Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Rozšírenú zodpovednosť výrobcov pri obalovom odpade v Dánsku nepoznajú

V krajine funguje zálohový systém na fľaše a plechovky, plasty začali triediť iba nedávno a kovové obaly recyklujú viac ako stopercentne.

Rozšírenú zodpovednosť výrobcov pri obalovom odpade v Dánsku nepoznajú

Vizualizácia: Dwell.com, babcox&wilcox

V hlavnom meste Dánska Kodani sa uskutočnila konferencia pod záštitou Medzinárodnej asociácie pre pevný odpad. Jej bývalý prezident Jeff Cooper zhrnul na stránke Letsrecycle.com súčasný stav odpadového hospodárstva a plány do budúcnosti v krajine, ktorá sa často dáva za vzor ostatným.

V Dánsku sa samosprávy združujú do väčších združení pri nakladaní s odpadom, výsledkom čoho je 32 mestských spoločností v krajine s 5,7 miliónmi obyvateľov. Hoci municipality disponujú viacerými zodpovednosťami, nepatrí už medzi ne recyklovateľný odpad z priemyslu a zodpovednosť za predchádzanie vzniku odpadu.  

Celková miera recyklácie samospráv dosiahla vlani 47 %, pričom celková miera v krajine je 69 %, vrátane obrovského množstva stavebného odpadu. Okrem toho tu existuje zálohový systém pre sklené fľaše od piva, hliníkových plechoviek a PET plastových fľaší s objemom 0,5 a 1 liter. Výška zálohy je 1 dánska koruna (0,13 eur) za sklenú fľašu a plechovky do jedného litra, 1,5 DKK (0,2 eur) za plastové fľaše do litra a tri koruny (0,4 eur) za všetky fľaše a plechovky nad jeden liter.

Slabšie triedenie plastov

V Dánsku, podobne ako v ostatných severských krajinách, sa väčšina odpadu energeticky zhodnocuje. Tu je cieľom vyššia recyklácia a nižšie spaľovanie. Na skládkach končí iba 2-3 % pevného odpadu.

V severskej krajine sa zameriavajú na zvyšovanie kvality recyklovateľných odpadov. Krajina vždy zaostávala za väčšinou ostatných štátov EÚ v recyklovaní plastov, a to aj napriek zálohovému systému na fľaše. Iba 15 % plastových obalov sa recykluje, vrátane časti vyzbieranej cez vratný systém. Na druhej strane recyklovanie kovových obalov je príkladné. Mieru 111 % pomáha udržovať individuálny dovoz pivových plechoviek v obrovských množstvách z Nemecka.

RZV pri obaloch v Dánsku nepoznajú

“Dánsko bude musieť v budúcnosti nielen spĺňať nové ciele EÚ v oblasti recyklácie, ale tiež zaviesť rozšírenú zodpovednosť výrobcov. Je totiž jednou z dvoch krajín únie, ktoré tak ešte neučinili v oblasti obalových odpadov,” pripomína J. Cooper.  

V krajine existuje nadbytok spaľovní, ktorých je v prevádzke 32. Z toho jedna v súkromnom vlastníctve. Preto tieto zariadenia musia dovážať zhodnotiteľný odpad najmä z Veľkej Británie, pokrývajúci až 40 % celkového importovaného objemu.

Za zber separovaného recyklovateľného odpadu platia domácnosti v Kodani poplatok, ktorý je súčasťou dane z nehnuteľnosti. Jedinou možnosťou, ako obyvatelia môžu znížiť jeho výšku, je zvoliť si možnosť menej častého zberu pevného odpadu, no urobiť tak môžu najmä domácnosti v rámci menších komunít najmä rodinných domov, nie sídlisk. V súčasnosti sa navrhuje stanovenie výšky ročného poplatku na 120 eur za domácnosť.

Triedia "už" aj plasty

V roku 2012 začali v Kodani so separovaným zberom tvrdého plastového odpadu z domácností a od vlaňajška je to už zber všetkých domácich plastov. Najväčší problém vraj predstavuje zber na sídliskách, kde sa v 600-litrových kontajneroch často nachádzajú veľké kusy ako napríklad plastové stoličky, veľké nádoby, podnosy, či obaly.

Vlani mesto spustilo triediace zariadenie na plastový odpad v blízkosti spaľovne, ktoré sa zameriava na iné náročné prúdy odpadov, ako je napríklad drevo. Plastový materiál sa ďalej využíva pri výrobe zberových nádob, potrubia pre vodu a poľnohospodárskych produktov. Skúma sa tiež potenciálne využitie pre potravinové plasty.

Takmer všetky plastové fólie sú vyrobené z PE, pričom dominujú nákupné tašky používané pri prenose recyklovateľného odpadu do kontajnerov. “Tieto možno veľmi čistým spôsobom vyseparovať prostredníctvom takmer infračervenej triediacej technológie. Zvýšeniu miery recyklácie o 10 % napomôže aj odstránenie PS a čiernych plastov. Jedným z kontaminantov sú papierové menovky.”

Pilotné zariadenie na triedenie plastov stálo 5 miliónov korún, avšak dokáže vytriediť ročne iba tisíc ton odpadu. Mesto preto spolu s ďalšími okolitými samosprávami víta potenciálnych investorov, ktorí by chceli postaviť ďalšiu triediacu linku pre plasty. Zaručuje prísun zmiešaného plastového odpadu v objeme 15-tisíc ton ročne po dobu 15 rokov. Odpad sa v súčasnosti upravuje do balíkov a vyváža sa. Mesto platí výdavky za balíkovanie, triedenie a dopravu.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Firmy majú s evidenciou priemyselných obalov problém. Slovensko tiež

Firmy majú s evidenciou priemyselných obalov problém. Slovensko tiež

K tomu, aby fungoval systém odpadového hospodárstva nastavený podľa pravidiel zákona o odpadoch, je nevyhnutné, aby pôsobnosť inšpekcie bola výraznejšia a efektívnejšia. Jej kapacity však v súčasnosti nepostačujú.

Knihy nepatria do triedeného zberu. Rešpektujú obyvatelia túto skutočnosť?

Knihy nepatria do triedeného zberu. Rešpektujú obyvatelia túto skutočnosť?

Na túto otázku sme hľadali odpoveď v rámci analýz zberných nádob na odpady, kde organizácia zodpovednosti výrobcov (ďalej len OZV) NATUR-PACK zabezpečuje a financuje systém združeného nakladania s odpadmi z obalov a s odpadmi neobalových výrobkov z triedeného zberu komunálneho odpadu v zazmluvnených obciach.

Odpadová legislatíva sa často mení a OZV nemotivujú obce triediť odpad, sťažujú sa samosprávy

Odpadová legislatíva sa často mení a OZV nemotivujú obce triediť odpad, sťažujú sa samosprávy

Triedený zber má podľa názoru obcí veľké rezervy z viacerých dôvodov. Aké riešenia pre triedenie odpadu navrhujú?