Alza.cz dostala pokutu 1,8 milióna českých korún za dlhodobé porušovanie zákona o obaloch | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Alza.cz dostala pokutu 1,8 milióna českých korún za dlhodobé porušovanie zákona o obaloch

Inšpektori Českej inšpekcie životného prostredia (ČIŽP) z oddelenia odpadového hospodárstva v Prahe udelili pokutu 1,8 milióna korún spoločnosti Alza.cz za porušenie zákona o obaloch. Firma dlhodobo neplnila svoju povinnosť zabezpečiť využitie a recykláciu obalov z predávaných výrobkov.

Alza.cz dostala pokutu 1,8 milióna českých korún za dlhodobé porušovanie zákona o obaloch

Spoločnosť ALZA sa zaoberá predajom baleného tovaru spotrebiteľovi (internetový obchod). Časť predávaného tovaru dováža alebo cezhranične prepravuje. "Hoci v kontrolovaných rokoch 2012 až 2014 uviedla Alza.cz na trh a do obehu v Česku asi štyri tisícky ton obalov, nezabezpečila ich využitie a recykláciu stanovené zákonom. Túto povinnosť majú všetky subjekty, ktoré uvádza na trh alebo do obehu balené tovaru - dovozcovia, výrobcovia. Oproti konkurencii tak výrazne ušetrila náklady spojené so splnením tejto povinnosti," uviedol Václav Beroušek, riaditeľ Oblastného inšpektorátu ČIŽP v Prahe.

"Zmyslom zákona o obaloch je, aby odpady z predávaného baleného tovaru nekončili bez úžitku na skládkach, ale boli naopak ďalej využité," vysvetlil Lukáš Kůs, vedúci oddelenia odpadového hospodárstva ČIŽP.

Internetový obchod nesplnil tiež ďalšie povinnosti, a to prihlásiť sa do zoznamu spätného odberu alebo využitia odpadov na Ministerstve životného prostredia (MŽP) a posielať priebežne informácie o evidencii obalov do celorepublikovej databázy ISPOP (Integrovaný systém plnenia oznamovacích povinností). "Do zoznamu sa firma prihlásila až vo štvrtom štvrťroku roku 2014, hoci jej táto povinnosť vznikla ďaleko skôr," dodal Kůs. Spoločnosť Alza.cz nezaslala na MŽP ani ročné výkazy o nakladaní s obalmi a odpadom z obalov. Práve tieto informácie sú pre MŽP nevyhnutné k pravidelnému vyhodnocovanie percenta recyklácie a zhodnocovania odpadov z obalov stanovené zákonom.

Alza.cz sa proti rozhodnutiu ČIŽP odvolala, Ministerstvo životného prostredia však sankciu udelenú inšpekcií potvrdilo. Firma pokutu uhradila.

Zdroj: ČIŽP

Značky
inšpekciaobaly

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Slovensko potrebuje urýchliť sanáciu envirozáťaží. Inšpirovať sa môžeme Českom

Slovensko potrebuje urýchliť sanáciu envirozáťaží. Inšpirovať sa môžeme Českom

V súčasnosti na Slovensku sanujeme v priemere osem lokalít ročne. Ak by štát pokračoval takýmto tempom, sanácia všetkých envirozáťaží by trvala viac ako sto rokov.

Odmietli centrum na zhodnocovanie odpadu pod Tatrami

Odmietli centrum na zhodnocovanie odpadu pod Tatrami

Zámer spoločností SPP a Brantner na vybudovanie zariadenia na spracovanie bioodpadu narazil na odpor obyvateľov.

Pozreli sa do hnedých nádob a zanalyzovali kuchynský odpad z domácností

Pozreli sa do hnedých nádob a zanalyzovali kuchynský odpad z domácností

Väčšinu obsahu hnedých nádob tvoril kuchynský odpad. Našiel sa však i odpad zo záhrad, kompostovateľné vrecká a v menšej miere aj nerozložiteľné znečistenie.