Od budúceho roka sa má postupne rozbehnúť triedený zber textilného odpadu. Recyklácia a opätovné využitie bude výzvou.
1.1. 2025 sa má na Slovensku začať povinný zber a triedenie textilného odpadu, ako to vyplýva zo smernice o odpadoch aj zákona o odpadoch. Systém zberu, triedenia, recyklácie a opätovného využívania budú financovať, podobne ako pri inom triedenom odpade, predovšetkým výrobcovia cez tzv. rozšírenú zodpovednosť.
Ako bude vyzerať systém zberu a nakladania s textilným odpadom? Aký prístup chce presadzovať tvorca legislatívy? Prečo zber textilu nie je novinka a čo naznačujú doterajšie skúsenosti? Bude sa vyzbieraný a vytriedený textil naozaj vracať opäť na trh? Aj o týchto otázkach sa diskutovalo na nedávnej konferencii Odpady 2024, organizovanej spoločnosťou Ekos Plus.
Nastavenie systému
„Je trochu nešťastné, že zavedenie rozšírenej zodpovednosti výrobcov v textile nasleduje až po povinnosti obcí zbierať a triediť. Snažíme sa pripraviť nábeh tak, aby samosprávy mohli využívať svoje možnosti a už fungujúce systémy,“ hovorí Tomáš Trosko, generálny riaditeľ Sekcie obehového hospodárstva Ministerstva životného prostredia SR.
Rezort podľa neho pri malých obciach uvažuje nad možnosťou vytvárania strediskových obcí so zvozovými oblasťami, pokrývajúcimi aj sídla bez dostatočnej infraštruktúry. Nábeh zberu má byť postupný a s prichádzajúcou rozšírenou zodpovednosťou sa možnosti odovzdávania, zberu, triedenia a recyklácie textilu zlepšovať.
„Konkrétne parametre systému v tejto chvíli neviem povedať, ale chceme poskytnúť obciam možnosť postupného nábehu na povinnosť. Často sa stretávame s tým, že obce nemajú ani vodovod, kanalizáciu alebo základnú infraštruktúru, aby mohli realizovať zber textilu. K tejto téme teda pristupujeme citlivo,“ objasňuje zástupca MŽP SR.
Jednou z priorít pri zavádzaní zberu textilného odpadu a rozšírenej zodpovednosti má byť osveta. Aby spotrebitelia rozumeli, že časté nakupovanie a vyhadzovanie oblečenia stojí v konečnom dôsledku ešte viac peňazí.
Peter Vaľo zo spoločnosti PPG Group, ktorá je vlastníkom športovej značky Exisport, si myslí, že textilný odpad by sa mal riešiť jednotne vo všetkých krajinách EÚ a aj výrobky by mali mať jednotný štandard.
„Bol by som rád, ak by EÚ prinútila všetkých výrobcov elektrických vozidiel aj bicyklov používať jeden typ nabíjacieho konektora. Rovnako by mali byť stanovené jednotné podmienky pre textil – nespaľovať, nepresúvať. Všetky výrobky by mali mať rovnaký štítok. Nerozumiem, prečo je povinnosť zavedenia zberu textilu od roku 2025, ale zároveň si to každá krajina môže upraviť inak,“ vraví.
Zostáva vám 67% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.