Máte nepotrebný notebook? Nevyhadzujte ho, pomôže rodinám v núdzi | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Zbierajú staré notebooky, aby ich zrenovovali a darovali rodinám v núdzi

Nepoužívaný notebook nemusí smerovať do odpadu. Nový projekt má pomôcť životnému prostrediu aj deťom zo znevýhodneného prostredia.

laptop

Foto: Depositphotos

Dostali ste nový notebook? Alebo ste si kúpili výkonnejšie zariadenie, ktoré vám lepšie vyhovuje pri práci, štúdiu či hrách? Ak váš starý notebook zostal ležať ľadom, neznamená to, že z neho musí byť elektroodpad.

Opätovné použitie dá počítaču druhú šancu pred tým, ako poputuje na recykláciu.

Nepoužívanú výpočtovú techniku, ktorá je stále funkčná, má podľa odhadov vo svojej domácnosti každý tretí človek na Slovensku. Cieľom nového projektu Save the tech z dielne Tech Savers je tieto staré zariadenia vyzbierať, zrenovovať ich a darovať notebooky deťom v rodinách, kde títo moderní pomocníci chýbajú.

„Ako lídri v renovácii výpočtovej techniky sme sa rozhodli, že práve takéto notebooky zrenovujeme a v plne funkčnom stave ich ďalej posunieme tým, ktorým takýto zrenovovaný notebook pomôže,“ píše sa na webe projektu.

Najprv opätovné použitie, potom recyklácia

Hlavným partnerom iniciatívy je organizácia zodpovednosti výrobcov (OZV) SEWA, a.s., ktorá pre firmy, školy, inštitúcie, predajne elektrozariadení, obce a mestá na celom území SR zabezpečuje bezplatný odvoz a recykláciu elektroodpadu. V prípade IT techniky SEWA zabezpečuje recykláciu takmer 80 % celoslovenského IT.

Ako pre Odpady-portal.sk priblížil výkonný riaditeľ SEWA Jozef Kozák, správna recyklácia elektroodpadu napomáha životnému prostrediu a zároveň šetrí prírodné zdroje. Recyklácia je pritom ideálnym riešením pre tie zariadenia, ktoré už nedokážu plniť svoj účel.

„Elektrozariadenie, ktoré je plne funkčné a môže poslúžiť, má však zmysel naďalej používať. Aj preto sme hľadali spôsob ako nasmerovať aspoň malú časť IT techniky na ďalšie použitie ešte predtým ako sa dostane k nám na recykláciu,“ priblížil J. Kozák.

„Tento projekt smeruje práve k tomu a osobne ma veľmi teší, že pomáha nielen životnému prostrediu, ale aj priamo konkrétnym osobám a rodinám,“ podotkol.

Jozef Kozák | Foto: Odpady-portal.sk

Ako SEWA informovala na sociálnej sieti, prvé zrenovované notebooku sa vďaka projektu už dostali do rúk novým majiteľom.

„Jeden taký už putoval do Žilinského kraja do rodiny s viac deťmi, kde ešte „urobí veľa muziky.“ Ďalší notebook si svoj nový život našiel v rodine z banskobystrického kraja, kde pomáha matke samoživiteľke s dcérkou,“ uviedla SEWA.

Ako odovzdať starý notebook?

Ak vás projekt Save the tech zaujal a chcete prostredníctvom neho odovzdať svoj starý nepotrebný notebook na opätovné použitie, prihlásiť sa môžete prostredníctvom online formulára alebo na emailovej adrese svethetech@mbtech.sk.

Foto:techsavers.sk

„Aké notebooky sú vhodné na tento projekt? Aby sme ich vedeli zrenovovať do stavu, aby mohli ešte dostatočne dlho a spoľahlivo slúžiť svojím budúcim majiteľom, tak musia spĺňať určité parametre. Popíš nám jednotlivé parametre tvojho notebooku a my ťa budeme kontaktovať s ďalším postupom,“ vysvetľujú Tech Savers.

Na to, aby notebook skončil v tých správnych rukách, dozerajú organizácie, ktoré priamo s rodinami pracujú. Partnermi projektu sú rôzne neziskové organizácie, komunitné centrá a nadácie, ktoré spolupracujú s deťmi zo sociálne znevýhodneného prostredia, medzi inými Úsmev ako dar, Divé maky, Dobrý kraj či Centrum dobrovoľníctva.


OZV SEWA je komunikačným partnerom Odpady-portal.sk.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ani väčšie ZEVO kapacity by nemali brániť recyklácii odpadu

Ani väčšie ZEVO kapacity by nemali brániť recyklácii odpadu

Európska legislatíva nestanovuje iba recyklačné ciele, ale aj ciele znižovania skládkovania. A to sa bez energetického zhodnocovania nedosiahne, konštatujú experti.

Ako hodnotíte výsledky envirorezortu pod vedením Jána Budaja? (ANKETA)

Ako hodnotíte výsledky envirorezortu pod vedením Jána Budaja? (ANKETA)

Podľa väčšiny profesionálov z odpadového hospodárstva, ktorí reagovali na naše otázky, prevažovali počas pôsobenia ministra Jána Budaja vo funkcii negatívne výsledky nad pozitívnymi.

Opraviteľnosť zníži množstvo odpadu. Brzdia ju drahé náhradné diely, hovorí odborníčka

Opraviteľnosť zníži množstvo odpadu. Brzdia ju drahé náhradné diely, hovorí odborníčka

Špeciálne certifikáty majú pomôcť, aby sa na trhu presadilo viac opraviteľných výrobkov.