NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Základom sú kontajnery a váha. Ako vybaviť zberný dvor a vybrať techniku

Vo vybavení by nemal chýbať ani lis, ktorý zmenší objem odpadu. Myslieť treba aj na špeciálne nádoby a záchytné vane pre nebezpečné látky.

zberný dvor

Foto: Depositphotos

Mestá a obce, prípadne ich komunálne podniky, ktoré sa rozhodnú podporiť triedený zber odpadov zriadením nového zberného dvora alebo jeho rozšírením, čaká viacero krokov. Jednou z otázok je zaistenie financovania, ktoré samosprávy môžu čiastočne pokryť príspevkom z aktuálne otvorenej eurofondovej výzvy.

Okrem toho je so zriadením zberného dvora spojených aj viacero právnych povinností a administratívnych povinností. Pre Odpady-portal.sk ich podrobne zmapovali advokátky Annamária Tóthová a Andrea Mochorovská z Eversheds Sutherland vo svojom vlaňajšom článku.

V neposlednom rade však pri otváraní zberného dvora alebo rozširovaní existujúcej prevádzky treba myslieť aj na to, ako zberný dvor vhodne vybaviť, aby plnil svoj účel efektívne. Možností na trhu je množstvo, zorientovať sa v nich môže byť ťažké.

„Základom úspešnej realizácie je premyslený návrh a kvalitné vybavenie zberného dvora,“ vysvetľoval v reakcii na našu otázku Róbert Havadej, obchodný zástupca spoločnosti MEVA-SK pre odpadové hospodárstvo a mestský mobiliár.

Teraz experti z MEVA-SK dali dokopy tipy, ako postupovať pri výbere techniky pre zberný dvor a na čo sa zamerať. Tipy publikovali v blogu na webe spoločnosti. Vyberáme z nich to najdôležitejšie.

Aké vybavenie treba pre zberný dvor

Odborníci poukazujú, že nároky na vybavenie zberných dvorov z roka na rok rastú. Dôvodom je aj rozširovanie triedeného zberu o nové položky – v uplynulých rokoch o bioodpad, od budúceho roka o textil. Zvyšujú sa však aj nároky zamestnancov na spokojnosť s pracovným prostredím, kvalitný zberný dvor by preto mal disponovať aspoň základným zázemím.

Absolútnym základom pre zberný dvor je ale vždy cestná mostová S-váha. „S dĺžkou vážneho mosta osem metrov a šírkou tri metre je ideálna pre všetky vozidlá. Jej váživosť sa pohybuje okolo 30 ton a rozsah váženia je od 0,1 do 30 ton. Samozrejmosťou je zabezpečenie závažia či práca s hydraulickou rukou, ako aj vstavaná databáza a podobne,“ píše sa v odporúčaniach. Pre váženie odpadov do hmotnosti 150 kíl sa však oplatí zadovážiť si aj plošinovú S-váhu, pri menších objemoch odpadov určite nájde uplatnenie.

Ďalším nevyhnutným vybavením pre každý zberný dvor sú podľa odborníkov z MEVA-SK tiež lisovacie kontajnery. „Efektívne zachytávajú odpad, disponujú moderným dizajnom a nemajú problém s poruchovosťou. Samozrejmosťou je už dnes automatický lisovací cyklus či podobná záležitosť ako jednoduchá prestavba z bočných dverí na výklopné dvere. Stačí si vybrať model na základe množstva spracovaného odpadu, s ktorým rátate,“ odporúčajú.

„Medzi najefektívnejšie lisy patrí stacionárny slimákový lis, ktorý je dokonalý pri zabezpečovaní lisovania veľkého množstva odpadu v podobe papiera či kartónov. Až do sedem ton je v rámci tohto lisu možné natlačiť do prípojného 30 m3 kontajnera,“ konštatujú v MEVA-SK.

Kontajnery na odpad sú nevyhnutnosť

Keď bude základné vybavenie pre zberný dvor zabezpečené, odborníci odporúčajú pustiť sa do zháňania ďalších položiek, ktoré sú síce menej nákladné, ale bez ktorých sa prevádzka zberného dvora nezaobíde. Nevyhnutnosťou sú kontajnery na odpad.

