NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Editoriál. Aj životné prostredie je postfaktuálne

Predvolebnej kampani prezidentských kandidátov na Slovensku sa nedalo celkom vyhnúť a prinútila aj mnohých ľudí, ktorí svet politiky veľmi nesledujú, venovať sa svetu výrokovej logiky a sile argumentov k predkladaným tvrdeniam.

Editoriál. Aj životné prostredie je postfaktuálne

Foto: Fotolia

Bez ohľadu na výsledok volieb je zjavné, že ani 29 rokov po ustanovení slobodných volieb nenastal v táboroch „my“ (fakty rešpektujúci a z faktov vychádzajúci) a „oni“ (tí druhí) veľmi zásadný posun v pomere síl.

Isteže, na sfanatizovanie ľudí lžou dnes už nestačí jeden televízny výstup typu prejavu Milana Kňažka v marci roku 1991, v ktorom vypustil konšpiračnú teóriu, ktorá pomohla zdvihnúť popularitu najväčšieho klamára v dejinách slovenskej politiky Mečiara až na 90 percent.

Radovan Kazda

Lenže pokročilý svet internetu priniesol v súčasnosti agresívny nápor dezinfomácií, ktoré sa valia statusmi na sociálnych sieťach, stovkami webov, ktoré si vytvorili vlastný iluzórny svet reality, ale aj do printových médií a rozhlasového vysielania.

Postfaktuálna doba

Aby si však priaznivci kvalitného životného prostredia (v tomto prípade najmä priaznivci sveta bez ľudí a fanúšikovia netolerancie voči druhým) nemysleli, že ich sa to netýka, napadá mi niekoľko faktov, ktoré sa tiež tak trochu strácajú v šume konšpirácií. Tu sú:

1. Odpad existuje odvtedy, odkedy vznikol človek. Je najprirodzenejším prejavom pôsobenia rozumného človeka. A bude existovať navždy. Príroda nie je obdarená vedomím, takže jej je úpne jedno, ako na ňu pôsobí „odpad“.

Samotný pojem odpad sme si vytvorili iba my, ľudia. Nemá ani jasnú definíciu a tá, ktorá sa jej blíži najpresnejšie, znie, že je to bezcenná komodita. Považovať hodnotnú komoditu (napríklad použité nápojové obaly) za odpad je hlúposť. A importovať odpad je „škodlivé“ rovnako, ako dovážať automobily, elektrinu, topánky, alebo chlieb.

2. Neexistuje jediná ľudská fyzická aktivita, ktorá by nespôsobovala žiadnu negatívnu externalitu. Ani jedna. Aj správanie podľa princípov zero waste, teda toho, čo si pod nulovým odpadom predstavujeme (nezabudnime, že nulový odpad neexistuje), niekomu inému škodí.

3. Odpadu sa dokážeme zbaviť a väčšinou aj zbavujeme tak, aby škodil ľuďom čo najmenej. Napríklad ekologickým skládkovaním. Alebo premenou na energiu, teda spaľovaním, a následným skládkovaním zvyšku.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Komisia musí predkladať dôkazy, ak koná proti členským štátom, aj pri odpade

Komisia musí predkladať dôkazy, ak koná proti členským štátom, aj pri odpade

Súdny dvor EÚ vo svojom rozsudku C-399/17 zo dňa 14. marca 2019 na príklade odpadov Európskej komisii pripomenul, ako má postupovať v prípade, že proti niektorému členskému štátu iniciuje konanie pre nesplnenie povinnosti.

Ktoré plastové výrobky najviac znečisťujú vodné toky?

Ktoré plastové výrobky najviac znečisťujú vodné toky?

Nová analýza sa pozrela na európske rieky a jazerá. Čo sa týka znečistenia plastmi, v prepočte na kusy obsadili prvú priečku plastové fľaše.

Laserom na likvidáciu rádioaktívneho odpadu

Laserom na likvidáciu rádioaktívneho odpadu

Nositeľ nobelovej ceny pracuje na riešení problémov s rádioaktívnym odpadom pomocou extrémne silného laserového urýchľovača.