Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Z odpadu chceli vyrábať letecké palivo. Teraz krachujú

Kalifornský start-up vyzbieral miliardu dolárov od investorov. Reálnu produkciu paliva z odpadu domácností sa nepodarilo rozbehnúť.

 Z odpadu chceli vyrábať letecké palivo. Teraz krachujú

Foto: Odpady-portal.sk

Komunálny odpad nachádza rôzne spôsoby spracovania a využitia, od mechanickej recyklácie, cez energetické zhodnocovanie, rôzne metódy chemickej recyklácie. Jedným z produktov môže byť aj premena plastového materiálu naspäť na uhľovodíky v podobe paliva pre dopravu.

Práve tento spôsob si zvolil kedysi nádejný start-up z americkej Kalifornie s názvom Fulcrum BioEnergy, ktorý bol považovaný za „pioniera” v tejto oblasti. Odpad z domácností chcel premieňať na nízkoemisné palivo pre lietadlá a kamióny. Teraz spoločnosť čelí bankrotu.

Firme, prezentujúcej sa ako výrobca „zeleného” paliva, sa podarilo vyzbierať od investorov vyše miliardy dolárov, vrátane energetických a leteckých gigantov ako BP, United Airlines, Cathay Pacific, či Japan Airlines.

V americkej Nevade postavila závod za 200 miliónov dolárov, ktorý však reálne využiteľný objem paliva nedokázal vyprodukovať. Podľa informácií agentúry Bloomberg sa prevádzka od spustenia v roku 2022 potýkala s nákladnými technickými problémami. Otázna je preto aj budúcnosť ďalších pripravovaných závodov v USA a Veľkej Británii.

Nedostatok odpadu, technické problémy

Jedným z faktorov nezdaru biznis zámeru má byť nedostatok lacného odpadu vhodného na výrobu veľkého objemu nízkoemisného paliva. Fulcrum patril medzi prvé spoločnosti, ktoré sa pustili do drvenia odpadu zo skládok, splyňovania a následnej premeny na tekuté palivo.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Používajú recyklovaný stavebný materiál. Oprava ciest je rýchlejšia a lacnejšia

Používajú recyklovaný stavebný materiál. Oprava ciest je rýchlejšia a lacnejšia

Ako sa stavebný odpad z ciest mení na recyklovaný materiál používaný pri opravách vozoviek.

Kde je hranica medzi zberným dvorom a inými formami zberu? (PRÁVNY POHĽAD)

Kde je hranica medzi zberným dvorom a inými formami zberu? (PRÁVNY POHĽAD)

Článok Márie Sadloňovej z advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland vyšiel v júnovom vydaní časopisu Odpadové hospodárstvo 04-06/2024 a zaoberá sa problematikou dvoch foriem zberu.

Zbyněk Kozel: Nariadenie o obaloch veľmi nezmení zber, no prináša tlak na triedičky

Zbyněk Kozel: Nariadenie o obaloch veľmi nezmení zber, no prináša tlak na triedičky

Samostatná recyklácia obalových odpadov bude znamenať triediace linky pre najmenej 12 druhov obalov, upozorňuje šéf českej OZV.

X
X
X
X