Dvořák Hager & Partners
REDOX
INISOFT

Firma zmenila svoj prístup a celkom prestala tvoriť potravinový odpad

Začalo sa to ako lingivistický problém. Spojenie „potravinový odpad“ prestalo existovať. Potravinárska firma Baldor zmenila prístup a stala sa prvým veľkovýrobcom v Spojených štátoch, ktorý prestal vytvárať akýkoľvek potravinový odpad.

potravinový odpad

Foto: Fotolia

Do závodu firmy Baldor v newyorskom Bronxe privážajú každý týždeň na spracovanie státisíce kíl čerstvých potravín z fariem. Ovocie a zeleninu tu poumývajú, očistia, niekedy ošúpu, posekajú zabalia a distribuujú do obchodov či reštaurácií.

Pri spracovávaní potravín pritom až donedávna vznikalo obrovské množstvo odpadu. Viac než 70 000 kilogramov neestetických plodov, šupiek, stopiek, jadier či iného odpadu končilo na skládke alebo kompostovisku.

Zmenilo sa to, až keď sa Thomas McQuillan, riaditeľ spoločnosti pre služby a udržateľnosť, rozhodol, že slovné spojenie „potravinový odpad“ vo firme prestanú používať. „O jedle, ktoré spravidla nekonzumujeme, hovoríme negatívne,“ povedal pre The Washington Post. „Namiesto toho, aby sme ho nazývali odpad či vedľajší produkt, musíme ho pomenovať inak.“

Z boja s potravinovým odpadom sa tak stal na začiatku zmien jazykový problém. Nespotrebované časti potravín sa v newyorskej firme napokon rozhodli nazvať novým slovom „sparcs“.

Ide pritom o slovnú hračku: zo slova „spraps“ (angl. odpadky) poprehadzovaním písmen vzniklo nové slovo, ktoré evokuje celkom iný význam – „sparks“ (angl. iskra). Z toho, čo bolo odpadom, sa tak má symbolicky stať impulz pre nový spôsob uvažovania.

„Pozrel som sa na tie produkty a povedal som si: Je to jedlo. A s tými produktmi musíme zaobchádzať rovnako ako s jedlom,“ uviedol McQuillan pre portál Fast Company.

Potravinový odpad premenili na tovar

V rámci iniciatívy, ktorú Baldor pomenoval podľa idey Thomasa McQuillana SparCs, sa firme postupne podarilo tvorbu potravinového odpadu celkom eliminovať.

Základom nového prístupu spoločnosti je snaha využiť čo najviac z niekdajšieho odpadu ako potraviny pre ľudí. Zvyšok „sparcs“ má poslúžiť ako krmivo pre zvieratá. Baldor preto nadviazal spoluprácu s viacerými ďalšími firmami v potravinárskom a poľnohospodárskom sektore. Okrem iného to sú:

  • Haven´s Kitchen – škola rekreačného varenia a kaviareň v centre New Yorku. Spoločnosť vznikla s cieľom učiť ľudí, ako variť šetrne vzhľadom k „ekonomike potravín“ a životnému prostrediu.
  • MISFIT Juicery – výrobca štiav, ktorý od Baldoru odoberá „sparcs“ a vyrába z nich rôzne druhy ovocných či zeleninových džúsov.
  • Brick Farm Market – firma, ktorá dováža lokálne potraviny z fariem do reštaurácií a obchodov – a následne nazad, aby neskonzumované časti potravín poslúžili ako potrava pre zvieratá.

Okrem toho Baldor zvyšky spracovávanej zeleniny a ovocia namiesto vyhadzovania balí a ponúka reštauráciám do omáčok a polievok. Potraviny, ktoré sa v závode pri spracovávaní ocitnú na podlahe, zhnijú alebo sa inak znehodnotia, zas prechádzajú procesom waste-to-water a „rozmixované“ vo vode ich ako neškodný odpad splachujú.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Dane zo skládkovania a spaľovania odpadu v medzinárodnom porovnaní

Dane zo skládkovania a spaľovania odpadu v medzinárodnom porovnaní

Zdaňuje sa skládkovanie aj spaľovanie, vplyv týchto platieb je však otázny. Článok vyšiel v mesačníku Odpadové hospodárstvo 2016/12.

Čo sa učíme z rozhodnutia SDEÚ vo veci „pezinskej skládky“?

Čo sa učíme z rozhodnutia SDEÚ vo veci „pezinskej skládky“?

Rozsudok nevyjasnil povoľovací proces, neobsahuje žiaden výrok k oprávnenosti povolenia skládky, ani nekonštatuje závažné zlyhanie slovenských úradov. Súdny dvor totiž podľa svojich kompetencií a v rámci zverenej úlohy iba zodpovedal otázky Najvyššieho súdu, ktoré sa týkajú niekoľkých procesnoprávnych aspektov.

Je recyklácia odpadu iba novým náboženstvom?

Je recyklácia odpadu iba novým náboženstvom?

Podľa autora editorialu magazínu Investor’s Business Daily sa hromadia dôkazy, že recyklovanie je stratou času a peňazí, a tak trochu aj podvodom.