Zberové spoločnosti čelia enormným problémom s odbytom druhotných surovín, ktoré sa hromaria na zberných dvoroch, píše prezident Asociácie podnikateľov v odpadovom hospodárstva (APOH) Peter Krasnec.
Po niekoľkých rokov krehkej stability na trhu s druhotnými surovinami prišiel po lete 2022 enormný pokles cien druhotných surovín, a to predovšetkým v komodite plasty a papier. Dôvodov je niekoľko. Obrovské prebytky zberového papiera na trhu v Európe, nepredaná vyrobená lepenka, ktorá je na skladoch vo výrobných fabrikách, vysoká inflácia, nárast mzdových nákladov v kontexte zvýšenej inflácie a predovšetkým prudký nárast energií, ktoré pomaly ale postupne decimujú energeticky náročné recyklácie ako napríklad recykláciu papiera a recykláciu plastov.
Ak sa však pozrieme na európsky trh, začínajú mať problémy aj iné oblasti recyklácie, či už skla, kovov, pneumatík a podobne. Začíname sa stretávať s tým, že recyklačné kapacity nielenže výrazne obmedzili odber komodít na recykláciu, ale zatvárajú na kratší aj dlhší čas svoje recyklačné závody. V obaloch a neobaloch je táto skutočnosť asi najmarkantnejšia a podľa posledných informácií bude pretrvávať minimálne rok. Druhotné suroviny tak strácajú na hodnote a zberové spoločnosti čelia problémom z hľadiska ich dočasného umiestnenia vo svojich priestoroch.
Tejto skutočnosti nenahráva ani plánované zahustenie infraštruktúry triedenia od nového roka (nulové donáškové vzdialenosti), výpadok z tržieb po spustení zálohovania PET nápojových obalov a nápojových plechoviek, kde výrazne vypadli tržby z týchto komodít ale aj objemy v rámci dosahovania minimálnej miery recyklácie plastov, ktorá je v súčasnosti 45 %. Triedený zber jednotlivých vybraných prúdov odpadov je tak ekonomicky neudržateľný a po posledných konzultáciách s OZV pravdepodobne bude problematické ho aj financovať, keďže pomerná časť povinných osôb sa potýka nielen s ekonomickými problémami ako aj s existenčnými problémami.
Vyhláška MŽP SR 368/2020 Z.z., ktorá obsahovala cenovú doložku na financovanie triedeného zberu v Prílohe 12a v tomto roku stratila platnosť a „nahradila“ ju Príloha 12b, tzv. ekonomicky oprávnené náklady. Administratívna povinnosť zasielania celkových nákladov / výnosov zberu / triedenia a lisovania, ktorú musia zberové spoločnosti zasielať na OZV, MŽP SR a musia byť oficiálne zverejnené na web stránke spoločností (ktorú berieme ako administratívny nezmysel roka), spôsobila „menší“ šok u OZV, resp. povinných osôb.
Pri niektorých komoditách, napríklad pri plastoch, aby bol ekonomicky udržateľný systém zberu / triedenia / lisovania, sa náklady pohybujú aj dvojnásobne – trojnásobne vyššie, ako bola cenová doložka v Prílohe 12a spomínanej vyhlášky 368/2022 (pre plasty bolo 550 EUR/t) a od nového roka bude pravdepodobne ešte vyššia.
Zberové spoločnosti navyše čelia enormným problémom s odbytom druhotných surovín, hlavne papiera a plastov, a tie sa hromadia na zberných dvoroch jednotlivých spoločností. Po dosiahnutí kapacitných limitov uskladnenia sa jednoducho môže stať, že vytriedené komodity už nebude kam dávať. Navyše každým dňom uskladnenia druhotných surovín a nemožnosťou ich odbytu strácajú na kvalite a časom sa z nich môže stať nepredajný odpad.
Čo je potrebné minimálne urobiť?
- Predovšetkým si čo najskôr spoločne sadnúť a začať riešiť krízovú situáciu, ktorá nastala.
- Znížiť ciele recyklácie plastov v priamej úmere s objemami vyzbieraných PET nápojových obalov a Al/FE nápojových plechoviek, alebo ponechať mieru recyklácie ale započítavať zálohované obaly do miery recyklácie plastov.
- Nastaviť férovú finančnú podporu zo strany OZV tak, aby sa triedený zber nestal ekonomicky neudržateľný.
- Hľadať možnosti čiastočnej kompenzácie nákladov na recykláciu z prostriedkov Environmentálneho fondu a to predovšetkým spoločnostiam zabezpečujúcim recykláciu problematických vybraných prúdov obalov a neobalov.
V prípade, ak sa nezačne diskusia k danej téme, nenavrhnú sa kompenzačné a finančné mechanizmy a bude pokračovať krízový stav, môže sa stať, že triedený zber na Slovensku sa zastaví a tým pádom nebude možné zabezpečiť environmentálne ciele. A to si myslím, že nechce nikto z nás.
RNDr. Peter Krasnec, PhD., MBA
Prezident Asociácie podnikateľov v odpadovom hospodárstve (APOH)
Pozn.: Článok je názorovým príspevkom. Postoje prezentované v ňom môžu, ale nemusia vyjadrovať názor redakcie Odpady-portal.sk
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.