Od roku 2017 SEWA spoločne s partnermi vzdeláva v oblasti odpadov rôzne skupiny obyvateľov.
Ani rok 2023 nebol výnimkou a OZV SEWA pokračovala v environmentálnom vzdelávaní detí a mládeže. Okrem toho plnila legislatívne povinnosti za svojich klientov – výrobcov vyhradených výrobkov, ktoré im vyplývajú z rozšírenej zodpovednosti výrobcov.
„Naším cieľom je zmeniť environmentálne zmýšľanie jednotlivcov, čo sa časom prejaví aj v správaní ľudí smerom k odpadom. Nástrojom pre dosiahnutie týchto zmien sú vzdelávacie projekty určené deťom a študentom, ktoré sa postupne etablujú aj do vyučovacieho procesu na školách,“ vysvetľuje výkonný riaditeľ SEWA, Jozef Kozák.
V rámci projektu ElektroOdpad-Dopad školské tímy využívajú pri rovesníckom vzdelávaní kreatívne prostriedky, ako sú kvízy, matematické rébusy, prostredníctvom ktorých vysvetľujú svojim spolužiakom fakty a súvislosti o životnom cykle elektroodpadu.
Od roku 2017 sa do projektu zapojilo viac ako 40-tisíc žiakov zo 119 základných a stredných škôl z celého Slovenska, ktorí spoločne vyzbierali viac než 72 ton elektroodpadu.
Škôlkarom a prvákom na základných školách je určený projekt Zbierame použité batérie so Šmudlom, v ktorom sa deti zoznámia s neporiadnym Šmudlom a spoločne sa učia, ako naložiť s rôznymi druhmi odpadov.
„Najväčšia pozornosť je venovaná použitým batériám, ktoré sa nachádzajú aj v hračkách. Deťom Šmudlo vysvetlí, prečo batérie nepatria do bežného koša a oni potom nielenže „vyškolia“ svojich rodičov, ale v reálnom živote vedia, ako s nimi naložiť,“ dopĺňa Jozef Kozák.
Do projektu je momentálne zapojených 600 materských a základných škôl. V roku 2023 sa viac ako 10-tisíc detí stretlo so Šmudlom, ktorý s nimi strávil 661 hodín. Deti každý rok odovzdajú viac batérií ako ten predošlý. Minulý rok vyzbierali 38,6 tony batérií, ktoré putovali na ekologické spracovanie.
Školy môžu počas celého roka v rámci programu Vymeňte elektroodpad za lopty! odovzdať elektroodpad na ekologickú recykláciu. Za odovzdané množstvá získajú športové potreby a Zelený certifikát. Od roku 2014 školy a vzdelávacie inštitúcie odovzdali 660 ton elektroodpadu.
ZŠ Benkova, Nitra | Foto:SEWA
Vo vzdelávaní SEWA nezabúda ani na osvetu medzi obyvateľmi. Prostredníctvom rozhlasových oznamov vysvetľuje, ako naložiť s jednotlivými zložkami komunálneho odpadu. Domácnostiam v obciach, v ktorých SEWA financuje zber triedených odpadov, zasiela každý štvrťrok informačno-edukačné letáky. Z nich sa dozvedia, ako predchádzať odpadom, prečo je dôležité ich triedenie a ako sa ho môžu zbaviť ekologickou cestou. V priebehu roka 2023 bolo distribuovaných 162-tisíc letákov priamo do schránok dotknutých domácností.
„Vzdelávacie aktivity sú prvým krokom, aby sme mohli napĺňať naše poslanie, pre ktoré bola SEWA zriadená, a to je zabezpečenie plnenia legislatívnych povinnosti výrobcov elektrozariadení. Na výrobcov sa vzťahuje rozšírená zodpovednosť výrobcov, podľa ktorej sa musia nielen postarať o elektroodpad, čiže zabezpečiť jeho zhodnotenie a recykláciu podľa stanovených cieľov, ale realizovať aj vzdelávanie konečných používateľov v súlade so zákonom,“ uzatvára výkonný riaditeľ SEWA.
OZV SEWA je komunikačným partnerom denníka Odpady-portal.sk.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.