NATUR-PACK

Úprava odpadov je už rok na ústavnom súde. Povinná má byť o 11 mesiacov

Samosprávy sa s neistotou vysporiadali rôzne, mnohé mestá zaradili MBÚ do nových obstarávaní.

Úprava odpadov je už rok na ústavnom súde. Povinná má byť o 11 mesiacov
Foto: Odpady-portal.sk / Ústavný súd SR

O približne 11 mesiacov už na Slovensku nebude možné komunálny odpad rovno „sypať“ na skládky. Novou povinnosťou bude tzv. mechanicko-biologická úprava (MBÚ). Zmesový komunálny odpad bude treba pred uložením na skládku podrviť a roztriediť. Počíta s tým aktuálne znenie zákona o odpadoch.

Povinná úprava odpadov prešla už viacerými odkladmi. Do slovenskej legislatívy dostal už novelou zákona o odpadoch v novembri 2019, a to s účinnosťou od 1. januára 2021. Nasledovali však opakované odklady. Najprv na 1. január 2022, potom na začiatok roka 2023.

V závere roka 2022 povinnosť ministerstvo životného prostredia posunulo z 1. januára 2023 na 1. januára 2024. O rok nato rezort rozhodol o ďalšom ročnom odklade na 1. januára 2025. Vo všetkých prípadoch vtedy ministerstvo odklad realizovalo novelou vyhlášky, teda vlastného vykonávacieho predpisu.

Prekvapenie – a pre mnohých studenú sprchu – priniesol november 2024. Poslanci Národnej rady SR vtedy cez „prílepok“ k nesúvisiacemu zákonu rozhodli, že povinná úprava odpadov pred skládkovaním sa odložila za 1. januára 2025 až na 1. január 2027.

Poslanci argumentovali hlavne tým, že chcú zabrániť nárastu nákladov v čase vysokej inflácie. Úprava odpadov predstavuje dodatočný náklad v desiatkach eur na tonu. Firmy a samosprávy, ktoré investovali milióny eur do potrebných technológií, však zostali v šoku.

Ďalším dejiskom celej témy sa stali Košice. Minulý týždeň uplynul rok, odkedy Ústavný súd v polovici januára 2025 prijal na ďalšie konanie podanie opozičných poslancov. Tí ešte v decembri 2024 spornú novelu napadli vo viacerých bodoch, vrátane odkladu MBÚ formou tzv. prílepku.

Ústavný súd pred rokom rozhodol, že vecou sa bude zaoberať „v celom rozsahu.“ V ďalšom konaní však dodnes (23.1.2026) nedospel k ďalšiemu záveru.

Čo namietali poslanci

Podanie 32 poslancov NR SR zastúpených poslankyňou Luciou Plavákovou (Progresívne Slovensko) sa týka novely zákona o ochrane prírody a krajiny, ku ktorej sa tzv. prílepkom dostala aj nepriama novela zákona o odpadoch. Jej pointou bol odklad povinnej úpravy odpad z 1. januára 2025 na 1. január 2027.

Zostáva vám 71% na dočítanie

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia(0)