Južnú Austráliu s rozlohou 1 milión km2 nazýva domovom 1,7 mil. obyvateľov. Z toho 1,3 mil. žije v hlavnom meste Adelaide a to na 1 827 km2. Článok vyšiel v mesačníku Odpadové hospodárstvo, 2017/10.
Obyvateľkou je aj Michalle F., dievča krátko po dvadsiatke, študentka kresby na Adelaidskej vysokej škole. Svoje rozprávanie o triedení odpadov v Južnej Austrálii doplnila fotkami košov.
Informácie sme čerpali aj z národných programov a plánov, ktorých zoznam s odkazmi nájdete na konci článku.
Triedenie
Hovorí Michalle: „Na strednej škole v Adelaide sme nemali špeciálny predmet zameraný na triedenie odpadov alebo recyklovanie. O dôležitosti recyklovania sme sa učili cez zbery, ktoré organizovala škola každý týždeň. V škole boli odpadové koše len na plastové fľaše a zmesový odpad. Nemali sme ani špeciálny predmet venovaný environmentálnej výchove. Tematicky najbližší bol „Society and Environment? venovaný histórii, vláde a globálnemu otepľovaniu. Okresná rada pripravovala a rozdávala letáky, čo do ktorého kontajnera patr, a ako správne triediť. Univerzita sa snaží viac. K dispozícii máme koše na triedenie papiera, obalov, polystyrénu a netriediteľného odpadu.“

Obr.: Triedený zber na jednej z univerzít v Južnej Austrálii.
V Adelaide sa odpad triedi do troch kontajnerov. V roku 2008 boli upravené objemy nádob a intenzita vývozu z dvoj- na týždňový. Na triedený odpad sú nádoby výrazne väčšie.
Používajú sa kontajnery:
- červený – zmiešaný odpad, 140-litrový,
- žltý – recyklovateľný odpad, papier, kartóny, nápojové kartóny, plasty, sklenené a kovové obaly, 240 litrov
- zelený – bioodpad, 240 litrov
„Plechovky, plastové, hliníkové a sklenené fľaše môžeme nosiť do recyklačných centier, kde ich vykupujú za 10 centov. Je to možné len v Južnej Austrálii a Victorii, v ostatných častiach Austrálie ich vykupujú len za 5 centov/kus,“ uvádza Michalle.
Obr. Informačný leták o správnom triedení odpadov v Adelaide.
Výsledky triedenia
Množstvo skládkovaných odpadov dosahovalo v rokoch 2009/10 úroveň 58 %. Triedených zložiek sa vyzbieralo 27 %, bioodpadu 6 % a kartónovej lepenky z priemyslu 9 %. Cieľ je recyklovať 60 % odpadu do roku 2020.

Obr.: Graf nakladania s odpadom v Južnej Austrálii (Program odpadového hospodárstva Adelaide na roky 2011 až 2015).
Poplatky
„Odpad z domácností je meraný v litroch. Naša štvorčlenná rodina platí za odvoz 150 AU$ ročne (zhruba 103 €),“ hovorí Michalle.
Suma je za oba kontajnery, teda aj za triedený odpad z domácností.
Rozšírená zodpovednosť výrobcov (RZV)
RZV je systém, ktorý zabezpečuje financovanie triedeného zberu výrobcami a dovozcami. V Austrálii sa vzťahuje na použité oleje, spotrebiteľské obaly, obaly od nápojov, noviny, pneumatiky, elektroodpad a odpadové žiarovky.
Zero Waste
Aj napriek tomu, že Južná Austrália vypracovala Stratégiu nulového odpadu na roky 2015 až 2020, Michalle uvádza, že pozná len jednu osobu, ktorá sa snaží žiť v súlade so Zero waste. „Vo všeobecnosti tento životný štýl nie je veľmi populárny,“ dopĺňa.

Obr. Smetný kôš na ulici v Adelaide s motivačným nápisom: Odhoď to do koša. No poď, budeš skórovať.
Zaujímavosti o odpade v Austrálii
Elektronický odpad, predovšetkým odpad tvorený televízormi, počítačmi, tlačiarňami a počítačovými produktmi, narastá v Austrálii 3-krát rýchlejšie ako ostatný odpad. Preto vytvorila austrálska vláda dokument s názvom Národná schéma recyklácie televízorov a počítačov. Schéma posilnila úroveň recyklácie z pôvodných 17 % v roku 2010 na 30 % v rokoch 2012/13. Cieľ na rok 2021/22 je dosiahnuť 80-percentnú mieru recyklácie elektroodpadu.
Zákaz predaja ľahkých plastových nákupných tašiek určených na jedno použitie zaviedla Južná Austrália v roku 2009.
.jpg)
Odpadové hospodárstvo v Južnej Austrálii ročne vykazuje obrat jednu miliardu (109) austrálskych dolárov (porovnateľné s odvetvím rybolovu a akvakultúry v AU).
Zamestnáva 4 800 ľudí – 10-tisíc ton triedeného odpadu vytvorí 9,2 pracovných miest, zatiaľ čo 10-tisíc ton skládkovaného odpadu len 2,8 pracovného miesta.
Vďaka recyklácii sa v rokoch 2013/14 odklonilo od skládkovania viac ako 3,59 milióna ton odpadu, na skládku bolo uložených 910-tisíc ton odpadu.
To radí Južnú Austráliu medzi najlepšie recyklujúce miesta na Zemi.
Do roku 2020 má za cieľ odkloniť od skládkovania 80 % priemyselného odpadu, 70 % tuhého komunálneho odpadu, 90 % stavebného odpadu a zredukovať množstvo odpadu o 5 % na osobu v porovnaní s rokom 2015.
Údajez roku 2014 | Južná
Austrália | Slovensko |
Množstvo odpadu
uloženého na skládku, počítané zo všetkých odpadov | 910 000 ton | 3 800 000
ton |
535 kg na osobu | 700 kg na osobu |
Množstvo
odkloneného odpadu od skládkovania | 3 590 000
ton | 628 880
ton |
2 112 kg
na osobu |
116 kg na osobu
z toho 35 kg/os. materiálovo
zhodnotenie |
O zriadení spaľovne odpadu na výrobu elektrickej energie v Adelaide sa začína hovoriť až v roku 2017. Pôjde o prvú v Austrálii. Na Slovensku máme dve. V Bratislave a v Košiciach.
Hierarchia odpadového hospodárstva v Austrálii (preklad zospodu smerom hore – najmenej preferované – skládkovať, upraviť, zhodnotiť, recyklovať, znovupoužiť, redukovať, vyhnúť sa – najviac preferované).
Zdroje
RNDr. Ľubica Vargová | NATUR-PACK, a.s.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.