Dvořák Hager & Partners
MEVA SK
INISOFT

Ďalšia novela na ceste. Koaliční poslanci chcú riešiť priemyselné obaly

Poslanci parlamentu za MOST-HÍD Peter Antal a Peter Kresák pripravili krátku novelu zákona o odpadoch, ktorá má vyriešiť problémy v započítavaní objemov obalov u OZV.

Ďalšia novela na ceste. Koaliční poslanci chcú riešiť priemyselné obaly

Foto: Fotolia

„Cieľom návrhu je jednoznačne určiť okruh povinných subjektov, tzn. výrobcov obalov, ktorí sú povinní v zmysle zákona o odpadoch financovať triedený zber odpadov z obalov, ktoré sú súčasťou triedených zložiek komunálneho odpadu,“ konštatujú predkladatelia v dôvodovej správe.

Kľúčové zmeny sa týkajú tzv. priemyselných obalov. Tie si podľa našich informácií niektoré OZV odpočítavali z trhového podielu a znižovali si tým množstvá, ktoré museli vyzbierať z triedeného zberu komunálneho odpadu. Obchádzaním podstaty systému, ktorý spočíva v zbere z obcí, si tak mali zabezpečovať výhodnejšie podmienky pre klientov oproti konkurenčným OZV.

Návrh koaličných poslancov má zabezpečiť, že povinnosť výrobcu vypočítať si svoj trhový a zberový podiel sa nemôže vzťahovať na výrobcu, plniaceho si svoje povinnosti individuálne, pretože množstvá obalov, ktoré sú uvedené na trh týmto výrobcom, nijako nevstupujú do výpočtu trhového a zberového podielu.

Návrh preto definuje, že množstvá obalov a odpadov z obalov, ktoré pochádzajú od výrobcov, plniacich si svoje povinnosti individuálne, do výpočtu trhového a zberového podielu nemôžu vstupovať.

 

Diskusia (0)

  1. info@odpadovyhospodar.sk02.03.2018 (09:40)
    no, zase sa tu tlačí nejaká nálepka PR akcie, že sa idú riešiť priemyselné obaly. Žiaľ opäť je to len bublina. Resp. riešia sa, ale v neprospech priemyselných obalov. Firmy ktoré uvádzajú na trh obaly, ale neskončia v komunálnom odpade budú definitívne musieť platiť za niečo, čo sa ich logicky netýka. Totiž za čo má firma platiť do OZV, keď nedodáva nič do komunálnej sféry a postará sa o to sama, alebo jej priemyselný partner, u ktorého tie obaly, resp. odpady z obalov vzniknú? Kritici tejto kacírskej myšlienky budú oponovať nech si takéto firmy vybavia individuálny systém. Žiaľ, ten má vybavený len asi 50 firiem, veľkých firiem, ktorým sa oplatí investovať, čas námahu a peniaze. Takže opäť, priemyselné obaly sa týmto vyriešia, ale tak svojsky, po slovensky.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

V Holandsku otvorili pilotný cyklistický chodník z recyklovaného plastu

V Holandsku otvorili pilotný cyklistický chodník z recyklovaného plastu

Na stavbu použili plastové fľaše, poháre na jedno použitie aj obalový materiál. Autori projektu tvrdia, že nedlho by sme mohli jazdiť po plastových vozovkách.

Poslanci podporili protiskládkový balíček zákonov

Poslanci podporili protiskládkový balíček zákonov

Parlament v prvom čítaní podporil zmeny v poplatkoch za skládkovanie, ako i novelu zákona o odpadoch. Takzvaný protiskládkový balíček pochádza z dielne ministerstva životného prostredia. Čoho sa budú týkať zmeny?

Dobrý trh na Panenskej bol opäť aj zero waste (fotoreportáž)

Dobrý trh na Panenskej bol opäť aj zero waste (fotoreportáž)

Organizátori Dobrého trhu, ktorý sa uskutočnil 15. septembra na Panenskej ulici v Bratislave, si opäť dali záležať na ekologickom zhodnocovaní, ale aj predchádzaní vzniku odpadu.