Červíky „plastožrúti“ môžu zlikvidovať hory plastového odpadu | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Červíky „plastožrúti“ môžu zlikvidovať hory plastového odpadu

Štúdia inžinierov zo Stanfordu, ktorá vznikla v spolupráci s výskumníkmi v Číne, dokazuje, že obyčajné múčne červy môžu celkom bezpečne biologicky rozložiť rôzne druhy plastu. Stanfordská univerzita o významnom objave informovala minulý týždeň.

Červíky „plastožrúti“ môžu zlikvidovať hory plastového odpadu

Zachránia larvy múčiara svet? | Foto: Wikimedia Commons

Červík Múčiar obyčajný, alebo tiež potemník múčny (Tenebrio molitor – po angl. „mealworm“), ktorý je všeobecne považovaný za potravinového škodcu, totiž prežúva polystyrén. Predstavuje tak nádej, že existuje riešenie znečistenia planéty plastovým odpadom.

Wei-Min Wu, vedúci výskumný pracovník na katedre civilného a environmentálneho inžinierstva, objavil, že tieto larvy môžu žiť na polystyréne.

Každý rok Američania vyhodia 2,5 miliardy plastových pohárikov. Hoci tento odpad je len zlomkom z 33 miliónov ton plastov, ktoré Američania každý rok vyhodia, len menej ako 10 percent z toho objemu sa napokon zrecykluje. Zvyšok spôsobuje významné environmentálne škody, od znečistenia vody až k otrave zvierat.

Malý červ potemník, ktorý je larvou chrobáka z čeľade múčiarovitých, môže existovať na strave z polystyrénu a iných foriem polystyrénu. Mikroorganizmy v črevách červov biologicky rozkladajú plast – to je prekvapujúce a nádejné zistenie dvoch štúdií, ktorých je spoluautorom Wei-Min Wu.

"Naše zistenia otvorili novú bránu k riešeniu problému globálneho znečistenia plastmi," povedal Wu.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Z palív nepalivá a z odpadov neodpady?

Z palív nepalivá a z odpadov neodpady?

V ostatnom čase v médiách veľmi významne rezonuje diskusia o palivách vyrábaných z odpadu, tzv. druhotných palivách, a o zavedení ich zákazu. Článok advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland vyšiel v augustovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2022/08.

Skládok pri Senci je viacero, analýza zápachu je nekorektná (píše Peter Krasnec)

Skládok pri Senci je viacero, analýza zápachu je nekorektná (píše Peter Krasnec)

Prinášame reakciu generálneho riaditeľa spoločnosti AVE SK na článok „Záhada neznámeho zápachu v Senci je objasnená. Zdrojom má byť skládka odpadov.“

Zuzana Balková: Byrokracie v odpadoch pribúda. Firmy už majú v povinnostiach chaos

Zuzana Balková: Byrokracie v odpadoch pribúda. Firmy už majú v povinnostiach chaos

Keď si otvoríte zákon o odpadoch, nadobudnete pocit, že celý ISOH funguje, ale prax je iná, hovorí konzultantka a poradkyňa firiem v oblasti odpadov vo veľkom rozhovore pre Odpady-portal.sk.