Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Vzdelávacie aktivity sú prvým krokom, aby mohli napĺňať svoje poslanie

Od roku 2017 SEWA spoločne s partnermi vzdeláva v oblasti odpadov rôzne skupiny obyvateľov.

Vzdelávacie aktivity sú prvým krokom, aby sme mohli napĺňať naše poslanie

ZŠ Hontianske Nemce | Foto: SEWA

Ani rok 2023 nebol výnimkou a OZV SEWA pokračovala v environmentálnom vzdelávaní detí a mládeže. Okrem toho plnila legislatívne povinnosti za svojich klientov – výrobcov vyhradených výrobkov, ktoré im vyplývajú z rozšírenej zodpovednosti výrobcov.

„Naším cieľom je zmeniť environmentálne zmýšľanie jednotlivcov, čo sa časom prejaví aj v správaní ľudí smerom k odpadom. Nástrojom pre dosiahnutie týchto zmien sú vzdelávacie projekty určené deťom a študentom, ktoré sa postupne etablujú aj do vyučovacieho procesu na školách,“ vysvetľuje výkonný riaditeľ SEWA, Jozef Kozák.

V rámci projektu ElektroOdpad-Dopad školské tímy využívajú pri rovesníckom vzdelávaní kreatívne prostriedky, ako sú kvízy, matematické rébusy, prostredníctvom ktorých vysvetľujú svojim spolužiakom fakty a súvislosti o životnom cykle elektroodpadu.

Od roku 2017 sa do projektu zapojilo viac ako 40-tisíc žiakov zo 119 základných a stredných škôl z celého Slovenska, ktorí spoločne vyzbierali viac než 72 ton elektroodpadu.

Škôlkarom a prvákom na základných školách je určený projekt Zbierame použité batérie so Šmudlom, v ktorom sa deti zoznámia s neporiadnym Šmudlom a spoločne sa učia, ako naložiť s rôznymi druhmi odpadov.

SEWA Zber elektroodpadu

„Najväčšia pozornosť je venovaná použitým batériám, ktoré sa nachádzajú aj v hračkách. Deťom Šmudlo vysvetlí, prečo batérie nepatria do bežného koša a oni potom nielenže „vyškolia“ svojich rodičov, ale v reálnom živote vedia, ako s nimi naložiť,“ dopĺňa Jozef Kozák.

Do projektu je momentálne zapojených 600 materských a základných škôl. V roku 2023 sa viac ako 10-tisíc detí stretlo so Šmudlom, ktorý s nimi strávil 661 hodín. Deti každý rok odovzdajú viac batérií ako ten predošlý. Minulý rok vyzbierali 38,6 tony batérií, ktoré putovali na ekologické spracovanie.

Školy môžu počas celého roka v rámci programu Vymeňte elektroodpad za lopty! odovzdať elektroodpad na ekologickú recykláciu. Za odovzdané množstvá získajú športové potreby a Zelený certifikát. Od roku 2014 školy a vzdelávacie inštitúcie odovzdali 660 ton elektroodpadu.

ZŠ Benkova, Nitra | Foto:SEWA

Vo vzdelávaní SEWA nezabúda ani na osvetu medzi obyvateľmi. Prostredníctvom rozhlasových oznamov vysvetľuje, ako naložiť s jednotlivými zložkami komunálneho odpadu. Domácnostiam v obciach, v ktorých SEWA financuje zber triedených odpadov, zasiela každý štvrťrok informačno-edukačné letáky. Z nich sa dozvedia, ako predchádzať odpadom, prečo je dôležité ich triedenie a ako sa ho môžu zbaviť ekologickou cestou. V priebehu roka 2023 bolo distribuovaných 162-tisíc letákov priamo do schránok dotknutých domácností.

„Vzdelávacie aktivity sú prvým krokom, aby sme mohli napĺňať naše poslanie, pre ktoré bola SEWA zriadená, a to je zabezpečenie plnenia legislatívnych povinnosti výrobcov elektrozariadení. Na výrobcov sa vzťahuje rozšírená zodpovednosť výrobcov, podľa ktorej sa musia nielen postarať o elektroodpad, čiže zabezpečiť jeho zhodnotenie a recykláciu podľa stanovených cieľov, ale realizovať aj vzdelávanie konečných používateľov v súlade so zákonom,“ uzatvára výkonný riaditeľ SEWA.

OZV SEWA je komunikačným partnerom denníka Odpady-portal.sk.


Mohlo by vás zaujímať

Multifunkčný stroj znie lákavo, ale nebude efektívny. Zametač má zametať (ROZHOVOR)

Multifunkčný stroj znie lákavo, ale nebude efektívny. Zametač má zametať (ROZHOVOR)

Čistenie ulíc je neoddeliteľnou súčasťou odpadového hospodárstva miest a obcí. V komunálnej technike ponúkame vozidlá svetovej kvality, hovorí Martin Fábian, obchodný riaditeľ spoločnosti NORWIT SLOVAKIA, spol. s r. o.

Aké sú najčastejšie chyby v oznámení o cezhraničnej preprave odpadov? 2. časť (PRÁVNY POHĽAD)

Aké sú najčastejšie chyby v oznámení o cezhraničnej preprave odpadov? 2. časť (PRÁVNY POHĽAD)

Cezhraničnú prepravu odpadov je potrebné oznámiť príslušným orgánom dotknutých krajín a získať od nich príslušné povolenia. Píše Katarína Brath Liebscherová z advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland.

Monitorujeme každý vývoz. V odpadoch sme si urobili poriadok, hovorí starostka (ROZHOVOR)

Monitorujeme každý vývoz. V odpadoch sme si urobili poriadok, hovorí starostka (ROZHOVOR)

V obci sa rozhodli vypočítať úroveň vytriedenia každej domácnosti a zohľadniť ju v poplatku za odpad. Ľudia sú motivovanejší triediť a obec šetrí, vraví Karina Holešová.

X
X
X
X