Výrobcovia bioplynu kritizujú, že ministerstvo finančne podporuje iba výstavbu kompostární obcami.
Kým niektoré biologicky rozložiteľné odpady sa viac hodia pre bioplynové stanice, pre iné je vhodnejšie je spracovanie v kompostárňach. Bioplynky a kompostárne si nemusia konkurovať a mali by spolupracovať. Príklady zo zahraničia ukazujú inú cestu, než akú na Slovensku presadzuje rezort životného prostredia.
Tvrdia to predstavitelia Slovenskej bioplynovej asociácie (SBA), podľa ktorých súčasné nastavenie podpory kompostární prostredníctvom eurofondov nezohľadňuje už etablované prevádzky výrobcov bioplynu. „Preto je potrebné komplexné nastavenie systému zo strany Ministerstva životného prostredia,“ hovorí vedúci environmentálnej sekcie SBA Matej Štefánek.
V článku sa dozviete:
- čo je podľa SBA v súčasnom systéme nastavené zle,
- ktoré odpady sa viac hodia pre bioplynové stanice a ktoré pre kompostárne,
- prečo bioplynári poukazujú na príklady z Rakúska a Talianska,
- kde podľa SBA na Slovensku končí bioodpad nelegálne.
SBA: Bioplynky elegantne riešia hygienizáciu
Zástupcovia sektora argumentujú, že bioplynové stanice zohrávajú dôležitú úlohu v procese spracovania bioodpadu a súčasne predstavujú aj lokálny zdroj energie. Napriek tomu sa však slovenské bioplynky podľa SBA nachádzajú v kritickej situácii a hrozí im krach.
„Bioplynové stanice majú významné miesto v spracovaní bioodpadu, keďže vedia zhodnotiť bioodpad energeticky aj materiálovo. Kým kompostárne pretvárajú bioodpad na kompost, BPS dokážu vyprodukovať okrem organického hnojiva - digestátu aj elektrinu a teplo alebo biometán,” priblížil M. Štefánek.
Problémom podľa SBA je, že štát aj i viaceré samosprávne kraje vnímajú bioplynové stanice a kompostárne oddelene ako navzájom konkurenčné. Asociácia však apeluje na to, aby bioplynky a kompostárne medzi sebou „nebojovali“ a nesprávali sa ako konkurenti.
„Práve naopak, ich symbióza a spolupráca je zárukou kvalitnejšieho zhodnocovania bioodpadu na Slovensku,“ uviedla SBA. Efektívna spolupráca si však podľa bioplynárov vyžaduje správne nastavenie systému zo strany štátu.
„Práve získavanie energie z odpadu je často nepochopené a bioplynové stanice sú nesprávne považované za spaľovne odpadu. Pravdou ale je, že všetky odpady na bioplynové stanice sa premenia na kvalitné hnojivo. Technológia bioplynových staníc je energeticky sebestačná, keďže si energiu na svoju prevádzku produkujú sami,“ argumentuje SBA.
Výhodu bioplynových staníc zástupcovia odvetvia vidia aj v tom, že tieto zariadenia poskytujú „elegantné riešenie“ aj pre hygienizáciu odpadov. Práve tá je pritom jedným z faktorov, ktoré sú najväčšími výzvami pri kompostovaní. Enviroreozrt už od minulého roka hovorí o novej vyhláške, ktorá by umožnila kompostovanie bez hygienizácie, no predpis ani na konci leta 2022 stále nie je na svete.
Zostáva vám 55% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.