Program predchádzania vzniku odpadu SR na roky 2019 až 2025 schválila vláda. Prečítajte si, s akými opatreniami počíta.
Po historicky prvom Programe predchádzania vzniku odpadu SR na roky 2014 až 2018 má Slovensko stratégiu pre túto oblasť aj na nadchádzajúcich šesť rokov. Materiál z dielne rezortu životného prostredia v stredu prijala vláda.
Medzi kľúčové opatrenia, s ktorými program počíta, patrí, napríklad, zavedenie povinného množstvového zberu komunálneho odpadu či podpora systémov spätného odberu odpadov z výrobkov, ako aj lokálnych zálohových systémov. Pri biologicky rozložiteľnom odpade je to predovšetkým podpora domáceho a komunitného kompostovania.
„Prvé kroky sme už podnikli. Zaviedli sme povinnosť zaviesť hnedé kontajnery na bioodpad, spoplatnili sme ľahké plastové tašky a presadili protiskládkový balíček. Od januára tohto roka je účinná nová legislatíva, ktorej cieľom je finančne znevýhodniť skládkovanie odpadu a zvýšiť motiváciu obcí odpad triediť. A ďalšie opatrenia pripravujeme,“ povedal minister životného prostredia László Sólymos.
Pomôcť má bezobalový predaj
V roku 2017 sme na skládky odpadov na Slovensku uložili 1,3 milióna ton komunálnych odpadov. Pomerne výraznú časť z tohto objemu, približne 11 %, predstavuje plastový odpad.
Program, ktorý v stredu schválila vláda, sa zameriava na obmedzovanie používania nerecyklovateľných jednorazových plastových obalov, predchádzaniu vzniku nadmerného množstva obalov v rámci jedného výrobku a podporu recyklácie plastových výrobkov a obalov.
Jedným z opatrení, od ktorých si ministerstvo sľubuje redukciu plastového odpadu, je podpora tzv. bezobalových obchodov. Envirorezort plánuje vypracovať metodickú pomôcku, ktorá by mala uľahčiť zavádzanie bezobalovej distribúcie tovarov a opakovane použiteľných obalov. Metodický materiál by mal tiež obsahovať základné požiadavky na donesené obaly.
Podporiť bezobalový predaj ministerstvo plánuje aj prostredníctvom nového portálu. Jedným z opatrení, ktoré sa v programe spomína je „Vytvorenie národnej „Zero Waste“ databázy dobrých príkladov z praxe.“ Obsahovať by mala informácie o kamenných a internetových obchodoch, ktoré ponúkajú predaj potravín a iných produktov.
Prijatý program okrem toho počíta s tým, že štátne inštitúcie pôjdu v oblasti plastového odpadu príkladom. V najbližších rokoch by mali, napríklad, začať povinne používať nápoje iba vo vratných zálohovaných obaloch. Plastové výrobky na jedno použitie by mali byť v najbližších rokoch zakázané na verejných podujatiach a v trvalých prevádzkach.
Jednorazové plasty postupne začínajú dobrovoľne obmedzovať, napríklad, reťazce Lidl, Jednota či Ikea. Tesco sa popri spoplatnení plastových tašiek a zákazu jednorazových obalov zameralo na obaly vlastnej značky v stopercentne recyklovateľných alternatívach.
Nový zákaz od roku 2023
Ešte väčší podiel v komunálnom odpade na Slovensku má biologicky rozložiteľný odpad. Podľa štatistík, na ktoré sa envirorezort odvoláva, tvorí až 45 % zmesového komunálneho odpadu.
„V roku 2017 sa síce podarilo znížiť úroveň jeho skládkovania na 57 %, no táto dynamika je nedostatočná,“ uvádza ministerstvo. Envirorezort preto v súčasnosti pracuje na novej stratégii nakladania s biologicky rozložiteľným komunálnym odpadom.
V zmesovom komunálnom odpade má veľké zastúpenie aj potravinový odpad. Len v rámci EÚ sa približne 88 milión ton potravín ročne stáva odpadom, čo údajne predstavuje náklady vo výške 143 miliárd eur.
Envirorezort chce ukladanie potravinového odpadu z veľkoobchodu, maloobchodu a distribúcie na skládkach zakázať novou legislatívou od roku 2023. Na supermarkety a reštaurácie by sa mal vzťahovať úplný zákaz vyhadzovať nepredané potraviny.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.