Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Odpad ako príležitosť: Stredoeurópska revolúcia v premene odpadu na energiu (komentár)

Premena odpadu na energiu je investícia s obrovským potenciálom, píše Craig Turp-Balazs na portáli Emerging Europe. Text publikujme so súhlasom autora.

energetické zhodnocovanie odpadov

Zariadenie na energetické zhodnocovanie odpadov | Ilustračné foto: Odpady-portal.sk

Krízu odpadov v strednej a východnej Európe už nemožno ignorovať ani zakrývať. Niektoré pokrokovo zmýšľajúce samosprávy však už dokázali, že moderné iniciatívy zamerané na energetické využitie odpadu nielenže riešia environmentálne bolesti hlavy, ale vytvárajú aj ekonomickú hodnotu.

V celej strednej a východnej Európe stále končí viac ako polovica komunálneho odpadu na skládkach - ďaleko nad priemerom EÚ, ktorý je 22 percent. Len v Poľsku sa každoročne skládkuje päť miliónov ton odpadu (približne 40 percent všetkého vyprodukovaného odpadu), pričom sa uvoľňujú škodlivé skleníkové plyny a vyčerpávajú verejné rozpočty.

craig turp-balazsV Bulharsku je miera skládkovania viac ako 70 percent a v Rumunsku viac ako 50 percent.

Rozsah problému odpadového hospodárstva v strednej a východnej Európe je obrovský. Rastúca mestská populácia, zvyšujúca sa životná úroveň a rýchlo sa rozvíjajúce spotrebiteľské ekonomiky sa postarali o dramatický nárast tvorby odpadu.

Je to špinavý a nákladný zlozvyk, ktorý je čoraz viac v rozpore so sprísňujúcimi sa predpismi Európskej únie. Keďže náklady na skládkovanie prudko rastú a trpezlivosť verejnosti dochádza, politici a investori naliehavo potrebujú alternatívy.

Našťastie sa uprostred krízy s odpadom skrýva príležitosť: premeniť hory odpadu na obnoviteľnú energiu, profity a čistejšiu budúcnosť.

Zariadenie na energetické zhodnocovanie odpadov (ZEVO) v Kodani | Foto: Odpady-portal.sk

Premena odpadu na poklad

Vstúpte do procesu výroby energie z odpadu (Waste to Energy - WtE, pozn. edit.), elegantného riešenia, ktoré je na celom kontinente čoraz obľúbenejšie. Rieši dva kľúčové problémy súčasne: zníženie množstva odpadu ukladaného na skládky a výrobu obnoviteľnej energie.

Poľsko, aj napriek slabým číslam a tomu, že je považované za zaostalé v oblasti environmentálnych inovácií, prekvapivo pokročilo v rozvoji energetického zhodnocovania odpadu. V Poznani sa moderné zariadenie na výrobu energie z odpadu stalo svetlým príkladom zelenej infraštruktúry.

Zariadenie, ktoré bolo otvorené v roku 2016, spaľuje ročne približne 210-tisíc ton odpadu a vyrába elektrickú energiu pre približne 100-tisíc domácností. Jeho dvojitá funkcia - znižovanie množstva odpadu a výroba energie - sa stala vzorom v celom regióne. Úspech Poznane podnietil podobné iniciatívy v celej krajine a veľké mestá, vrátane Varšavy a Gdaňska, sa teraz snažia nasledovať jej príklad.

Podobne aj v Česku je príkladom pokrokového odpadového hospodárstva mesto Brno. Jeho spaľovňa nielenže každoročne zlikviduje viac ako 230-tisíc ton odpadu, ale zároveň vyrába teplo a elektrinu pre takmer 40-tisíc domácností. Čo je na tom najlepšie? Zariadenie je integrované s mestskou tepelnou sieťou, čo je ukážkou toho, ako sa riešenia v oblasti odpadov môžu elegantne zladiť s mestskou infraštruktúrou.

Je to inteligentné, ziskové a šetrné k životnému prostrediu - triumvirát, ktorý určite zaujme každého člena správnej rady.

