Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Projekt solárnych smetných košov v uliciach Bratislavy už rok stagnuje

Pred viac ako rokom sa v uliciach Bratislavy objavili solárne smetné koše. Spoločnosť BC Product Slovakia so sídlom v Bratislave vtedy zapožičala do skúšobnej prevádzky celkom šesť takýchto solárnych košov - Železniciam Slovenskej republiky (3 ks), Dopravnému podniku Bratislava (2 ks) a Mestskej časti Bratislava - Nové Mesto (1 ks). Solárne koše zostávajú aj naďalej v uliciach Bratislavy, ale celý projekt zastal na mŕtvom bode.

Projekt solárnych smetných košov v uliciach Bratislavy už rok stagnuje

Ilustračné foto: redakcia   

Solárne smetné koše vyrába americká spoločnosť BigBelly Solar. Inovatívnosť a ekologický prínos použitej technológie určenej predovšetkým do veľkých mestských aglomerácií vychádza z konštrukčného riešenia smetného koša.

Základom tejto konštrukcie je vo vnútri zabudovaný lis, poháňaný elektrinou zo solárnych panelov, ktoré sa nachádzajú vo vrchnej časti smetného koša. Odpadky vyhodené do smetného koša sú automaticky stláčané lisom.

Úplné naplnenie zbernej nádoby smetného koša trvá teda niekoľkonásobne dlhšie ako pri klasických smetných košoch. Tým sa znižuje frekvencia potreby odvozu smetí, počet kilometrov najazdených smetiarskymi vozidlami, náklady na pohonné hmoty a pracovnú silu.

Redakcia odpady-portal.sk zisťovala, ako po roku napreduje projekt používania solárnych smetných košov u všetkých troch subjektoch, ktoré mali solárne koše zapožičané. Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) zvažovali nákup až 100 kusov solárnych košov, po dva kusy do každej väčšej železničnej stanice.

Mal k tomu prispieť okrem iného prísľub dodávateľa, že na nákup ďalších zariadení získa finančné prostriedky od Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky. Dana Šinková z Odboru komunikácie Generálneho riaditeľstva ŽSR pre odpady-portal.sk uviedla, že dodávateľská firma (BC Product Slovakia, pozn. redakcie) financovanie na nákup nevybavila, čiže nedošlo k ďalšiemu obstarávaniu zo strany ŽSR, vzhľadom na obmedzené finančné možnosti ŽSR.

„Našou prioritou, aj vzhľadom na stále prebiehajúce revitalizačné a úsporné opatrenia vo vnútri spoločnosti, je v prvom rade zabezpečenie bezproblémovej prevádzky a riešenie havarijných stavov. Snahou dodávateľa aj naďalej je, aby ŽSR koše odkúpili, no k tomu, vzhľadom na podmienky a hlavne cenu nedošlo. ŽSR aj na základe vyššie uvedených skutočností nemajú v pláne financie na nákup týchto a ďalších košov.“ dodala Šinková.

Stanovisko Dopravného podniku Bratislava (DPB) a Mestskej časti Bratislava - Nové mesto (BA-NM) sa redakcii nepodarilo získať. Rovnako sa nepodarilo skontaktovať s dodávateľom. Na oficiálnej adrese sídla spoločnosti BC Product Slovakia sa nikto z tejto spoločnosti nenachádzal.

Príklad používania solárnych smetných košov vo svete

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Spotrebitelia sú ochotní priplatiť si za menej plastových obalov, vyplýva z prieskumu

Spotrebitelia sú ochotní priplatiť si za menej plastových obalov, vyplýva z prieskumu

Väčšina respondentov z Belgicka, Nemecka, Poľska a Spojeného kráľovstva uviedla, že by im neprekážalo zaplatiť za potravinársky výrobok vyššiu sumu, ak by bol zabalený v obale s menším obsahom plastu.

Eurostat: Odpad z plastových obalov recykluje Slovensko nadpriemerne

Eurostat: Odpad z plastových obalov recykluje Slovensko nadpriemerne

Európsky štatistický úrad informoval o tom, ako jednotlivé členské krajiny recyklujú vyprodukovaný odpad z plastových obalov. Ako je na tom Slovensko?

Na trhu sú prvé kompostovateľné kávové kapsule

Na trhu sú prvé kompostovateľné kávové kapsule

Ročne skončí na skládke dvadsať miliárd plastových kapsúl od kávy. Spoločnosť Lavazza chce objem odpadu zmenšiť kapsulami, ktoré sa rozložia v priemyselnom komposte.