Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Prezidentom chce byť aj Ivan Zuzula spájaný s kontroverznými tendrami

Jedným z kandidátov na post prezidenta SR je Ivan Zuzula, bývalý riaditeľ Recyklačného fondu, s ktorým sa spájajú aj niektoré netransparentné verejné zákazky.

Ivan Zuzula

Ivan Zuzula | Foto: Ivan Zuzula, Facebook

Ivan Zuzula (64) odovzdal parlamentu na poslednú chvíľu petíciu s podporou 16-tisíc občanov. Informáciu priniesol Denník N.

I. Zuzula pôsobil v Slovenskom hydrometeorologickom ústave, vo Výskumnom ústave meliorácií a krajinného inžinierstva (resp. v nástupníckych organizáciách), odkiaľ odišiel pôsobiť do funkcie riaditeľa Recyklačného fondu. Založil a viedol tiež kozultačnú spoločnosť ETIAM.

V súčasnosti je predsedom Slovenskej konzervatívnej strany, ktorá sa premenovala z pôvodného názvu Sieť, ktorú viedol Radoslava Procházku. Zuzula sa stal jej členom po jej rozpade v roku 2017.

Denník pripomína aj spoluprácu Zuzulu s podnikateľom Radoslavom Baranom, o ktorom sa pred voľbami 2016 písalo, že má na Procházkovu stranu vplyv. Ich firmy sa zúčastnili súťaže o zákazku pre mesto Košice na vypracovanie projektu na modernizáciu dopravy, pričom tender vyhrala Baranova firma S.E.G. a ETIAM, a.s. podal ponuku o tristo eur nižšiu.

„Táto spoločnosť pritom sídlila na Tomášikovej 23 v Bratislave, teda na adrese, ktorú si uvádzajú tri ďalšie Baranove firmy,“ uvádza Denník N.

Akciovka ETIAM má od roku 2012 názov ERGOMA a jej súčasnými spolumajiteľmi sú práve Radoslav Baran prostredníctvom svojej firmy S.E.G. a s 15 % hlasovacím právom aj Ivan Zuzula (Baran je polovičným majiteľom S.E.G., druhým je Miloš Soboňa). Vyplýva to z registra partnerov verejného sektora.

S.E.G. je tak v súčasnosti spolumajiteľom firmy, s ktorou súťažil o zákazku v Košiciach.

Firmy, v ktorých aktuálne figuruje Baran, nevykazujú podľa portálu Finstat už žiadnu aktivitu.

Ivan Zuzula

Ivan Zuzula na kongrese Deň odpadového hospodárstva 2017 | Foto: Odpady-portal.sk

Kauza analýz

V roku 2010 podpísal exminister životného prostredia nominovaný Smerom Jozef Medveď na poslednú chvíľu zmluvu za viac ako 830-tisíc eur, presne v deň, keď ho prezident Ivan Gašparovič v prezidentskom paláci oficiálne odvolal z funkcie ministra.

Kontroverzné reakcie spôsobilo už samotné zadanie súťaže, nakoľko v jej podmienkach boli uvedené nezvyčajne prísne ustanovenia, ktoré prakticky vyradili z tendra možnosť účasti viacerých účastníkov.

Zákazku na Analýzu odpadov a nakladanie s nimi vtedy získalo konzorcium firiem ETIAM a YURYA/ROS ako jediní účastníci tendra. Téme sa venovala Pluska aj Odpady-portal.sk.

Súčasťou štúdie za 700 tis. eur mala byť i analýza biologicky rozložiteľných odpadov v Slovenskej republike, ktorej kvalitu spracovania neskôr ministerstvo skritizovalo.

Na analýze sa vtedy spolupodieľali aj bývalí dlhoroční pracovníci z ministerstva životného prostredia Peter Gallovič a Božena Gašparíková.

Riaditeľ ETIAM-u Ivan Zuzula pre portál Plus 7 dní nepoprel, že na tejto zákazke dobre zarobili: „Samozrejme,“ skonštatoval.

V tom čase bol riaditeľom sekcie na MŽP SR Branislav Cimerman, ktorý je dnes generálnym riaditeľom spoločnosti OLO. V kritériách výberu víťaza problém nevidel. „Vedel som, že sa tá súťaž robí a preberali sme to s vtedajšou šéfkou odboru. Ja som s tým problém nemal, myslím, že to bolo vyšpecifikované dosť detailne. Šité pre ETIAM? To ja vôbec tak nevnímam,“uviedol neskôr pre Plus 7 Dní.

Dokumenty

 
 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné
Značky
Ivan Zuzula

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Monitoring odpadového hospodárstva | 12. - 16. 7. 2019

Monitoring odpadového hospodárstva | 12. - 16. 7. 2019

Prehľad noviniek v médiách, legislatíve, investíciách a verejnom obstarávaní v odpadovom hospodárstve za uplynulé obdobie.

Tesco rozširuje ponuku čokolád z certifikovaného kakaa

Tesco rozširuje ponuku čokolád z certifikovaného kakaa

Vedeli ste, že 7. júla mali svoj sviatok všetci milovníci čokolády? Deň čokolády oslavuje čas uvedenia čokolády na európsky trh v roku 1550.

Monitoring odpadového hospodárstva | 1. - 11. 7. 2019

Monitoring odpadového hospodárstva | 1. - 11. 7. 2019

Prehľad noviniek v médiách, legislatíve, investíciách a verejnom obstarávaní v odpadovom hospodárstve za uplynulé obdobie.