NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Mali analyzovať nebezpečný odpad, zrejme tak nerobia. Tarabov rezort opäť nereaguje

Vláda si neplní viaceré ciele v programe odpadového hospodárstva. Týkajú sa aj nebezpečného odpadu.

nebezpečný odpad

Foto: Depositphotos

Nebezpečný odpad je z hľadiska vplyvu na životné prostredie najškodlivejším prúdom odpadov, ktorý je súčasťou nielen komunálneho odpadu, ale predovšetkým nevyužiteľnou koncovkou výroby v priemysle a iných odvetviach.

Program odpadového hospodárstva SR na roky 2021-2025 uvádza, že majoritný podiel na vzniku nebezpečných odpadov v SR v roku 2018 mali odpady z chemikálií. Ostatné skupiny mali oveľa nižšie zastúpenie na vzniku nebezpečných odpadov.

„Za rok 2018 len okolo 17 % nebezpečných odpadov bolo materiálovo recyklovaných, ale až 45 % nebezpečných odpadov bolo vykázaných ako „iný spôsob nakladania“,” uvádza programový dokument.

EPA Plus

Pol milióna ton “eniek”

Podľa údajov rezortu životného prostredia na Slovensku v predminulom roku 2022 vzniklo celkovo 490 462 ton nebezpečných odpadov, vrátane nebezpečného odpadu (NO, alebo "enko"), ktorý je súčasťou komunálneho odpadu. Produkcia nebezpečného odpadu bez započítania toho, ktorý je súčasťou komunálneho odpadu, správa envirorezortu konštatuje, že od roku 2010 vzrástla o 1,7 %. Téme sme sa venovali začiatkom roka.

Vláda upozorňuje v programe odpadového hospodárstva aj na to, že správne nakladanie s nebezpečným odpadom predstavuje problém aj v EÚ a údaje o jeho spracovaní čiastočne chýbajú. Nasvedčujú tomu aj dáta z aktuálnej Správy o stave životného prostredia SR, podľa ktorých z hľadiska nakladania s nebezpečnými odpadmi medzi rokmi 2021 — 2022 výrazne narástlo „iné zneškodnenie,“ a to z 16,2 % na 32,3 %.

„Práve nedostatočným monitorovaním materiálových tokov dochádza k získavaniu len čiastočných údajov. Preto je potrebné vytvoriť elektronické registre nebezpečného odpadu, a tak posilniť mechanizmy evidencie záznamov a vysledovateľnosti, zaviazala sa v programe odpadového hospodárstva vláda.

Konferencia ENVIROMANAGEMENT 2024
 

Na Slovensku chýbajú kapacity

Osobitným problémom Slovenska je nedostatok kapacít na zhodnocovanie a zneškodňovanie priemyselného odpadu, ktorý tvorí najväčšiu časť z produkcie nebezpečného odpadu.

Na situáciu upozorňujú už veľa rokov predstavitelia priemyslu aj odpadových spoločností.

„Je jasné, že pokiaľ chceme zabezpečiť ďalší rozvoj automobilového priemyslu na Slovensku, tak je nevyhnutné investovať do moderných technológií na nakladanie s priemyselným a nebezpečným odpadom,” uviedol v januári tohto roku riaditeľ spoločnosti DETOX Daniel Studený.

INISOFT

„Nová garnitúra si musí uvedomiť, že s nebezpečným odpadom musíme niečo urobiť. V najbližších týždňoch k tejto téme začne pracovať osobitná pracovná skupina,“ povedala v novembri minulého roku na konferencii vodohospodárov Adriana Czímerová, ktorá bola v tom čase poverená vykonávaním funkcie riaditeľky odboru odpadového hospodárstva MŽP SR.

Podľa Michaely Hletkovej Ploszekovej zo Zväzu automobilového priemyslu bude veľmi ťažké splniť európske ciele pre materiálové zhodnotenie priemyselných odpadov do roku 2030, nakoľko Slovensko ešte ani nezačalo s povoľovaním takýchto kapacít. Preto má Slovensko výrazne malú šancu, že sa v tom zlepší, uviedla v októbri minulého roku pre denník Odpady-portal.sk.

Mali analyzovať odpady

 
 

Zostáva vám 33% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Medzinárodné združenie EXPRA vydalo manifest v oblasti obalov

Medzinárodné združenie EXPRA vydalo manifest v oblasti obalov

Aliancia rozšírenej zodpovednosti výrobcov, kde jedným zo zakladajúcich členov je OZV ENVI-PAK od roku 2013, rozvíja klimaticky zodpovedné obehové hospodárstvo.

Pripravujú závod na recykláciu zmiešaného plastového odpadu. Má vyrásť u susedov

Pripravujú závod na recykláciu zmiešaného plastového odpadu. Má vyrásť u susedov

Energetický koncern vsádza na chemickú recykláciu.

Ako funguje odpadové hospodárstvo v Spojenom kráľovstve?

Ako funguje odpadové hospodárstvo v Spojenom kráľovstve?

V krajine majú viac než stovku zariadení na materiálovú recykláciu odpadov.

X
X
X
X