Eversheds Sutherland

Ohlásenie o vzniku odpadu pokračuje ako pred rokom. S jednou zmenou

Veľkú reformu v evidencii odpadov ministerstvo odložilo.

Ohlásenie o vzniku odpadu pokračuje ako pred rokom. S jednou zmenou
Foto: Canva License / isoh.gov.sk/

Ohlásenie o vzniku odpadu a nakladaní s ním, ktoré pre mnohé firmy či obce predstavuje jednu z hlavných administratívnych povinností spojených s odpadmi, pred rokom prešlo zásadnou zmenou. Štát ho „preklopil“ do elektronickej formy.

Kým do roku 2024 sa ročné ohlásenia podávali poštou na okresné údaje, od roku 2025 (teda pri ohlasovaní údajov za rok 2024) začal štát dáta zbierať elektronicky. Slúži na to informačný systém odpadového hospodárstva (ISOH) a ohlásenie sa podáva elektronicky, po prihlásení cez portál slovensko.sk.

Od 1. januára 2026 mala evidencia odpadov prejsť veľkou reformou. Počítala s tým nová vyhláška ministerstva životného prostredia, podľa ktorej sa mali údaje štátu nahlasovať elektronicky každé tri mesiace. V polovici decembra 2025 však rezort napokon rozhodol o odklade vyhlášky na ďalší rok 2027.

Čo to znamená v praxi? Ohlásenie o vzniku odpadu a nakladaní s ním za rok 2025 sa bude podávať rovnako ako za rok 2024, teda cez elektronický formulár. Rozsah vykazovaných údajov sa nijako nemení, podávanie ohlásení pokračuje podľa „starej“ evidenčnej vyhlášky MŽP SR. Na druhej strane sa však oplatí myslieť na jednu dôležitú zmenu.

Zostáva vám 55% na dočítanie

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia(0)