NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Ďalšia novela na ceste. Koaliční poslanci chcú riešiť priemyselné obaly

Poslanci parlamentu za MOST-HÍD Peter Antal a Peter Kresák pripravili krátku novelu zákona o odpadoch, ktorá má vyriešiť problémy v započítavaní objemov obalov u OZV.

Ďalšia novela na ceste. Koaliční poslanci chcú riešiť priemyselné obaly

Foto: Fotolia

„Cieľom návrhu je jednoznačne určiť okruh povinných subjektov, tzn. výrobcov obalov, ktorí sú povinní v zmysle zákona o odpadoch financovať triedený zber odpadov z obalov, ktoré sú súčasťou triedených zložiek komunálneho odpadu,“ konštatujú predkladatelia v dôvodovej správe.

Kľúčové zmeny sa týkajú tzv. priemyselných obalov. Tie si podľa našich informácií niektoré OZV odpočítavali z trhového podielu a znižovali si tým množstvá, ktoré museli vyzbierať z triedeného zberu komunálneho odpadu. Obchádzaním podstaty systému, ktorý spočíva v zbere z obcí, si tak mali zabezpečovať výhodnejšie podmienky pre klientov oproti konkurenčným OZV.

Návrh koaličných poslancov má zabezpečiť, že povinnosť výrobcu vypočítať si svoj trhový a zberový podiel sa nemôže vzťahovať na výrobcu, plniaceho si svoje povinnosti individuálne, pretože množstvá obalov, ktoré sú uvedené na trh týmto výrobcom, nijako nevstupujú do výpočtu trhového a zberového podielu.

Návrh preto definuje, že množstvá obalov a odpadov z obalov, ktoré pochádzajú od výrobcov, plniacich si svoje povinnosti individuálne, do výpočtu trhového a zberového podielu nemôžu vstupovať.

 

Diskusia (0)

  1. info@odpadovyhospodar.sk02.03.2018 (09:40)
    no, zase sa tu tlačí nejaká nálepka PR akcie, že sa idú riešiť priemyselné obaly. Žiaľ opäť je to len bublina. Resp. riešia sa, ale v neprospech priemyselných obalov. Firmy ktoré uvádzajú na trh obaly, ale neskončia v komunálnom odpade budú definitívne musieť platiť za niečo, čo sa ich logicky netýka. Totiž za čo má firma platiť do OZV, keď nedodáva nič do komunálnej sféry a postará sa o to sama, alebo jej priemyselný partner, u ktorého tie obaly, resp. odpady z obalov vzniknú? Kritici tejto kacírskej myšlienky budú oponovať nech si takéto firmy vybavia individuálny systém. Žiaľ, ten má vybavený len asi 50 firiem, veľkých firiem, ktorým sa oplatí investovať, čas námahu a peniaze. Takže opäť, priemyselné obaly sa týmto vyriešia, ale tak svojsky, po slovensky.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Francúzsko chce donútiť výrobcov cigariet k upratovaniu ulíc od ohorkov

Francúzsko chce donútiť výrobcov cigariet k upratovaniu ulíc od ohorkov

O nebezpečenstve fajčenia cigariet sa hovorí často, o problémoch spôsobených cigaretovými ohorkami omnoho menej. Francúzska vláda sa odpad po fajčiaroch rozhodla riešiť svojsky.

ISOH je vo výstavbe. Analyzuje

ISOH je vo výstavbe. Analyzuje

Na informačný systém dohliada riadiaci výbor. Sú v ňom zástupcovia ministerstva aj zamestnávateľských združení, konkrétne mená ministerstvo neposkytlo.

MŽP SR: Rozhodnutia úradu týkajúce sa Vassal EKO môžu byť nezákonné

MŽP SR: Rozhodnutia úradu týkajúce sa Vassal EKO môžu byť nezákonné

Ministerstvo životného prostredia preverilo viaceré rozhodnutia Okresného úradu v Bratislave, ktoré sa týkajú spoločnosti Vassal EKO. Z výsledkov kontrol envirorezortu vyplýva podozrenie.