Aj Maďarsko urobilo významný pokrok. V Budapešti je spaľovňa odpadu Rákospalota v prevádzke už desaťročia, ale nedávno prešla významnou technologickou modernizáciou. V súčasnosti spracováva viac ako 420-tisíc ton odpadu ročne a produkuje energiu zodpovedajúcu spotrebe 60-tisíc domácností.

Úspech Maďarska dokazuje silu postupných inovácií: dôsledné investície do modernizácie starších zariadení môžu priniesť dramatické environmentálne a ekonomické dividendy.

ZEVO BrnoZEVO Brno | Foto: Odpady-portal.sk

Viac ako spaľovanie: Inovácie v oblasti bioplynu a recyklácie

Spaľovanie nie je jedinou hviezdou v galaxii WtE. Bioplynová technológia - zachytávanie metánu uvoľneného z rozkladajúceho sa odpadu - sa stala atraktívnou alternatívou.

Poľský projekt Biogazownie Małopolskie využíva silu poľnohospodárskeho odpadu a premieňa hnoj a organické zvyšky na bioplyn, ktorý poháňa výrobu elektrickej energie. Podobné projekty v Maďarsku využívajú potravinový odpad z budapeštianskych reštaurácií a supermarketov, čím sa vyrába obnoviteľný bioplyn a výrazne sa znižujú emisie.

Pokročilé recyklačné techniky, ako napríklad chemická recyklácia, otvárajú nové hranice. V Česku výskumníci z Vysokého učení technického v Brne skúšobne zaviedli inovatívne metódy chemickej recyklácie, ktoré dokážu premeniť plasty, ktoré sú tradičným nepriateľom environmentalistov, na cenné priemyselné palivá a chemikálie.

Takéto technológie sľubujú, že výrazne znížia závislosť od skládok a v prípade efektívneho rozšírenia by mohli výrazne zmeniť podobu odpadového hospodárstva v strednej a východnej Európe.

bioplynová stanicaBioplynová stanica | Ilustračné foto: Odpady-portal.sk

Hospodárska a environmentálna dividenda

Pre manažérov, ktorí skúmajú bilancie, je ekonomická logika investícií do výroby energie z odpadu jasná: zníženie nákladov na skládky, spoľahlivé príjmy z obnoviteľných zdrojov energie a hmatateľné uhlíkové kredity. Pre tvorcov politík je príťažlivosť rovnako jasná.

Tieto zariadenia predstavujú významné pracovné miesta, od výstavby a prevádzky zariadení až po vysokokvalifikované technické pozície v oblasti údržby a riadenia. Odhady naznačujú, že robustné programy energetického zhodnocovania odpadov by mohli vytvoriť tisíce udržateľných pracovných miest v celej strednej a východnej Európe, najmä v regiónoch, ktoré zúfalo potrebujú hospodársku revitalizáciu.

Okrem toho WtE znižuje emisie metánu, ktorý je približne 25-krát silnejší skleníkový plyn ako oxid uhličitý, čím sa tieto projekty stávajú ekologicky rozhodujúcimi v boji proti klimatickým zmenám.

Investori a obce si začínajú uvedomovať, že udržateľnosť môže skutočne znamenať ziskovosť.

ZEVO BratislavaZariadenie na energetické zhodnocovanie odpadov | Ilustračné foto: Odpady-portal.sk

Preklenutie medzery

Napriek úspechom je však celkový pokrok v regióne nejednotný. Regulačná neistota, odlišná verejná podpora a byrokratická zotrvačnosť často brzdia sľubné iniciatívy. Investície sú naďalej opatrné, obmedzované kolísavým politickým prostredím a nejasnými stimulmi.

Nedávne regulačné zmeny v Maďarsku, ktoré sa týkajú energetických taríf, sú varovným príkladom: rýchle zmeny politiky môžu spôsobiť, že investori budú opatrní a spomalia rozhodujúci pokrok v oblasti životného prostredia.

Vnímanie verejnosti tiež predstavuje obrovskú výzvu. Projekty na výrobu energie z odpadov často vyvolávajú odpor verejnosti, ktorý je spôsobený obavami z emisií a miestnych vplyvov na životné prostredie. Na prekonanie skepticizmu je nevyhnutná účinná komunikácia, transparentnosť a zmysluplné zapojenie komunity.

