NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Trend budúcnosti: Prinesie zmena spôsobu nakupovania potravín výrazné zníženie bioodpadu?

Obchody s množstvom čerstvých potravín, umiestňovaných v regáloch s nádejou ich predaja, môžu byť v budúcnosti iba vzdialenou spomienkou, prognózuje Deutsche Bank.

Trend budúcnosti: Prinesie zmena spôsobu nakupovania potravín výrazné zníženie bioodpadu?

Foto: HelloFresh

Súčasný potravinový reťazec je stále prevažne ponukovo orientovaný. Poľnohospodári dopestujú a zozbierajú úrodu, veľkoobchodníci predajú ďalšej osobe, ktorá zásobuje predajcov. Odtiaľ potraviny putujú ku konečnému spotrebiteľovi a do stravovacích zariadení.

Všetky subjekty v reťazci ponúkajú potravinové suroviny a produkty s nádejou, že sa skonzumujú alebo objednajú v čo najkratšom čase. Najlepšie v priebehu niekoľkých dní. Má to však háčik. Čím dlhší je reťazec od výrobcu ku spotrebiteľovi, tým dlhšie trvá cesta produktu na tanier a tým viac bioodpadu vzniká.

Doručovanie potravín a surovín na prípravu jedla až domov má zmeniť celé odvetvie spracovávania a predaja potravín v nasledujúcej dekáde. Zmení sa spôsob, akým potraviny objednávame, nakupujeme a konzumujeme. Aspoň tak to predpokladá prognóza Deutsche Bank pre nasledujúcu dekádu.

Objednávanie potravín cez internet bude rásť

Internet sa stáva čoraz používanejším nástrojom aj pri nakupovaní. Aj keď online objednávanie potravín predstavuje v Európe iba 2 % všetkých nákupov a za nakupovaním elektroniky (zhruba 20 %) ešte výrazne zaostáva. No je to trend budúcnosti a podľa Deutsche Bank už v najbližších desiatich rokoch.

Znižovanie odpadu z jedla bude možné dosiahnuť výraznejším sústredením sa na to, čo chcú zákazníci. Oveľa viac sa má začať presadzovať koncept doručovania potravinových surovín na prípravu jedla. Na Slovensku známe tzv. debničky.

“Toto odvetvie ešte pred desiatimi rokmi neexistovalo. Dnes má hodnotu 3,5 miliardy dolárov, ako časť internetového trhu s potravinami v hodnote 250 miliárd dolárov. Očakáva sa, že v nasledujúcich piatich rokoch sa strojnásobí,” uvádza Nizla Naizer v prognóze trendov Deustche Bank na nasledujúcu dekádu.

Ako príklad môže slúžiť berlínska spoločnosť HelloFresh. V súčasnosti obsluhuje 2,5 milióna zákazníkov v 13 krajinách sveta a patrí jej takmer polovica tohto trhu. Už pomerne rozvinutý trh s objednávaním potravín cez internet posunula firma na novú úroveň. Klientov sa spýta, čo chcú jesť nasledujúci týždeň. Podľa toho im ponúkne na výber z 20 receptov. Pošle im potrebné suroviny a zákazníci môžu pripraviť jedlá bez zbytočného plytvania s potravinami a ich vyhadzovania.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Čo by vám nemalo ujsť. ODPADOVÉ HOSPODÁRSTVO, 2020/07

Čo by vám nemalo ujsť. ODPADOVÉ HOSPODÁRSTVO, 2020/07

Čo obsahuje júlové vydanie mesačníka o odpadovom hospodárstve s prílohou pre energetiku ENERGO?

Editoriál: Veci začnú fungovať

Editoriál: Veci začnú fungovať

Úvodník vyšiel v júlovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2020/07.

Cementárne spotrebujú státisíce ton paliva vyrobeného z odpadu, časť musia dovážať zo zahraničia

Cementárne spotrebujú státisíce ton paliva vyrobeného z odpadu, časť musia dovážať zo zahraničia

Slovenské cementárne a vápenky vlani spálili takmer 350 000 ton alternatívnych palív. Domáce kapacity na pokrytie tohto dopytu nestačia.