NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Ďalšia novela na ceste. Koaliční poslanci chcú riešiť priemyselné obaly

Poslanci parlamentu za MOST-HÍD Peter Antal a Peter Kresák pripravili krátku novelu zákona o odpadoch, ktorá má vyriešiť problémy v započítavaní objemov obalov u OZV.

Ďalšia novela na ceste. Koaliční poslanci chcú riešiť priemyselné obaly

Foto: Fotolia

„Cieľom návrhu je jednoznačne určiť okruh povinných subjektov, tzn. výrobcov obalov, ktorí sú povinní v zmysle zákona o odpadoch financovať triedený zber odpadov z obalov, ktoré sú súčasťou triedených zložiek komunálneho odpadu,“ konštatujú predkladatelia v dôvodovej správe.

Kľúčové zmeny sa týkajú tzv. priemyselných obalov. Tie si podľa našich informácií niektoré OZV odpočítavali z trhového podielu a znižovali si tým množstvá, ktoré museli vyzbierať z triedeného zberu komunálneho odpadu. Obchádzaním podstaty systému, ktorý spočíva v zbere z obcí, si tak mali zabezpečovať výhodnejšie podmienky pre klientov oproti konkurenčným OZV.

Návrh koaličných poslancov má zabezpečiť, že povinnosť výrobcu vypočítať si svoj trhový a zberový podiel sa nemôže vzťahovať na výrobcu, plniaceho si svoje povinnosti individuálne, pretože množstvá obalov, ktoré sú uvedené na trh týmto výrobcom, nijako nevstupujú do výpočtu trhového a zberového podielu.

Návrh preto definuje, že množstvá obalov a odpadov z obalov, ktoré pochádzajú od výrobcov, plniacich si svoje povinnosti individuálne, do výpočtu trhového a zberového podielu nemôžu vstupovať.

 

Diskusia (0)

  1. info@odpadovyhospodar.sk02.03.2018 (09:40)
    no, zase sa tu tlačí nejaká nálepka PR akcie, že sa idú riešiť priemyselné obaly. Žiaľ opäť je to len bublina. Resp. riešia sa, ale v neprospech priemyselných obalov. Firmy ktoré uvádzajú na trh obaly, ale neskončia v komunálnom odpade budú definitívne musieť platiť za niečo, čo sa ich logicky netýka. Totiž za čo má firma platiť do OZV, keď nedodáva nič do komunálnej sféry a postará sa o to sama, alebo jej priemyselný partner, u ktorého tie obaly, resp. odpady z obalov vzniknú? Kritici tejto kacírskej myšlienky budú oponovať nech si takéto firmy vybavia individuálny systém. Žiaľ, ten má vybavený len asi 50 firiem, veľkých firiem, ktorým sa oplatí investovať, čas námahu a peniaze. Takže opäť, priemyselné obaly sa týmto vyriešia, ale tak svojsky, po slovensky.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Sanácia vrakunskej skládky nebezpečného odpadu má začať tento rok

Sanácia vrakunskej skládky nebezpečného odpadu má začať tento rok

Odštartovanie sanácie však závisí od ukončenia súťaže o zakázku za niekoľko desiatok miliónov eur a zavŕšenia územného konania.

Separácia odpadu je u nás na vzostupe, za zvyškom EÚ však stále zaostávame

Separácia odpadu je u nás na vzostupe, za zvyškom EÚ však stále zaostávame

Údaje OZV ENVI – PAK o zbere odpadu potvrdzujú, že separácia odpadu na Slovensku pomaly rastie.

Politiku za prideľovaním dotácií nehľadajte, odkazujú Envirofond a ministerstvo

Politiku za prideľovaním dotácií nehľadajte, odkazujú Envirofond a ministerstvo

Minulotýždňová analýza Transparency International upozornila, že starostom za Most-Híd sa darí získavať dotácie z Envirofondu priam zázračne. Samotný fond a envirorezort však tvrdia, že politická príslušnosť starostov nehrá pri prideľovaní dotácií rolu.