Enzýmov, ktoré dokážu degradovať plasty, je viac, ako by sa mohlo zdať. Prinášajú nové možnosti recyklácie.
Enzýmy už recyklujú plastové fľaše
Enzymatická recyklácia sa v uplynulých rokoch stáva čoraz populárnejšou alternatívou k dnes bežne zaužívanej mechanickej recyklácii plastu. Enzýmy, ktoré dokážu rozkladať polyméry, predstavujú možnosť, ako sa vysporiadať s neustále pribúdajúcim plastovým odpadom.
Prvý mikrób schopný rozkladať plasty bol objavený v roku 2016 na skládke odpadov v Japonsku. S cieľom zistiť, ako funguje, ho vedci začali upravovať, pričom náhodou vytvorili enzým, ktorý dokáže plastové fľaše rozkladať ešte efektívnejšie. V roku 2020 sa im podarilo vyvinúť super-enzým, pomocou ktorého by sa plasty dali recyklovať donekonečna.
V roku 2020 sme informovali o tom, že podobný enzým vyvinula aj francúzska spoločnosť Carbios. Enzým, ktorý sa pôvodne nachádzal v komposte, dokáže v priebehu hodín rozložiť PET fľašu na stavebné jednotky, z ktorých sa následne dajú vyrobiť nové vysokokvalitné obaly. V roku 2021 konzorcium svetových značiek predstavilo prvú enzymaticky recyklovanú plastovú fľašu, ktorá bola vyrobená postupom od spoločnosti Carbios.
Spoločnosť Carbios, ktorú čiastočne financujú obrovskí výrobcovia spotrebných tovarov, ako Nestlé, PepsiCo, Patgonia, Puma či L’Oreal, už vo Francúzsku postavila pilotný závod, v ktorom rozklad plastov pomocou enzýmov testuje. V súčasnosti dokážu špeciálne upravené enzýmy rozložiť dve tony PETu v priebehu desiatich hodín. Odpadový PET sa premieňa na peletky, ktoré enzýmy rozkladajú na monoméry a nečistoty.
Monoméry možno ďalej použiť na výrobu stopercentne recyklovaných výrobkov, čo umožňuje prakticky neobmedzenú produkciu nového PETu, no okrem toho možno z monomérov vyrobiť aj úplne iné produkty, napríklad farmaceutiká. Enzýmy a oddelené nečistoty sa na konci procesu spália.
Spoločnosť momentálne buduje závod, ktorý by mal ročne spracovať päťdesiat tisíc ton plastu ročne, čo predstavuje približne dve miliardy plastových fliaš. Do prevádzky by mal byť uvedený v roku 2025.
Enzymatická recyklácia je výhodnejšia ako chemická
Prelomový objav učinil aj vedec pôsobiaci na Greifswaldskej univerzity v Nemecku Uwe Bornscheuer, ktorý zistil, že baktérie žijúce v pôde neďaleko závodu na výrobu plastov dokážu rozložiť polyuretán, teda druh polyméru, ktorý sa používa napríklad na výrobu podrážok bežeckých topánok, matracov či na zatepľovanie obydlí.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.