Výsledný materiál z úpravy zmesového odpadu musí byť kvalitný, aby sa predal, vraví expert.
V roku 2015 sa v Česku rozhodlo o zákaze ukladania neupraveného zmesového odpadu na skládky od roku 2024. Bez zmeny výšky poplatkov za skládkovanie, ktorá bola v tom čase na 500 Kč/tonu, však opatrenie nemalo väčší ekonomický význam pre investovanie do nových technológií.
V rovnakom čase sa v regióne Ostravska pripravovala výstavba ZEVO zariadenia, no zámer nenašiel podporu obyvateľstva ani politikov. Išlo v poradí už o tretí pokus postaviť spaľovňu odpadu v tomto regióne.
„Bolo treba odkloniť zo skládok zhruba 300-tisíc ton odpadov, no zároveň nebolo možné postaviť spaľovňu. Vcelku neriešiteľný problém,“ opisoval situáciu pri hľadaní riešení Petr Bielan, technický námestník mestskej spoločnosti OZO Ostrava, na konferencii Odpadové hospodárstvo 2024.
V článku sa dozviete:
- prečo a kedy sa v Ostrave rozhodli postaviť linku na mechanicko-biologickú úpravu odpadu,
- čo je základná podmienka a zmysel triedenia odpadu,
- čo predchádzalo vzniku triediacej linky,
- aký systém zberu zaviedli v rodinných domoch a prečo obyvatelia bytoviek nemusia triediť bioodpad,
- ako ovplyvní triedenie plastov prípadné zavedenie zálohovania PET,
- čo je podľa experta podmienkou, aby triediaca linka fungovala aj z ekonomického hľadiska.
V roku 2020 prišla zmena legislatívy prinášajúca okrem iného aj postupný a neskôr rapídny rast nákladov za skládkovanie odpadu a ukončenie skládkovania neupraveného odpadu od roku 2030. Tým vznikla motivácia pre investovanie do nových technológií.
V Ostrave už mali pripravený koncept, založený na komplexnej triediacej linke, ktorý konečne mohli realizovať. „Podmienkou bolo, že vytriedený odpad musí mať odbyt. Stavať linku bez odbytu znamená, že z jednej kopy budete mať dve kopy odpadu, ktoré odveziete na skládku,“ vraví expert.
V roku 2017 vznikla spolupráca s energetickou spoločnosťou Veolia, ktorá vie odpad použiť ako palivo pre výrobu elektriny a tepla v multipalivovom kotli. Dohoda o odbere využiteľných odpadov nastala aj s recyklátormi v regióne. Pred samotnou výstavbou novej technológie však najskôr mestský podnik potreboval zmapovať zloženie, množstvo a toky odpadu v čase. Tiež zvozovú oblasť, zvyklosti domácností na sídliskách a v rodinných domoch.
„Potrebovali sme vedieť, ktorá frakcia odpadu kam potečie. Podľa toho sme navrhovali stroje pre triediacu linku. Dôležitou súčasťou zmesového odpadu je zeleň. Ak sa má vytriediť 60 % komunálneho odpadu, bez biozložky to nemožno dosiahnuť,“ vraví P. Bielan.
Zostáva vám 66% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.