NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Česko neotáľa. Z Modernizačného fondu podporí aj energetické využitie odpadov

Významnú podporu dostanú aj dve ZEVO, niekoľko ďalších projektov energetického využitia odpadov sa pripravuje.

ZEVO v Brne

ZEVO v Brne | Foto: Odpady-portal.sk

Český Štátny fond životného prostredia ČR zverejnil v polovici júla aktualizovaný zoznam schválených projektov z Modernizačného fondu za rok 2023.

Zatiaľ čo Slovensko neuvažuje o podpore zariadení na energetické využitie odpadov, Česko prostredníctvom tohto fondu podporilo výstavbu už dvoch ZEVO.

SEWA Zber elektroodpadu

V článku sa dozviete:

  • ktoré projekty budú podporené z Modernizačného fondu v Česku,
  • aké majú byť technické parametre ZEVO a ich výška ich podpory,
  • aké ďalšie zariadenia na energetické využitie odpadov avizujú investori.

Nový kotol v Brne

Prvým je projekt moravskej odpadovej spoločnosti SAKO Brno, ktorá dostane na projekt „Modernizace ZEVO společnosti SAKO Brno za účelem zvýšení zpracovatelské kapacity a efektivity provozu” vysokú finančnú podporu, približne 117 miliónov eur.

Časť dotácie by podľa informácií Ekonomického deníka z minulého roku mala ísť na projekt s názvom Resako, ktorý počíta s obstaraním novej linky na energetické zhodnocovanie 132 000 ton komunálneho odpadu ročne. Celková kapacita brnianskeho zariadenia na energetické zhodnocovanie odpadov (ZEVO) sa tak zvýši na 352 tisíc ton.

V súčasnosti spoločnosť SAKO Brno prevádzkuje v rámci zariadenia na energetické využitie odpadu dve linky K2 a K3. Existujúce linky spracujú 230 000 ton nerecyklovateľného zmesového komunálneho odpadu ročne, s výkonom kotla 40 MW a výkonom turbíny 10 MW.

INISOFT

SAKO Brno chce projektom zároveň zvýšiť dodávku elektrickej energie do siete trojnásobne na 158 miliónov kilowatthodín ročne a dodávku tepla do mestskej siete o 50 percent na 1,5 milióna gigajoulov.

Brno je jedným zo štyroch ZEVO, ďalšie sú v Prahe, Plzni a Liberci.

Nové zariadenie pokryje sever stredných Čiech

Druhým podporeným projektom je „Výstavba ZEVO v elektrárenské lokalitě Mělník” v Stredočeskom kraji, ktorý by mal obdržať dotáciu v prepočte až 251 miliónov eur.

Predbežná (nefinálna) vizualizácia projektu | Zdroj: ČEZ

Žiadateľom je skupina ČEZ, ktorá na svojej stránke uvádza, že elektráreň je koncipovaná ako modulárne dvojlinkové riešenie s energetickým príkonom 111,1 MWt, ktoré ročne využije približne 320 000 ton zmesového komunálneho odpadu s priemernou výhrevnosťou 10 MJ/kg.

V súčasnosti sa predpokladá energetické využitie zmesového komunálneho odpadu predovšetkým zo Stredočeského kraja a oblastí v najbližšej zbernej vzdialenosti od areálu elektrárne Mělník.

Investícia je súčasťou veľkého projektu, ktorý zahŕňa aj modernizáciu závodu EMĚ I. Lokalita Mělník v súčasnosti zásobuje teplom Prahu, Mělník a Neratovice. ZEVO pri Mělníku by mohlo začať skúšobnú prevádzku na prelome rokov 2027 a 2028.

Ďalší projekt v Písku

V Česku je avizovaných niekoľko ďalších projektov ZEVO. Jedným z nich je zariadenie v Písku, ktorý sa nachádza v južných Čechách neďaleko Českých Budějovíc. O zámere sme informovali v denníku Odpady-portal.sk v decembri minulého roku. Kapacita zariadenia má byť 50 000 ton odpadov za rok.

Ako v máji informoval juhočeský denník JCted.cz, rada Štátneho fondu životného prostredia Českej republiky (ŠFŽP) schválila finančnú dotáciu vo výške 1,3 miliardy Kč (približne 53,5 mil. eur) na projekt ZEVO Písek

Spoločný projekt miest Písek a Strakonice tak môže získať 61 percent plánovaných celkových investičných nákladov z programu HEAT Modernizačného fondu. ZEVO by malo stáť v areáli Teplárny Písek.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Medzinárodné združenie EXPRA vydalo manifest v oblasti obalov

Medzinárodné združenie EXPRA vydalo manifest v oblasti obalov

Aliancia rozšírenej zodpovednosti výrobcov, kde jedným zo zakladajúcich členov je OZV ENVI-PAK od roku 2013, rozvíja klimaticky zodpovedné obehové hospodárstvo.

Pripravujú závod na recykláciu zmiešaného plastového odpadu. Má vyrásť u susedov

Pripravujú závod na recykláciu zmiešaného plastového odpadu. Má vyrásť u susedov

Energetický koncern vsádza na chemickú recykláciu.

Ako funguje odpadové hospodárstvo v Spojenom kráľovstve?

Ako funguje odpadové hospodárstvo v Spojenom kráľovstve?

V krajine majú viac než stovku zariadení na materiálovú recykláciu odpadov.

X
X
X
X