NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Editoriál. Odpady nebude kam ukladať a ministerstvo hrá mŕtveho chrobáka

Táto odpadová téma rezonuje tým viac, čím bližšie je prvý január budúceho roku. Úvodník vyšiel v novembrovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2022/11.

Radovan Kazda

Radovan Kazda | Foto: Odpady-portal.sk

Slovensku hrozí, že nebude mať kam posunúť zmesový komunálny odpad na skládkovanie, zhodnotenie či materiálovú recykláciu.

Už o necelé dva mesiace bude musieť byť odpad, ktorý doteraz končil na skládkach, najprv upravený. Zjednodušene povedané, bude ho treba rozdeliť na dve frakcie: „suchá“, teda výhrevná, by mala končiť v energetickom zhodnotení, a „mokrá“, teda bioodpad, bude musieť prejsť procesom, v ktorom sa najprv biologicky stabilizuje, ale až potom môže ísť napríklad na skládku či na iné zhodnotenie.

Problém je v tom, že Slovensko má obrovský nedostatok kapacít zariadení na takúto mechanicko-biologickú úpravu odpadov a do januára sa na tom nič významné nezmení.

Samosprávy aj odpadové spoločnosti trúbia na poplach a majú pravdu. Ani končiaci sa dvojročný odklad povinnosti vybudovať takéto zariadenia totiž nebol dostatočný.

Dôvodom sú nekonečné prieťahy pri environmentálnom povoľovaní a stavebnom konaní, tiež veľmi dlhý proces verejného obstarávania, predlžujúci sa čas dodávok zariadení a prudko rastúce ceny, ktoré torpédujú finančné plány firiem.

Na prvý pohľad sa môže zdať, že vinníkom vzniknutej situácie nie je nik alebo je to „zlyhanie trhu“, alebo nevôľa zodpovedných samospráv a firiem budovať takéto zariadenia. Nie je to však tak.

Proces environmentálneho povoľovania EIA trvá na Slovensku nekonečne dlho a Budajov rezort nebol za dva a pol roka schopný zvýšiť počet pracovníkov, ktorí majú EIA na starosti. Nedokázal ani pripraviť nový, modernejší zákon o EIA, ktorý by zabránil prieťahom.

V súbehu s tým minister Ján Budaj neurobil nič pre to, aby podporil budovanie zariadení na energetické využitie odpadov ani na zlepšenie ich nespravodlivo zlého imidžu. Práve naopak, neustále zdôrazňoval, že na zhodnotenie nevyužiteľného odpadu budú postačovať kapacity cementární na Slovensku.

Viacero odborných štúdií tento jeho predpoklad vyvracia, no ministra fakty nezaujímajú.

Dnes je už celkom zjavné, že ak ministerstvo nič neurobí, tak v januári začnú samosprávy a firmy buď frontálne porušovať zákon, alebo prestanú odvážať odpad. Budajov rezort, ktorý má kľúčovú zodpovednosť zahasiť veľký požiar, však hrá mŕtveho chrobáka a dotknutým subjektom odkazuje, že sa na to mali pripraviť.

Teraz však nie je čas na dobré riešenia, ale len na menej zlé zo zlých.

Tým najjednoduchším je opäť posunúť termín na povinnú úpravu odpadu a čakať na nepríjemný list z Európskej komisie, ktorý povedie k plateniu pokuty pre Slovensko. A pokutu akceptovať ako daň zo zlyhania predchádzajúcich, ale aj súčasného vedenia ministerstva.

Treba okamžite vytvoriť také podmienky, aby firmy nemuseli čakať na rozhodnutia úradov celé roky.

Čím skôr opustí envirorezort svoje iracionálne zelené sny, tým skôr bude Slovensko odpadovo naozaj zelené.

Radovan Kazda
Autor je redaktorom denníkov
Energie-portal.sk/Odpady-portal.sk/Voda-portal.sk
a spolumajiteľom vydavateľstva.


