Slovenský zákon stále nie je prispôsobený smernici.
Ministerstvo životného prostredia má na stole ďalší infringement. Ide o právny postup, ktorý Európska komisia spúšťa v prípadoch, kedy v členských štátoch identifikuje nesúlad s legislatívou EÚ.
Prvým krokom je aj teraz tzv. formálna výzva, po ktorej nasledujú ďalšie úkony zo strany Komisie. Tie môžu vyústiť až do žaloby pred Súdnym dvorom EÚ.
Jeden takýto spor v oblasti odpadov vlani Slovensko prehralo kvôli starým skládkam odpadov, pri ktorých štát nezaistil riadne uzatvorenie a rekultiváciu. Rezort životného prostredia vtedy reagoval prísľubom, že do novembra 2024 vyhovie súdnemu verdiktu tým, že náležite novelizuje zákon o odpadoch. Novelu však ministerstvo doposiaľ nepredložilo.
O čo ide v novom prípade
Najnovší infrigement v štádiu „formálnej výzvy“ sa týka toho, že Slovensko podľa Komisie stále riadne netransponovalo smernicu o jednorazových plastoch (tzv. SUP smernicu z angl. Single-Use Plastics). Slovensko sa v tomto prípade ocitlo na čiernom zozname ako jediná krajina EÚ, v žiadnom inom štáte Komisia v rámci májového infringementového „balíčka“ nesúlad s právom EÚ nenašla.
Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2019/904 o znižovaní vplyvu určitých plastových výrobkov na životné prostredie je na Slovensku aj inde v EÚ témou už roky a členské štáty podľa nej museli do svojich národných predpisov zaviesť viacero nových úprav, povinností či zákazov. Na Odpady-portal.sk o jej zavádzaní priebežne informujeme v týchto článkoch.
Jedným z najviditeľnejších „efektov“ novej legislatívy sa stal úplný zákaz niektorých plastových výrobkov, ktoré sa už v EÚ nesmú predávať. Ide napríklad o plastové taniere či príbory. V minulom roku sa dostala do praxe ďalšia požiadavka smernice, podľa ktorej zas výrobcovia nápojov musia vrchnáky napevno pripevňovať k fľašiam.
Slovensko transponovalo smernicu o jednorazových plastoch do zákona o odpadoch na viackrát, napríklad novelou v roku 2021. Experti však odvtedy opakovane upozorňujú, že pri transpozícii vznikli rôzne nezrovnalosti a vyznať sa v nových povinnostiach je ťažké. To však nie je jediný problém.
Niektoré z kľúčových požiadaviek smernice totiž Slovensko podľa Komisie odignorovalo alebo ich do zákona zaviedlo nesprávne. V odborných kruhoch pritom ide o dlho diskutované témy, na ktoré sa už veľká časť trhu aj aktívne pripravuje. Legislatívne ukotvenie v zákone o odpadoch však stále chýba.
Zostáva vám 52% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.