NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Mäkké plasty sú problém. Recyklovať sa ich nedarí ani v Spojenom kráľovstve

Veľký obchodný reťazec spustil projekt, ktorým chce dokázať, že ich vyzbierané mäkké plasty skončia v recyklácii.

Kontajner na triedeny zber plastov

Kontajner na triedeny zber plastov v Liverpoole | Foto: Odpady-portal.sk

Recyklácia mäkkých plastov je dlhodobý problém, s ktorým sa potýkajú krajiny na celom svete.

Jedným z príkladov je Spojené kráľovstvo. Viaceré veľké obchodné reťazce začali už pred niekoľkými rokmi zbierať mäkké plasty prostredníctvom košov umiestnených pred predajňami. Problémom je však ich následná recyklácia.

Napríklad jeden z najväčších reťazcov Tesco začal testovať zber mäkkých plastov už v roku 2018. O tri roky neskôr vytvorilo Tesco zberné miesta vo všetkých veľkých obchodoch s plánom vyzbierať tisíc ton ročne a významnú časť tohto materiálu recyklovať späť do výrobkov a obalov predávaných vo svojej sieti. Téme sme sa venovali v samostatnom článku.

Podobnú sieť zberných miest má v Spojenom kráľovstve však mnoho obchodných reťazcov, no zatiaľ čo odber mäkkých plastov z obchodov je pomerne jednoduchá logistická operácia, oveľa problémovejšou časťou je samotná materiálová recyklácia, teda spätné použitie do výrobkov.

V článku sa dozviete:

  • čo sú mäkké plasty,
  • prečo je recyklácia mäkkých plastov komplikovaná,
  • aký škandál vznikol s recykláciou mäkkých plastov v Spojenom kráľovstve,
  • s akým riešením prišiel nadnárodný obchodný reťazec.

Čo sú mäkké plasty?

Mäkké plasty (soft plastics) sú širokým pojmom používaným pre bežný obalový materiál, ktorý môže pozostávať výlučne z jedného druhu plastu alebo z viacerých druhov, ktoré sú navrstvené spolu s inými materiálmi, ako je napríklad hliník a lepenka.

Mäkké plasty zvyčajne pozostávajú z jedného z troch typov plastov - polyetylénu s nízkou hustotou (LDPE), polyetylénu s vysokou hustotou (HDPE) alebo polypropylénu (PP). Takáto fólia má "mäkkú" štruktúru.

Jednoduchý spôsob, akým identifikovať výrobok z mäkkého plastu, je stlačiť ho. Ak je ohybný, pruží, neláme sa a nedrví, tak ide o mäkký plast.

K mäkkým plastom patria napríklad obaly na ovocie a zeleninu (vrátane priliehavého obalu na uhorky), pochutiny (chipsy, chrumky, pistácie a pod.), cestoviny, obaly od čokolády, ale tiež vrecká na chlieb, či potraviny pre domáce zvieratá.

triedený zber v liverpooleLiverpool má zavedený systém zberu "suchého" odpadu do jedného kontajneru.
Aj napriek zákazu ukladať tam mäkké plasty, v kontajneroch sa objavujú. | Foto: Odpady-portal.sk

Recyklácia mäkkých plastov je zložitá

Ťažkosti s recykláciou mäkkých plastov začínajú už pri ich zbere.

„Mnohé zberné vozidlá nemajú oddelené priestory na zber mäkkých plastov. Navyše, ak ich dáte do recyklačného koša spolu s ostatnými plastovými recyklovateľnými materiálmi, spôsobí to ich znečistenie. Mäkké plasty sa sa môžu zachytiť o triediace stroje v recyklačných zariadeniach. To spôsobuje zaseknutia a zdržania, čo recykláciu mäkkých plastov predražuje a robí ju nežiaducou,” píše na svojom blogu Dean Botham, marketingový manažér spoločnosti Jaydee Living Ltd.

Ekonomicky najefektívnejším riešením tak zvyčajne býva energetické zhodnotenie, prípadne chemická recyklácia.

Konferencia ODPADY 2024

Škandál s recykláciou mäkkých plastov

V roku 2022 vydala medzinárodná mimovládna organizácia Environmental Investigation Agency analýzu, v ktorej konštatuje, že v Spojenom kráľovstve sa nedarí riešiť problém s recykláciou mäkkých plastov, nakoľko väčšina z nich sa nerecykluje. Odkaz na štúdiu nájdete na konci článku.

V roku 2019 nebolo podľa recyklovaných až 93 % plastových fóliových obalov uvedených na trh, čo predstavovalo 25 % z celkového množstva 1 155 000 ton plastových odpadov z obalov, ktoré boli v danom roku zneškodnené.

V roku 2020 skončilo recykláciou iba 8 % plastových fóliových obalov, teda celkovo 25 000 ton. Drvivá väčšina mäkkých plastov tak skončila na skládkach alebo v zariadení na energetické zhodnocovanie odpadov.

Situáciu podľa organizácie zhoršuje skutočnosť, že tieto druhy plastového odpadu sa zvyčajne nezbierajú z domácností v Spojenom kráľovstve samostatne na recykláciu. Obaly z domácností zbieralo samostatne len 13 % miestnych orgánov, pričom len menej ako polovica prijímala odpad z plastových fólií z nákupných tašiek.

Združenie tvrdí, že hoci mnohé obchodné reťazce v Spojenom kráľovstve majú zavedené dobrovoľné schémy na zber mäkkých plastov (vrátane Sainsburys, Aldi, Co-op, Waitrose, Tesco, Iceland, Lidl a M&), tak pre nedostatok kapacít na spracovanie ich niektoré vyvážajú na spracovanie do zahraničia.

 
 

Zostáva vám 34% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Najjednoduchšie MBÚ linky veľa benefitov neprinesú, vraví expert

Najjednoduchšie MBÚ linky veľa benefitov neprinesú, vraví expert

Komplexný systém úpravy odpadu je investične náročný, no je to najekologickejšie a prevádzkovo efektívne riešenie, myslí si P. Pajerchin z CEBZ.

Koniec mikroplastov v EÚ je potvrdený (PRÁVNY POHĽAD)

Koniec mikroplastov v EÚ je potvrdený (PRÁVNY POHĽAD)

Martina Ovečková z advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland analyzuje súdny prípad, týkajúci sa zákazu uvádzania výrobkov z oxo-degradovateľných plastov na trh EÚ.

Triediaca linka je iba súčasťou systému, ktorý musí fungovať ekonomicky

Triediaca linka je iba súčasťou systému, ktorý musí fungovať ekonomicky

Výsledný materiál z úpravy zmesového odpadu musí byť kvalitný, aby sa predal, vraví expert.