NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Kuchynský odpad z Bratislavy smeruje do nového koncového zariadenia

Bratislavčania vytriedia viac kuchynského bioodpadu ako obyvatelia iných samospráv, tvrdí OLO.

bioodpad

Foto: OLO

V Bratislave triedi kuchynský biologicky rozložiteľný komunálny odpad (BRKO) už viac ako 100 000 domácností. Vyplýva to z údajov mestskej spoločnosti Odvoz a likvidácia odpadu (OLO), ktorá zároveň avizuje, že koncom roka bude do zberu tohto druhu odpadu zapojené celé hlavné mesto.

V článku sa dozviete:

  • aká je aktuálna zapojenosť rodinných a bytových domov do triedeného zberu kuchynského bioodpadu v Bratislave,
  • koľko odpadu sa darí vyzbierať na hlavu,
  • v čom OLO vidí nedostatky,
  • na akú povinnosť majú pamätať správcovia budov,
  • kam aktuálne smeruje kuchynský bioodpad z Bratislavy,
  • aké zariadenie chce OLO pre tento odpad vybudovať.

Za rok vyzbierali 2 000 ton

Magistrát hlavného mesta a OLO postupne zapojili do zberu kuchynského bioodpadu už väčšinu mestských častí Bratislavy. Po tom, čo sa zber kuchynského bioodpadu pred rokom pilotne rozbehol v jednej mestskej časti a postupne ho zaviedli do ďalších oblastí, teraz sa rozširuje ďalej

„OLO a Hlavné mesto zapojilo do zberu už väčšinu mestských častí Bratislavy, a to Lamač, Záhorskú Bystricu, Karlovu Ves, Dúbravku, Devínsku Novú Ves, Devín, Petržalku, Ružinov, Nové Mesto a Raču. Aktuálne prebieha distribúcia nádob a kompostovateľných vreciek v Starom Meste a následne pokračuje do Podunajských Biskupíc, Vrakune a Vajnôr. Do konca roka budú do zberu kuchynského bioodpadu zapojené aj mestské časti Jarovce, Rusovce a Čunovo,“ informuje OLO v tlačovej správe.

Podľa údajov mestského podniku sa od októbra 2021 Bratislavčanom podarilo vytriediť takmer 2 000 ton kuchynského bioodpadu. Aktuálne triedi tento druh odpadu už 107-tisíc domácností Bratislavy, čo je takmer 57 % z celkového počtu domácností v doposiaľ zapojených mestských častiach.

Zapojenosť domácností bytových domov podľa OLO aktuálne približne 53 % a v prípade rodinných domov je to zhruba 90 %. Zberová spoločnosť očakáva, že do konca roka mesto prekročí hranicu 4 000 ton vyzbieraného kuchynského bioodpadu.

Z priebežných dát o zbere kuchynského bioodpadu podľa mestského podniku vyplýva aj to, že Bratislavčania vytriedia viac kuchynského bioodpadu ako obyvatelia iných samospráv. 

„Zatiaľ, čo obyvatelia iných samospráv vytriedia priemerne 11 až 13 kg kuchynského bioodpadu za rok, v Bratislave je to 22 kg na osobu a rok, čo vyplýva z údajov, ktoré máme z doteraz zapojených mestských častí,“ hovorí Ivana Maleš z oddelenia životného prostredia hlavného mesta. „Potenciál je však oveľa vyšší. O jeho dosiahnutie sa budeme snažiť v ďalších fázach projektu.“

Správcovia musia zapojiť bytové domy do zberu

Distribúcia „štartovacích balíčkov“ a zber kuchynského bioodpadu v Bratislave pokračuje podľa presne stanoveného harmonogramu. V prípade, že občania adresnú distribúciu nestihnú, OLO sa im snaží vyjsť v ústrety.

„Aj napriek nadšeniu a záujmu obyvateľov o triedenie kuchynského bioodpadu, sme sa počas letnej dovolenkovej sezóny prirodzene stretávali aj s tým, že si niektorí obyvatelia nestihli prevziať balíčky na zber kuchynského bioodpadu. Aj z tohto dôvodu pripravuje OLO v spolupráci s Kauflandom špeciálnu distribúciu nádob a kompostovateľných vreciek, ktorá sa bude konať počas októbra, a to priamo pred vybranými predajňami Kauflandu. Zoznam predajní, ako aj termíny a podmienky distribúcie nájdu obyvatelia na našej stránke www.olo.sk a sociálnych sieťach,“ vysvetľuje Zuzana Balková, manažérka externej komunikácie OLO. 

Okrem dodatočných distribučných centier majú obyvatelia aj ďalšie možnosti, ako si balíček prevziať. Obyvatelia rodinných domov, ktorých distribučné tímy nezastihli pri adresnej distribúcií balíčkov na zber, môžu kontaktovať zákaznícke centrum OLO, a to prostredníctvom e-mailu zakazka@olo.sk alebo cez tel. č. 02/50 110 550. Obyvatelia bytových domov môžu využiť prebiehajúcu adresnú distribúciu v iných mestských častiach podľa aktuálneho harmonogramu alebo si môžu prísť prevziať balíček na Zákaznícke centrum OLO na adrese Ivanská cesta 22, 821 04 Bratislava, a to každý pondelok až piatok v čase od 7:00 do 16:00.

Obyvateľom bytových domov sa taktiež môže stať, že im v stanovišti chýba hnedá zberná nádoba na kuchynský bioodpad alebo majú takýchto nádob nedostatok. V takomto prípade je vhodné obrátiť sa na svojho správcu. „Ten má povinnosť zapojiť ním spravovaný bytový dom do systému zberu kuchynského bioodpadu a je pravdepodobné, že túto povinnosť prehliadol. Na žiadosť správcu dodá OLO potrebný počet nádob do konkrétnych stanovíšť,“ tvrdí OLO. 

Bioodpad smeruje do kompostárne

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Zdraží sa energetické zhodnocovanie odpadu. Do ETS chce pristúpiť aj Spojené kráľovstvo

Zdraží sa energetické zhodnocovanie odpadu. Do ETS chce pristúpiť aj Spojené kráľovstvo

Konzultácie k zámeru pripojiť sa do ETS potrvajú do začiatku augusta.

Prevzali ďalšieho hráča v odpadoch. Skupina KOSIT sa rozrastá o novú firmu

Prevzali ďalšieho hráča v odpadoch. Skupina KOSIT sa rozrastá o novú firmu

Najnovšou akvizíciou KOSIT-u je firma s miliónovými obratmi. Na trhu je už takmer 25 rokov.

Až polovicu vyhodených potravín by sme mohli ušetriť. Ponúkajú sa dve riešenia

Až polovicu vyhodených potravín by sme mohli ušetriť. Ponúkajú sa dve riešenia

Zabezpečenie kontinuálneho chladenia by mohlo ročne zachrániť 620 miliónov ton potravín a znížiť emisie z potravinového odpadu o viac ako 40 %. Podobné výsledky sa však dajú docieliť aj skrátením dodávateľských reťazcov.

X
X
X
X