Aktívne zapojenie verejnosti v Poznani, vrátane otvorených prehliadok zariadenia a jasných ukážok environmentálnych záruk, by mohlo slúžiť ako vzor pre ostatných, ktorí zápasia s odporom miestnych obyvateľov.

Politické odporúčania: Urobiť skok

Ak chcú vlády a obce v strednej a východnej Európe skutočne využiť sľubnú energiu z odpadu, musia konať rozhodne.

V prvom rade sú nevyhnutné jasné a konzistentné regulačné rámce a cielené stimuly pre účasť súkromného sektora. Transparentné a dlhodobé záväzky vlád môžu upokojiť opatrných investorov a prilákať významný medzinárodný kapitál.

Po druhé, tvorcovia politík musia aktívne zapojiť verejnosť. Vzdelávacie kampane, ktoré zdôrazňujú výhody a riešia bežné mylné predstavy, môžu zmeniť skeptikov na priaznivcov. Partnerstvá verejného a súkromného sektora, v ktorých sa obce delia o riziko a odmenu s investormi, sa tiež ukázali ako veľmi účinné v celej Európe a zaslúžia si vážne zváženie.

A napokon, ústredným prvkom regionálnej stratégie by sa malo stať prijatie technologických inovácií. Na projekty trvalo udržateľnej infraštruktúry, vrátane projektov využívania energie z odpadu, sú k dispozícii značné finančné prostriedky EÚ. Strategické využívanie týchto prostriedkov - najmä na výskum, vývoj a rozširovanie sľubných technológií recyklácie a bioplynu - by mohlo urýchliť environmentálnu transformáciu strednej a východnej Európy.

Nevyhadzuj, nechci

Krízu odpadového hospodárstva v strednej a východnej Európe už nemožno ignorovať ani pochovávať. Pokrokové samosprávy od Krakova až po Budapešť už dokázali, že moderné iniciatívy na výrobu energie z odpadu nielenže riešia environmentálne problémy, ale vytvárajú aj ekonomickú hodnotu.

Dosiahnutie všeobecného úspechu si však vyžaduje víziu, dôslednosť a strategickú jasnosť. Čas polovičatých opatrení prešiel tak pre vedúcich pracovníkov, ako aj pre tvorcov politík.

Príležitosť - a naliehavosť - je jasná. Pokiaľ ide o odpad, čas sú doslova peniaze.

Craig Turp-Balazs
Autor je editorom portálu Emerging Europe, kde bol text publikovaný 4. apríla.


Emerging Europe je poradenská spoločnosť v oblasti politiky a riadenia, ktorá bola založená v roku 2013. Zameriava sa na strednú a východnú Európu, Pobaltie, Balkán a južný Kaukaz. Jej cieľom je zbližovať všetky regióny Európy s potenciálom rozvoja investícií a spolupráce v konkrétnych oblastiach.

Článok vychádza so súhlasom autora.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Povoľovanie stavieb sa od 1. apríla 2025 mení. Už naozaj (PRÁVNY POHĽAD)

Povoľovanie stavieb sa od 1. apríla 2025 mení. Už naozaj (PRÁVNY POHĽAD)

Hlavnou zmenou bude jednostupňové konanie pred stavebným úradom, ktorému bude predchádzať prerokovanie stavebného zámeru, píše Annamária Tóthová.

Názor. Súboj MBÚ a ZEVO je ilustračný príklad toho, prečo za Poľskom a Českom zaostávame

Názor. Súboj MBÚ a ZEVO je ilustračný príklad toho, prečo za Poľskom a Českom zaostávame

Netreba vymýšľať žiadne nové stratégie, stačí sa len inšpirovať príkladmi krajín, v ktorých je skládkovanie odpadov na minime, píše Lucia Šprinc, riaditeľka pre obchod a rozvoj spoločnosti Kosit, a. s.

Možno najväčšia envirozáťaž v histórii SR. Skládka Vlčie hory pri Hlohovci

Možno najväčšia envirozáťaž v histórii SR. Skládka Vlčie hory pri Hlohovci

Domôcť sa spravodlivosti voči pôvodnému prevádzkovateľovi skládky Plastic People bude už veľmi ťažké.

X
X
X
X