Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Ako bolo na veľtrhu IFAT? (+ FOTO)

Najväčší európsky veľtrh pre vodu, odpadovú vodu, odpady a druhotné suroviny objavujú už aj českí a slovenskí vystavovatelia.

Ako bolo na veľtrhu IFAT? (+FOTO)

Foto: Odpady-portal.sk

Veľtrh bezpochyby dosiahol svoje kapacitné maximum a prejsť ho dôslednejšie za dva alebo tri dni je takmer nemožné.

Tento rok sme sa spolu s kolegami z partnerského českého denníka Prumyslovaekologie.cz zamerali najmä na štyroch slovenských a štyridsiatku českých vystavovateľov.

Nepomer medzi počtom českých a slovenských vystavovateľov je spôsobený nielen prirodzene rozvinutejšou strojárskou výrobou v Česku, ale aj tým, že viaceré na Slovensku pôsobiace firmy majú svoje materské spoločnosti práve u našich susedov. Vystavovateľov tak môžeme považovať za československých.

Úplne prvá návšteva smerovala na tlačovú konferenciu spoločnosti FAUN, ktorej portfólio nadstavieb brázdi vo veľkom počte aj slovenské cesty. Ich dodávateľom na slovenskom trhu je spoločnosť REDOX. Téme sme sa venovali v samostatnom článku.

Na otvorenom výstavisku mala svoj stánok aj spoločnosť KOBIT z Jičína, ktorá vyrába najmä komunálnu techniku pre čistenie ulíc, zimnú údržbu či zber odpadov.

Slovenský startup vo svete

Po prvý raz na IFAT vystavoval slovenský startup Sensoneo, ktorému sa podarilo presadiť vo svete. Technologická firma zo Slovenska monitoruje naplnenosť kontajnerov a znižuje tak náklady na zvoz.

Technológiu nedávno zaradil portál Ecopreserve.net do desiatky najlepších smart riešení v odpadovom hospodárstve, v roku 2016 získal Sensoneo aj ocenenie Zlatý mravec za inovatívne riešenie.

Kontajnery smerujú k estetike a pridaným hodnotám

Veľkú výstavnú plochu obsadila aj fínska spoločnosť Molok, ktorá vyrába predovšetkým odpadové kontajnery a riešenia pre nakladanie s odpadmi. Ich polopodzemné kontajnery sa čoraz viac presadzujú aj na Slovensku, k najväčším mestám patria Nitra a Bratislava.

Molok

Molok

Rozsiahlou expozíciou zaujala česká skupina MEVA, ktorá ponúka vo svojom výrobnom portfóliu množstvo zariadení pre odpadové hospodárstvo, od nádob na odpad cez podzemné kontajnery, manipulačnú techniku, olejové hospodárstvo, sklady a logistiku až po vybavenie ulíc miest a obcí.


Vo výstavnom priestore sme sa stretli s viacerými manažérmi, ktorí pôsobia v odpadovom hospodárstve na Slovensku.

Zhovárali sme sa aj s konateľom slovenskej dcérskej spoločnosti MEVA - SK Tomášom Jarcom. MEVA - SK tohto roku oslavuje 25 rokov pôsobenia na Slovensku. Rozhovor s Tomášom Jarcom prinesieme čoskoro.

Topmáš Jarco

Tomáš Jarco, konateľ MEVA - SK

Modernými polopodzemnými kontajnermi s vysokou estetikou zaujal aj ďalší český výrobca ELKOPLAST.


Na IFAT-e platí, že ak chcete zaujať návštevníka, musí sa vo vašej expozícii niečo hýbať. Čím sofistikovanejšia praktická ukážka, tým viac kamier.

Nová česká automobilka

Anketová otázka: viete, ktorá je najmladšia česká automobilka? Jej majiteľa a konateľa Petra Řiháka sme stretli v stánku Českej republiky.

Automobilka ZEBRA GROUP vyrába viacúčelové úžitkové vozidlá, teda nosiče výmenných nadstavieb, vlastnej výroby a konštrukcie s nosnosťou do 3,5 t.

ZEBRA GROUP má výrobné zázemie vo Vysokom Mýte, jej produkcia sa rýchlo rozvíja. Jej ojedinelý projekt multifunkčného vozidla nemá v Českej republike konkurenciu. Podľa Petra Řiháka sa zákazníci Zebry k výrobcovi vracajú so záujmom o ďalšie vozidlá, oceňujú najmä výborné parametre v pomere kvality k cene.


Petr Řihák

Český výrobca waste-to-energy? Prečo nie?

Veľmi inšpiratívne stretnutie sme mali v stánku spoločnosti HEDVIGA GROUP, a.s.Ide o českú spoločnosť, ktorá sa zaoberá ponukou technického riešenia na výrobu palív a energií.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Prepísali projekt na skládke exministra Vlčana. Má sa rozšíriť viac, plánujú úplne novú kazetu

Prepísali projekt na skládke exministra Vlčana. Má sa rozšíriť viac, plánujú úplne novú kazetu

Aktualizovaný projekt ráta s podstatne väčším rozšírením skládky.

Zdraží sa energetické zhodnocovanie odpadu. Do ETS chce pristúpiť aj Spojené kráľovstvo

Zdraží sa energetické zhodnocovanie odpadu. Do ETS chce pristúpiť aj Spojené kráľovstvo

Konzultácie k zámeru pripojiť sa do ETS potrvajú do začiatku augusta.

Ako bude vyzerať zálohový systém v Česku? Expert z ministerstva priblížil detaily

Ako bude vyzerať zálohový systém v Česku? Expert z ministerstva priblížil detaily

Obce by na systéme zálohovania nemali strácať. U susedov testujú aj možnosť digitálneho zálohovania.

X
X
X
X