Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

Z plastov a oxidu uhličitého zo vzduchu vyrábajú čisté palivá. Stačí im na to energia zo slnka

Vedci vynašli spôsob, ako zachytiť oxid uhličitý z priemyselných procesov alebo priamo zo vzduchu a premeniť ho na čisté udržateľné palivá len za pomoci slnečného žiarenia.

Z plastov a oxidu uhličitého zo vzduchu vyrábajú čisté palivá. Stačí im na to energia zo slnka

Foto: Odpady-portal.sk

Vedci z Cambridgeskej univerzity vyvinuli reaktor poháňaný solárnou energiou, ktorý premieňa CO2 a plastový odpad na udržateľné palivá a ďalšie hodnotné chemické produkty. V rámci testov oxid uhličitý premenili na syntetický plyn, ktorý je základnou zložkou udržateľných tekutých palív, a plastové fľaše na kyselinu glykolovú, ktorá sa hojne používa v kozmetickom priemysle.

Na rozdiel od predošlých testov, v tomto prípade sa výskumníkom podarilo koncentrovať a spracovať CO2 zachytený priamo z priemyselnej činnosti alebo rovno zo vzduchu. Kým bude možné technológiu zaviesť na priemyselnej úrovni, je potrebné ju ešte zdokonaliť, no výskum v každom prípade priniesol výsledky, ktoré nás posúvajú bližšie k produkcii palív, ktoré sa zaobídu bez ťažby ropy a plynu.

Postup je inšpirovaný fotosyntézou

Výskumný tím pod vedením profesora Erwina Reisnera sa už niekoľko rokov venuje vývoju udržateľných palív s nulovými emisiami uhlíka, ktoré sú inšpirované fotosyntézou. Prostredníctvom umelých listov premieňajú oxid uhličitý a vodu na palivá len za použitia slnečného žiarenia. V rámci solárnych experimentov doposiaľ pracovali s koncentrovaným oxidom uhličitým v umelých podmienkach.

Aby však bola technológia skutočne užitočná, je potrebné, aby spracovávala oxid uhličitý, ktorý by zároveň aktívne zachytávala z priemyselných procesov alebo priamo z atmosféry. CO2 je však iba jednou z mnohých typov molekúl, ktoré sa nachádzajú vo vzduchu, ktorý dýchame, a z technologického hľadiska je veľmi zložité vyvinúť postup, ktorý by dokázal molekuly CO2 selektívne koncentrovať.

„Nejde nám o dekarbonizáciu, ale o defosilizáciu. Aby sme vytvorili skutočne obehové hospodárstvo, potrebujeme sa úplne zbaviť fosílnych palív. Na prechodné obdobie by táto technológia mohla pomôcť znížiť emisie skleníkových plynov tým, že ich zachytí z priemyslu a premení na užitočné produkty, no z dlhodobého hľadiska sa musíme týchto emisií zbaviť úplne a začať zachytávať CO2 zo vzduchu,“ uvádza Reisner.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pripravujú závod na recykláciu zmiešaného plastového odpadu. Má vyrásť u susedov

Pripravujú závod na recykláciu zmiešaného plastového odpadu. Má vyrásť u susedov

Energetický koncern vsádza na chemickú recykláciu.

Ako funguje odpadové hospodárstvo v Spojenom kráľovstve?

Ako funguje odpadové hospodárstvo v Spojenom kráľovstve?

V krajine majú viac než stovku zariadení na materiálovú recykláciu odpadov.

Z vriec na odpad vyrábajú nové prepravné fólie

Z vriec na odpad vyrábajú nové prepravné fólie

Plastové vrecia sa doteraz menili na produkt nižšej kvality alebo končili v spaľovni. Nový recyklovaný obal bude drahší.

X
X
X
X