NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Sólymos predstavil Mikovi ciele v environmentálnej politike

Minister životného prostredia László Sólymos sa stretol s Ladislavom Mikom, vedúcim Zastúpenia EK na Slovensku.

Sólymos predstavil Mikovi ciele v environmentálnej politike

Foto: MŽP SR

Zdravšie ovzdušie, účinnejšia ochrana lesov a dôslednejšie triedenie a recyklácia odpadov sú témy, ktorým sa dlhodobo venuje ministerstvo životného prostredia.

Pripravované opatrenia v týchto oblastiach predstavil počas zdvorilostného prijatia šéf envirorezortu László Sólymos vedúcemu Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislavovi Mikovi.

Obidvaja predstavitelia vyjadrili presvedčenie, že ochrana životného prostredia a zdravia ľudí musí mať svoje nezastupiteľné miesto tak ako v európskej, tak aj v slovenskej legislatíve.

„Investície do životného prostredia sú investíciami do nášho zdravia,“ povedal minister životného prostredia László Sólymos.

„Dnešné stretnutie potvrdilo, že máme na európskej i národnej úrovni veľmi podobné priority. Riešenie čistoty ovzdušia či recyklácie odpadov nie je vôbec jednoduché, ale bezpochyby pre každého občana prínosné a je dobré, že Európska únia tu má čo ponúknuť. Potešilo ma, že ministerstvo pracuje na účinnej a razantnejšej ochrane toho najcennejšieho, čo sa na Slovensku zachovalo a čo je mimoriadne i na európskej úrovni – jeho prírodného dedičstva vrátane karpatských bukových i horských lesov. Na ďalšiu spoluprácu s rezortom sa preto veľmi teším,“ podotkol Ladislav Miko, vedúci Zastúpenia EK na Slovensku

V oblasti skvalitňovania ovzdušia minister informoval zástupcu EK o konkrétnych aktivitách.

Ešte koncom minulého roka vstúpila do platnosti novela zákona o ovzduší, ktorá nastavila prísnejšie limity pre veľké spaľovacie zariadenia ako teplárne, kompresorové stanice na distribúciu plynu či kotly na biomasu.

Taktiež zaviedla možnosť obciam vyhlásiť nízkoemisné zóny.

Podľa MŽP rezort v tomto roku finančne vôbec prvýkrát podporí elektromobilitu a pracuje na Národnom programe riadenia znečisťovania ovzdušia, či novej Stratégii na zlepšenie kvality ovzdušia, ktorá má obsahovať detailnú analýzu kvality ovzdušia ako i návrhy konkrétnych opatrení na jej zlepšovanie.

Šéf envirorezortu zdôraznil, že zlepšenie kvality ovzdušia je jednou z priorít v programovom vyhlásení vlády a tiež v pripravovanej Envirostratégii 2030.

Osobitnú pozornosť ministerstvo venuje účinnejšej ochrane lesov, na ktorej posilnení posledné mesiace intenzívne pracuje. László Sólymos zástupcovi EK na Slovensku priblížil plány zeleného rezortu.

Do roku 2025 je cieľom zeleného rezortu zaistiť bezzásahový režim pre polovicu územia každého národného parku, štátne lesy v bezzásahovom režime presunúť pod správu národných parkov a zvyšné územie obhospodarovať prírode blízkym spôsobom.

V odpadoch najmä plastové tašky

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Hanba pre ľudstvo: Igelitky nájdete už aj na dne Mariánskej priekopy

Hanba pre ľudstvo: Igelitky nájdete už aj na dne Mariánskej priekopy

Vedci zdokumentovali takmer 3500 kusov plastu, ktoré našli v najhlbších častiach oceánu. Odpadom sme zahltili už naozaj celú planétu.

Ako bolo na veľtrhu IFAT? (+ FOTO)

Ako bolo na veľtrhu IFAT? (+ FOTO)

Najväčší európsky veľtrh pre vodu, odpadovú vodu, odpady a druhotné suroviny objavujú už aj českí a slovenskí vystavovatelia.

FAUN ide do elektriny. Predstavil ju aj na veľtrhu IFAT (+ VIDEO)

FAUN ide do elektriny. Predstavil ju aj na veľtrhu IFAT (+ VIDEO)

Výrobca nadstavieb FAUN zo skupiny Kirchhoff predstavil v utorok 15. mája na najväčšom európskom veľtrhu pre odpadové hospodárstvo a komunálnu techniku v Mníchove novinky vo svojom portfóliu. Boli sme pri tom.