Nezbierajme z obcí iba špinavý textilný odpad pohádzaný v kontajneroch a po zemi, píše Miroslava Kuchárová.
Od 1. januára 2025 bude na Slovensku zavedený povinný zber textilného odpadu. Odpad je v zákone o odpadoch č. 79/2015 Z. z. definovaný ako hnuteľná vec, ktorej sa jej držiteľ zbavuje, alebo chce zbaviť. Ako je to však s textíliami?
Textílie je vhodné rozdeliť na skupiny, a to textilný odpad z domácností a priemyselné textílie. Samozrejme zostáva platné delenie aj na ostatný odpad a nebezpečný odpad.
Aby odpad nebol odpadom, musí prejsť klasifikáciou na výrobok produkt. V rámci celého Slovenska sú domácnosti, kde sa hromadí šatstvo, textílie, ktoré predstavujú pre domácnosť odpad. No ak to odovzdám „susedovi“ a on to bude ďalej používať, nie je to odpad.
Hranica medzi tým, čo je a čo nie je textilným odpadom, je tenká. Všetko vyrobené z textilu je možné opätovne používať až do momentu úplnej degradácie materiálu, alebo kým nebude obsahovať nebezpečné látky. Definícia textilného odpadu je teda viackrát použitá textília, alebo výrobok z textilu, ktorý už nespĺňa požiadavky textilu, nie je možné ho opätovne použiť alebo obsahuje niektorú z nebezpečných vlastností.
Ako využívať textilný odpad z domácností/šatstvo:
- odevy sa používajú, až kým sú nositeľné, staré modely sú odpad pre vlastníka - využitie u inej osoby na 100%, využitie ako náučný materiál v školách, domovoch dôchodcov a podobne,
- textílie ako utierky, posteľné oblečenie, uteráky sú znovu použiteľné na 100% - využitie v zvieracích útulkoch a podobne,
- iný textil využiteľný na 100% v prípade, ak neobsahuje nebezpečné látky ako handry, tesnenia či izolácie - využitie v priemysle.
Priemyselné textílie
- ak obsahujú nebezpečné látky, je možné ich spáliť - energetické využitie za pomoci lisovania z dôvodu zníženia nákladov na prepravu,
- ak neobsahujú nebezpečné látky - využitie ako izolácie, palivo a podobne.
Spomínam si na obdobie, kedy v domácnostiach prakticky nevznikal takmer žiaden textilný odpad. Veci po starších súrodencoch nosili mladší, až kým z nich nevyrástli všetci a oblečenie sa odovzdalo iným rodinám s malými deťmi. Potrhané tričká sa využívali ako handry na podlahy a záclony na pasírovanie ovocia, alebo sušenie húb.
Cena textílií je nízka, pričom mnohokrát, aby bolo niečo možné používať ďalej, postačuje oprava, napríklad prišitie gombíka či oprava zipsu. Že je niečo zastarané? Móda sa opakuje a spoločnosť je v štádiu kedy, je všetko moderné. Oprava je však drahšia ako zakúpenie nového výrobku.
Nezbierajme z obcí iba špinavý textilný odpad pohádzaný v kontajneroch a po zemi. Ideálne je zhromažďovať textilné odpady a šatstvo na jednom mieste. Vykonávajme triedenie tak, aby 90 % materiálu bolo možné vrátiť do obehu. Perme, žehlime a distribuujme po Slovenku oblečenie do slabších rodín.
Čo nie je možné vrátiť ani po oprave, tomu dajme novú podobu. Prečo nestrihať a nevytvárať látku na ďalšie použitie? Spojme školstvo v oblasti odevníctva a vytvorme nový vzdelávací program aj cez úrady práce. Byť šičkou znamená mať remeslo v rukách.
Textílie a šatstvo, ktoré sú dovŕšili svoju púť medzi obyvateľmi, využime inak. Prebiehal výskum lisovania štiepky s textilným odpadom. Textilný odpad sa okrem toho už dnes používa aj na výrobu izolačných materiálov. Dajme textilnému odpadu druhú šancu.
Kľúčové bude zadefinovať, čo pojmy „textilný odpad“ a „odpadové šatstvo“ znamenajú. Ich využiteľnosť je oproti iným komoditám veľmi vysoká. Odpad nie je odpadom, kým ho je možné použiť ako vstupný materiál v inom výrobku alebo procese.
Štát je riadiacim orgánom všetkých sektorov. Štát je ten, kto vie stanoviť, kedy odpad nie je odpad. Potraviny pred koncom záruky či prebytky poľnohospodárskych surovín sú podobným príbehom ako textil. Všetky sú to prebytky, nie odpady. A zároveň príležitosť na poskytovanie adresnej sociálnej pomoci. Východiskom môže byť zriadenie štátneho sociálneho podniku.
Miroslava Kuchárová
Odborne spôsobilá osoba v rámci IPKZ pre oblasť odpadov
Pozn.: Článok je názorovým príspevkom. Postoje prezentované v ňom môžu, ale nemusia vyjadrovať názor redakcie Odpady-portal.sk
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.