Diskusia (2)

  1. info@odpadovyhospodar.sk09.11.2022 (10:45)
    Rado, pekný článok, ale k pokute mame ešte ďaleko. Posielam podcast kde sme to rozobrali s pani Annamariou Tothovou https://www.odpadovyhospodar.sk/s-annamariou-tothovou-o-moznom-presune-upravy-odpadov/
  2. jankundla@gmail.com10.11.2022 (10:47)
    Je zvláštne ako to funguje pod MŽP SR. Emisné kvóty v r. 2008 boli predané pod cenu a SR prišla o cca 60-70 miliónov EUR. Aj za tieto milióny sme mohli byť environmentálne ďalej (v mnohých obciach dnes stále chýba plynofikácia, kanalizácia, absentujú recyklačné kapacity na mnohé komodity v rámci TZ, linky na MBÚ, zariadenia na spracovanie kuchynského odpadu, meškajúci ISOH, sanácia starých enviro záťaží a pod.). Následne čítame o smogu, záplavách, otepľovaní, slabej recyklácií a ekomodulácií, mikroplastoch vo vodách, inváznych druhoch rastlín, rôznych biomasakroch v krajine, pričom paradoxne na druhej strane nečerpáme dostatočne zdroje EÚ a v Environmentálnom fonde je uložená viac ako 1 miliarda EUR, ktorá čaká zrejme na novšie technológie. Možno je to určené na OZE, na inovácie v rámci uhlíkovej neutrality FIT FOR 55 prípadne na oblasť ESG. Je potrebné dať za pravdu MŽP SR, že v 12/2019 zverejnilo v rámci OP KŽP výzvu č. 58 na MBÚ vo výške 10 miliónov EUR. Uzávierka bola dňa 31.10.2022, pričom konštatujem, že počas r. 2020-2021 sa do výzvy zapojilo absolútne minimum samospráv!!! Mnohé samosprávy sa aj spojili a išli do projektu MBÚ na poslednú chvíľu t. j. jeseň 2022 (preto sa aj predlžoval termín uzávierky tejto výzvy), bohužiaľ niektoré to včas vôbec neriešili, tak to za nich veľmi rýchlo vyrieši súkromný sektor. Z verejne dostupných informácií viem, že dnes sú v SR v prevádzke 3 zriadenia na MBÚ komunálnych odpadov a ak by sa chcelo, tak by ich bolo určite aj viac. Pokuta z Bruselu za MBÚ je jedná vec a druhá vec je, ak existujúci prevádzkovatelia MBÚ liniek pri opätovnom posune termínu MBÚ podajú žalobu za náhradu škody vo forme ušlého zisku. Za rok 2021 Environmentálny fond dotoval zber kuchynského odpadu sumou cca 100 EUR/tonu vyzbieraného odpadu ako určitú kompenzáciu nákladov. Koľko by to mohlo byť pri prípadnej žalobe??? Každopádne k tému opätovného posunu MBÚ by sa mal vyjadriť aj NKÚ!

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Triediaca linka je iba súčasťou systému, ktorý musí fungovať ekonomicky

Triediaca linka je iba súčasťou systému, ktorý musí fungovať ekonomicky

Výsledný materiál z úpravy zmesového odpadu musí byť kvalitný, aby sa predal, vraví expert.

Chemická recyklácia plastov nebude konkurenciou pre odpadárov ani energetikov, myslí si zástupca rafinérie

Chemická recyklácia plastov nebude konkurenciou pre odpadárov ani energetikov, myslí si zástupca rafinérie

Z nádob s plastovým odpadom si zoberieme iba časť. Zvyšok, vhodný pre energetické využitie, bude mať konštantnejšiu kvalitu, vraví Vojtěch Lambl zo spoločnosti Orlen Unipetrol.

Pribúda fotovoltického odpadu, hlási envirorezort. Skokový nárast však ešte len príde

Pribúda fotovoltického odpadu, hlási envirorezort. Skokový nárast však ešte len príde

Ročne na Slovensku pribúdajú tisíce ton nových solárnych panelov, ukazuje štatistika MŽP SR. Raz z nich bude odpad.