Táto odpadová téma rezonuje tým viac, čím bližšie je prvý január budúceho roku. Úvodník vyšiel v novembrovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2022/11.
Slovensku hrozí, že nebude mať kam posunúť zmesový komunálny odpad na skládkovanie, zhodnotenie či materiálovú recykláciu.
Už o necelé dva mesiace bude musieť byť odpad, ktorý doteraz končil na skládkach, najprv upravený. Zjednodušene povedané, bude ho treba rozdeliť na dve frakcie: „suchá“, teda výhrevná, by mala končiť v energetickom zhodnotení, a „mokrá“, teda bioodpad, bude musieť prejsť procesom, v ktorom sa najprv biologicky stabilizuje, ale až potom môže ísť napríklad na skládku či na iné zhodnotenie.
Problém je v tom, že Slovensko má obrovský nedostatok kapacít zariadení na takúto mechanicko-biologickú úpravu odpadov a do januára sa na tom nič významné nezmení.
Samosprávy aj odpadové spoločnosti trúbia na poplach a majú pravdu. Ani končiaci sa dvojročný odklad povinnosti vybudovať takéto zariadenia totiž nebol dostatočný.
Dôvodom sú nekonečné prieťahy pri environmentálnom povoľovaní a stavebnom konaní, tiež veľmi dlhý proces verejného obstarávania, predlžujúci sa čas dodávok zariadení a prudko rastúce ceny, ktoré torpédujú finančné plány firiem.
Na prvý pohľad sa môže zdať, že vinníkom vzniknutej situácie nie je nik alebo je to „zlyhanie trhu“, alebo nevôľa zodpovedných samospráv a firiem budovať takéto zariadenia. Nie je to však tak.
Proces environmentálneho povoľovania EIA trvá na Slovensku nekonečne dlho a Budajov rezort nebol za dva a pol roka schopný zvýšiť počet pracovníkov, ktorí majú EIA na starosti. Nedokázal ani pripraviť nový, modernejší zákon o EIA, ktorý by zabránil prieťahom.
V súbehu s tým minister Ján Budaj neurobil nič pre to, aby podporil budovanie zariadení na energetické využitie odpadov ani na zlepšenie ich nespravodlivo zlého imidžu. Práve naopak, neustále zdôrazňoval, že na zhodnotenie nevyužiteľného odpadu budú postačovať kapacity cementární na Slovensku.
Viacero odborných štúdií tento jeho predpoklad vyvracia, no ministra fakty nezaujímajú.
Dnes je už celkom zjavné, že ak ministerstvo nič neurobí, tak v januári začnú samosprávy a firmy buď frontálne porušovať zákon, alebo prestanú odvážať odpad. Budajov rezort, ktorý má kľúčovú zodpovednosť zahasiť veľký požiar, však hrá mŕtveho chrobáka a dotknutým subjektom odkazuje, že sa na to mali pripraviť.
Teraz však nie je čas na dobré riešenia, ale len na menej zlé zo zlých.
Tým najjednoduchším je opäť posunúť termín na povinnú úpravu odpadu a čakať na nepríjemný list z Európskej komisie, ktorý povedie k plateniu pokuty pre Slovensko. A pokutu akceptovať ako daň zo zlyhania predchádzajúcich, ale aj súčasného vedenia ministerstva.
Treba okamžite vytvoriť také podmienky, aby firmy nemuseli čakať na rozhodnutia úradov celé roky.
Čím skôr opustí envirorezort svoje iracionálne zelené sny, tým skôr bude Slovensko odpadovo naozaj zelené.
Radovan Kazda
Autor je redaktorom denníkov
Energie-portal.sk/Odpady-portal.sk/Voda-portal.sk
a spolumajiteľom vydavateľstva.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.