NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Sme proti povinnému zálohovaniu. Ciele vieme splniť doterajšou cestou (+ VIDEO)

Česko nepotrebuje zavádzať systém zálohovania nápojových obalov, ale pripraviť sa na to, ako naloží s nerecyklovateľným odpadom, hovorí Petr Havelka.

Petr Havelka

Petr Havelka na konferencii Enviromanagement 2023 | Foto: Odpady-portal.sk

  • Publicistika |  01.11.2023 |  Radovan Kazda, Alexandra Véghová

S výkonným riaditeľom Českej asociácie odpadového hospodárstva Petrom Havelkom sme sa stretli na trinástom ročníku medzinárodnej konferencie ENVIROMANAGEMENT 2023, ktorá sa uskutočnila začiatkom októbra na Štrbskom plese. Organizuje ju spoločnosť NMC, spol. s.r.o.

S povinným zálohovaním nesúhlasia

Horúcou odpadovou témou v súčasnosti v Česku je snaha ministerstva životného prostredia zaviesť povinné zálohovanie PET fliaš a plechoviek. Odpadári združení v ČAOH považujú tento zámer za zbytočný, lebo systémom separácie v obciach a mestách dlhodobo dokážu v súčasnosti vyzbierať osem PET fliaš z desiatich uvedených na trh, až 82 %.

Podľa Petra Havelku sa pre niekoľkopercentné zvýšenie zberu neoplatí zavádzať nový systém. „Do roku 2029 sa máme dostať na 90 %. Vieme, že to ďalším rozvojom tohto nášho systému zvládneme, ale bohužiaľ, legislatíva povinného zálohovania sa v odpadovom sektore pripravuje, čo u nás spôsobilo pozastavenie investícií potrebných pre splnenie cieľov obehového hospodárstva,” povedal Petr Havelka.

Poukazuje aj na to, že zálohový systém ohrozí investície do pôvodne pripravovaných projektov, ktoré počítali so všetkými druhmi komodít na triedenie, pričom po zavedení systému by im z produkcie vypadla najcennejšia komodita. Návrh tým poškodzuje aj samozprávy. „Sme proti zavedeniu povinného zálohovania, lebo tie ciele splníme aj našou doterajšou cestou,” zdôraznil.

V článku sa ďalej dozviete:

  • aké je stanovisko českého ministerstva životného prostredia aktuálne k zálohovaniu,
  • akým spôsobom sa Česko borí s problémom úpravy odpadov pred skládkovaním,
  • ako sa Európska únia pozerá na proces, smernice a výzvy z EK,
  • aké sú kapacity na zhodnotenie vytriedeného odpadu a či sú dostatočné kapacity triediacich liniek,
  • aké je smerovanie k energetickému zhodnocovaniu odpadov.

Stanovisko českého ministerstva životného prostredia k zavedeniu zálohového systému bolo mnoho rokov odmietavé a ešte v roku 2019 sa k nemu stavalo veľmi kriticky. Téme sme sa venovali v tomto článku.

Podľa P. Havelku malo ministerstvo záujem rozvíjať súčasný systém separácie preto, lebo vedelo, že Česká republika nemá plniť iba ciele k PET fľašiam, ale ciele všeobecne ku komunálnemu odpadu, k čomu je práve doterajší systém separácie veľmi dobrý.

Svedčí o tom aj to, že Európska komisia robila v júni tohto roka hodnotenie cesty k splneniu cieľa obehového hospodárstva k roku 2025, kde sa Česká republika sa umiestnila medzi iba deviatimi najlepšími štátmi, ktoré majú ako najlepšie našliapnuté na splnenie cieľov obehového hospodárstva.

Podľa P. Havelku sa ukazuje, že cesta a efektivita českého systému je veľmi dobrá a požadované ciele Česko splní. „V tejto chvíli sa však dlhodobý postoj ministerstva zmenil a skôr sa prikláňa k presadeniu povinných záloh. Ministerstvo pripravuje paragrafové znenie tejto legislatívy, ale proti sú obce a mestá."

Parametre úpravy odpadov bude treba doladiť

Česká republika musí podobne ako Slovensko zaviesť povinnú úpravu odpadov pred skládkovaním. Aj Česko išlo cestou zavedenia parametra výhrevnosti AT4, jeho uplatňovanie je však aktuálne posunuté až k roku 2030. Na základe tohto parametra sa následne budú rozlišovať odpady na využiteľné a nevyužiteľné.

 
 

Zostáva vám 56% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Preprava odpadu po novom: Čo nás čaká a neminie? 1. časť (PRÁVNY POHĽAD)

Preprava odpadu po novom: Čo nás čaká a neminie? 1. časť (PRÁVNY POHĽAD)

Prinášame prvý z článkov Kataríny Brath Liebscherovej z advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland, týkajúci sa Nariadenia o preprave odpadu a jeho budúcom použití v praxi.

Názor. Treba zadefinovať textilný odpad. Kľúčové je opätovné použitie

Názor. Treba zadefinovať textilný odpad. Kľúčové je opätovné použitie

Nezbierajme z obcí iba špinavý textilný odpad pohádzaný v kontajneroch a po zemi, píše Miroslava Kuchárová.

Rozhodlo, ako obce a mestá triedia odpad. Envirofond rozdelil príspevky za rok 2023

Rozhodlo, ako obce a mestá triedia odpad. Envirofond rozdelil príspevky za rok 2023

Uspelo takmer 1 600 samospráv. Najväčšie sumy zinkasovali veľké mestá, tradične sa však darilo aj obciam so zberňami a výkupňami kovov.

X
X
X
X