Foto: MEVA-SK

„Potrebovať budete rozmanité skladovacie kontajnery, výklopné kontajnery – pokojne aj s výklopným dnom či vekom či oceľové veľkoobjemové kontajnery. Následne prichádzajú na rad odolné kontajnery na textil a šatstvo – dostupné v rôznych objemoch, ako aj nádoby na bio odpady či olej. V ponuke je veľké množstvo sudov – kovových i plastových, ale aj nádrží,“ píše sa v blogu.

Okrem toho sa zberný dvor musí pripraviť aj na príjem nebezpečných odpadov. Ďalšiu kategóriu nádob preto predstavujú špeciálne kontajnery a záchytné vane na nebezpečné látky, vrátane horľavín, žiariviek či batérií a elektroodpadu.

„Veľmi efektívnou záležitosťou ostatného obdobia sú hygienizačné kontajnery. Sú určené pre mestá, obce, združenia obcí, technické služby, obecné podniky, zberné dvory či kompostárne. Zhygienizujú sa v nich biologicky rozložiteľné odpady, vrátane kuchynských a reštauračných odpadov, kalov a jatočných odpadov,“ vysvetľujú experti MEVA-SK. Technológii sme sa na Odpady-portal.sk podrobnejšie venovali v nedávnom článku.

Zberný dvor potrebuje zázemie

Veľkou výhodou profesionálne vybaveného zberného dvora je podľa skúseností MEVA-SK aj zázemie pre jeho prevádzkovateľa či zamestnancov. Napríklad obytný a sanitárny kontajner môže prispieť k vytvoreniu kvalitného pracovného prostredia, v ktorom aj zamestnanci nájdu vybavenie potrebné pre svoje fungovanie.

„Nemusíte nič stavať, jednoducho im zabezpečíte vkusný a funkčný obytný kontajner, ktorý je dodávaný ako stavba na kľúč. Napevno zvarený oceľový rám odolný voči skrúteniu tvorí priestorovú jednotku. Rámy sú upravené podľa noriem ISO a môžu byť zostavované a spájané podľa potreby vedľa seba, za sebou alebo nad sebou. Vypustením vonkajších stien, alebo zabudovaní deliacich priečok môžu byť tvorené ľubovoľne veľké priestory, či už kancelárie, vrátnice alebo sociálne zázemie,“ dodáva MEVA-SK.

Foto: MEVA-SK


Diskusia (1)

  1. info@odpadovyhospodar.sk02.04.2024 (10:00)
    fiiha, no keby že každý zberný dvor by mal mať cestnú váhu, či lisovacie kontajnery, tak to je aký luxus. V zmysle legislatívy ani váhu ani lisy ZD nepotrebuje. ´V zmysle rozumu ich nepotrebujú tiež, lebo by to bol super drahý luxus.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Všetko nie je „zelené“ a „eko“ naozaj ekologické. Dajte si pozor na greenwashing

Všetko nie je „zelené“ a „eko“ naozaj ekologické. Dajte si pozor na greenwashing

Rastúci počet „zelených“ označení na obaloch bez porovnávacích údajov býva nielen neprehľadný, ale často aj zavádzajúci. OZV ENVI - PAK a upozorňuje na to, ako sa nepodloženým označeniam vyhnúť.

Evidenčné a ohlasovacie povinnosti v apríli 2024

Evidenčné a ohlasovacie povinnosti v apríli 2024

Aké evidenčné a ohlasovacie povinnosti v oblasti odpadov treba splniť v apríli 2024? Tu je náš tradičný mesačný prehľad.

Čo priniesla konferencia Odpadové hospodárstvo 2024 (+FOTO)

Čo priniesla konferencia Odpadové hospodárstvo 2024 (+FOTO)

Hlavnou témou podujatia boli obaly a rozšírená zodpovednosť výrobcov, hovorilo sa však aj o úprave odpadov pred skládkovaním.