Nový postup výrazne rozširuje možnosti recyklácie polyetylénu.
Modifikované huby sa kŕmia uhlíkovými reťazcami
Vedci z Kansaskej univerzity skúmali huby a podarilo sa im docieliť, aby premieňali ťažko recyklovateľný plastový odpad vylovený z Tichého oceánu na látky, z ktorých sa vyrábajú liečivá. V rámci chemicko-biologického postupu používajú na premenu polyetylénu geneticky upravenú pleseň Aspergillus nidulans, ktorá sa bežne nachádza v pôde.
Spoluautor štúdie Berl Oakley, ktorý je profesorom molekulárnej biológie, vysvetľuje, že s kolegami najprv rozložili polyetylén pomocou kyslíka a určitých kovových katalyzátorov, ktoré nie sú obzvlášť škodlivé ani drahé, na dikyseliny.
Dlhými uhlíkovými reťazcami následne kŕmili geneticky modifikované plesne rodu Aspergillus, ktoré ich metabolizovali na rôzne farmakologicky aktívne zlúčeniny, napríklad na asperbenzaldehyd, citreoviridín a mutilín, dokonca v komerčne životaschopných množstvách.
Podľa Oakleyho huby požívali plastové výrobky veľmi rýchlo, v čom sa súčasný postup líšil od predchádzajúcich. Vedec vysvetľuje, že s hubami už bolo vykonaných viacero podobných pokusov, v rámci ktorých huba dokázala materiál stráviť, no trvalo jej to mesiace, pretože plasty sa rozkladajú ťažko.
S novým postupom je finálny produkt k dispozícii už do týždňa a výskumníci ho považujú za obzvlášť efektívny, keďže zo vstupného objemu dikyselín, ktoré sú plesniam poskytnuté, sa až 42 % vráti ako konečná zlúčenina, čo je veľmi dobrý výsledok.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.