NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Kedy treba posudzovať programy odpadového hospodárstva podľa EIA?

Na povinnosť posudzovať programy odpadového hospodárstva sa pre firmy aj samosprávy viaže viacero výnimiek.

Kedy treba posudzovať programy odpadového hospodárstva podľa EIA?

redakcia (ilustračné)

V tomto období je povinnosťou pôvodcov odpadov a obcí, ktorí produkujú viac ako sto ton ostatných odpadov alebo desať ton nebezpečných odpadov ročne, pripraviť a predložiť na schválenie program odpadového hospodárstva (POH, ďalej "program").

Podľa zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA/SEA) je program strategickým dokumentom a podlieha posudzovaniu SEA podľa tohto zákona. Keďže programy pôvodcov musia vychádzať z programov príslušného kraja, ktoré boli posudzované podľa tohto zákona, ministerstvo životného prostredia vydalo usmernenie, podľa ktorého sa nemusia všetky programy pôvodcov a programy obcí posudzovať. Vzniká tým otázka, kedy je vlastne potrebné POH posudzovať a kedy nie.

Posudzovanie netreba, pokiaľ program nemá investičné zámery

Usmernenie ministerstva hovorí o tom, že „v prípade, že program obce resp. pôvodcu odpadu neobsahuje údaje o zámeroch na vybudovanie zariadení na zhodnocovanie odpadov, zariadení na zneškodňovanie odpadov, zariadení na dekontamináciu kontaminovaných zariadení, zariadení na iné nakladanie s odpadmi alebo ich zmien, alebo ak program obce, resp. pôvodcu odpadu nevytvára rámec na schválenie ktorejkoľvek inej činnosti alebo jej zmeny uvedenej v prílohe č. 8 zákona o posudzovaní vplyvov, povinnosť posudzovania podľa zákona o posudzovaní vplyvov sa na takýto program  nevzťahuje. Za zámer je však možné považovať aj všeobecné konštatovanie o potrebe dobudovania zariadenia na nakladanie s odpadmi.

Ak z programu obce resp. z programu pôvodcu vyplýva, že nie je potrebné vykonávať zmeny už existujúcich zariadení na nakladanie s odpadmi - teda napríklad rozširovať kapacity - alebo že nie je potrebné dobudovať nové zariadenia na nakladanie s odpadmi, v takomto prípade sa na program obce alebo pôvodcu nevzťahuje povinnosť posudzovania podľa zákona o posudzovaní vplyvov.

Avšak v prípade, že program obce alebo pôvodcu odpadu údaje o zámeroch na vybudovanie zariadení na zhodnocovanie odpadov, zariadení na zneškodňovanie odpadov, zariadení na dekontamináciu kontaminovaných zariadení, zariadení na iné nakladanie s odpadmi alebo ich zmien obsahuje, alebo ak tieto programy vytvárajú rámec na schválenie ktorejkoľvek inej činnosti alebo jej zmeny uvedenej v prílohe č. 8 zákona o posudzovaní vplyvov, povinnosť posudzovania podľa zákona o posudzovaní vplyvov sa na neho vzťahuje.

Malé investičné zámery podliehajú iba zisťovaciemu konaniu

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Na skládkach odpadov sa mrhá energiou

Na skládkach odpadov sa mrhá energiou

Slovensko sa zaviazalo znižovať mieru skládkovania. Reálne sa však produkuje čoraz viac odpadu. Hoci sa triedi, objem na skládkach sa zvyšuje.

Navštívili sme vlajkovú loď energetického zhodnocovania odpadov. Takto vyzerá kodanské ZEVO (FOTO)

Navštívili sme vlajkovú loď energetického zhodnocovania odpadov. Takto vyzerá kodanské ZEVO (FOTO)

Amager Bakke je najčistejším zariadením na energetické využitie odpadu v Európe, možno aj na celom svete. Nazreli sme do srdca tohto unikátneho projektu.

Roman Malček: Kompostovacia linka prináša viaceré výhody, riešime aj odsáčkovanie

Roman Malček: Kompostovacia linka prináša viaceré výhody, riešime aj odsáčkovanie

Súčasťou je veľkokapacitný drvič, ktorý za rýchly čas dokáže podrviť materiál na dvanásť milimetrov. Linka však spĺňa aj iné dôležité atribúty.