Novelou poplatkového zákona chce rezort tiež okresať administratívnu záťaž miest a obcí. Pýtali sme sa na podrobnosti.
Spôsob, akým mestá a obce počítajú úroveň vytriedenia komunálnych odpadov, by mal prejsť zmenami. Vyplýva to z reakcie Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR) na otázky Odpady-portal.sk v súvislosti so štatistikou o triedení v slovenských samosprávach.
Envirorezort hovorí o zmenách v tejto veci už dlhšie. „Je to problém, ktorý treba uchopiť z viacerých strán,“ konštatoval v novembri 2022 generálny riaditeľ Sekcie obehového hospodárstva MŽP SR Rastislav Zamboj. „Za rok 2021 vykázalo viac ako 90-percentnú mieru vytriedenia sedem obcí, Pokiaľ by to bola pravda, bolo by to úctyhodné, ale momentálne je to logisticky priam nemožné.“
„V najbližšej dobe sa na to určite pozrieme. Budeme to riešiť v rámci zmien vykazovania,“ povedal vtedy R. Zamboj s tým, že údaje vykázané niektorými obcami by mali prejsť aj kontrolou Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP). Teraz sme sa pýtali na ďalšie podrobnosti.
V článku sa dozviete:
- čo ovplyvňuje štatistiky o úrovni vytriedení,
- prečo sa niektorým mestám medziročne výrazne zmenila úroveň vytriedenia,
- čo ministerstvo hovorí o novele zákona a čo ňou chce riešiť,
- ako chce rezort postaviť legislatívny proces,
- čo všetko sa v súčasnosti započítava do úrovne vytriedenia.
Zber a výkup kovov hýbe tisíckami ton
Úroveň vytriedenia je percentuálny údaj, ktorý má hovoriť o tom, koľko z celkového množstva vyprodukovaných komunálnych odpadov (KO) sa v danom meste či obci podarilo vytriediť.
Z čísla, ktoré samospráva vykáže, sa následne odvodzuje výška poplatkov za skládkovanie a nárok na príspevok z Environmentálneho fondu. Zjednodušene platí, že čím vyššiu úroveň vytriedenia mesto alebo obec vykáže, tým menej platí za skládkovanie. Na získanie nároku na príspevok z Envirofondu zas musí dosiahnuť určené minimálne percento vytriedenia KO, ktoré sa každý rok mení.
Na Odpady-portal.sk sme pred dvomi týždňami zmapovali čerstvé čísla o úrovni vytriedenia za rok 2022 v 30 najväčších slovenských mestách. Analýza ukázala, že medzi mestami existujú veľké rozdiely. Mnohé z miest zároveň vykázali oproti roku 2021 výrazný nárast alebo si, naopak, v štatistike medziročne citeľne pohoršili.
Keď sme pátrali po dôvodoch, ktoré mestám s najväčším nárastom pomohli zvýšiť úroveň vytriedenia, ako dôležitý faktor sa ukázalo novozavedené triedenie bioodpadu, ale aj rôzne inovácie a investície do odpadového hospodárstva. Na druhej strane medzi faktormi, ktoré úroveň vytriedenia znížili, v mnohých mestách figurovalo zálohovanie nápojových obalov. To z triedeného zberu odklonilo PET fľaše a plechovky, ktoré následne začali chýbať v štatistikách samospráv.
V prípade mnohých miest však kľúčovú rolu pri vysvetlení medziročných zmien, ktoré sa odvodzujú z údajov v tonách, zohrali kovové odpady zo zberní a výkupní odpadov. V prípade väčších miest ide o tisíce ton odpadu ročne.
„Ak by sme vynechali množstvá odpadov zo zberní v porovnaní s rokom 2021, v Trenčíne nám vytriedenosť domácností, stúpla o 3 %, napriek tomu, že celková miera vytriedenia nám klesla o 5 %. V roku 2021 naše domácnosti vytriedili 29 % a v roku 2022 až 31 %,“ reagovala na našu otázku hovorkyňa trenčianskej radnice Erika Ságová. Vlaňajšou štatistikou mesta totiž zamával najmä pokles vytriedeného železa a ocele o približne 3 000 ton.
Na druhej strane mnohým obciam čísla zo zberní a výkupní kovov v štatistike dlhodobo výrazne pomáhajú. Vďaka tonám vyzbieraného a vykúpeného železa na ich území dosahujú úroveň vytriedenia blízko 100 %. „Pri výpočte miery vytriedenia a množstva vytriedeného odpadu vychádzame výlučne z údajov, ktoré sú nám zákonne doručené na spracovanie,“ priblížil vlani na jeseň Peter Múčka, starosta obce Boldog s 97-percentnou úrovňou vytriedenia KO.
MŽP SR: Zmeníme zákon
Problém so štatistikami priznáva aj ministerstvo životného prostredia. Rezort pripravil nový sadzobník poplatkov za skládkovanie, o ktorom hovorí, že bude motivovať obce k triedeniu aj úprave odpadov pred skládkovaním. Zároveň však hovorí aj o novele zákona. Tá má riešiť práve problémy vo výkazníctve.
Zostáva vám 42% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.