NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Editoriál. Minister je šikovný predstierateľ

Komentár vyšiel v mesačníku Odpadové hospodárstvo, 2017/07.

Editoriál. Minister je šikovný predstierateľ

Foto: Fotolia

Podaktorí si myslia, že v letných horúčavách nie je veľmi o čom písať a nezostáva nič iné, iba sa venovať nezáväznému ľapotaniu o iných ľuďoch. A majú pravdu.

Napríklad minister životného prostredia. Ono je dosť ťažké povedať čosi o jeho výsledkoch, lebo László Sólymos sa prvý rok venoval najmä prezentovaniu zásadných posolstiev.

Lepšie povedané nadpisov aktivít, ktoré obsahujú figu borovú.

V máji tohto roku minister prišiel s nápadom, že navrhne Národnú dohodu o strome. Jej cieľom vraj má byť zmena lesného hospodárstva na trvalo udržateľné, z čoho vyplýva, že minister sa nazdáva, že ani po desaťročiach existencie lesného zákona, ktorý prikazuje ekologické princípy hospodárenia, ani pri platnosti zákona o ochrane prírody a desiatok iných environmentálnych noriem, ani pri poznatku, že objem drevnej hmoty v slovenských lesoch rastie, naše lesy vlastne nie sú trvalo udržateľné.

gudróny devínska nová vesVšetci robili všetko zle, teda aj osem rokov pôsobiaci minister László Miklós z rovnakej politickej skupiny.

Ako to už pri bombastických nadpisoch býva, tak musia byť náležito bizarné. Pretože vlastne ani nevieme, o ktorom konkrétnom strome to chce viesť minister dohodu a či s tou dohodou bude dotyčný strom súhlasiť, keďže strom nemá občiansky preukaz a bude sa rozhodovať bez neho.

A tiež netušíme, kto s kým má uzavrieť dohovor o strome. Vláda s vládou? MŽP s MPRV? Prečo s takou ničotnou dohodou minister vôbec zaťažuje občanov? Toľko otázok.

No a potom sú tu plastové tašky.

Pred pár mesiacmi vyšiel minister s iniciatívou Slovensko bez igelitových tašiek. Ako vidno z nadpisu, ide zjavne o veľkú vec. Iniciatíva. Iste celoštátna akcia, národná zelená akcia „Z“, v ktorej závere už nenájdete na Slovensku jedinú igelitku.

Nuž ako si to minister konkrétne predstavuje? Nijako. Za báječným bombovým nadpisom sa neskrýva žiaden konkrétny návrh. Nula. Iba vetička, že minister oslovil obchodné reťazce a obchody s iniciatívou prestať ponúkať svojim zákazníkom igelitové tašky.

V rámci svojej pionierskej iniciatívy sa minister koncom mája zúčastnil reklamnej tlačovej konferencie firmy Kaufland, ktorej padlo vhod, že uvedenie nového produktu na trh – ekologickej tašky – jej prišiel pomôcť spropagovať minister. Vysokí štátni úradníci totiž dodávajú reklamnej kampani lesk.

Okrem predajnej vsuvky sme sa s asistenciou pána Sólymosa dozvedeli, že obchodný reťazec sa pripojil k iniciatíve neporušovať už platný zákon, ktorý rozdávanie igelitiek zdarma zakazuje.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné
Značky
Editoriál

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Zlé skúsenosti s monopolom OZV v Európe

Zlé skúsenosti s monopolom OZV v Európe

Cesta k monopolom nie je správna, konkurencia subjektov na trhu znižuje cenu a zlepšuje inovácie.

Editoriál. Ako na poplatok za skládkovanie

Editoriál. Ako na poplatok za skládkovanie

Zatiaľ čo ministerstvo životného prostredia začalo opäť dumať nad tým, ako zmonopolizovať financovanie triedeného zberu, prebehol už viac ako rok od prvého návrhu zákona o poplatkoch za uloženie odpadov a pol roka od medializácie druhého.

Jozef Kozák: Rovnosť podmienok na trhu zostáva našou hlavnou požiadavkou

Jozef Kozák: Rovnosť podmienok na trhu zostáva našou hlavnou požiadavkou

Na otázky o situácii na trhu a cieľoch organizácie zodpovednosti výrobcov nám odpovedal Jozef Kozák, výkonný riaditeľ spoločnosti SEWA a.s.