Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Komentár. Čo by mal ovládať nový minister životného prostredia

Nezabudnime na to, že také dobré životné prostredie sme ešte nemali.

Radovan Kazda

Radovan Kazda

Všimol som si, ako viacerí priatelia v mojej "sociálnej bubline" optimisticky hľadia do budúcnosti, pretože teraz, pri reštrikciách proti šíreniu koronavírusu, si vraj ľudia konečne uvedomili, že netreba všade lietať lietadlom, ani chodiť po nákupoch a míňať peniaze na zbytočné veci, takže životné prostredie sa konečne zlepší.

Lenže ono to bude presne naopak.

Ak v dôsledku pandémie a/alebo nekonečnej záľuby socialistov zadlžovať nás vypukne nedajbože hlboká hospodárska recesia, tak na dnešné luxusne čisté životné prostredie budeme spomínať ako na staré zlaté časy.

A viete prečo?

Pretože ľudia, ktorým sa výrazne zníži blahobyt, sa vykašlú na náš zhýralý nápad recyklovať odpady, lebo naň nebudú mať dosť peňazí. Môžu sa "vydlabať" na recykláciu za 100 eur na tonu, ktorú im vnútili vlády. Oveľa radšej by odpad znovu zaviezli na skládku, na starú, dobrú, izolovanú a aspoň uspokojivo ekologicky ošetrenú skládku, za 20 eur na tonu odpadu.

Lenže tie skládky už nie sú, lebo environmentálni nadšenci povedali, že je to pre životné prostredie neprijateľné, takže skládky si postupne zatvárame a nepovoľujeme stavať nové.

Preto ľudia vyhodia odpad kam? No predsa do lesa, na lúky, alebo hneď tuto za roh, pod bratislavský Prístavný most, ako som našiel dnes.

To bude rutina novej spoločenskej zmluvy, nového systému, po ktorom mnohí túžia spolu so slečnou Gretou Thunbergovou.

A čo kvalita vôd? Keď nie je dosť peňazí na ekologické zbavenie sa odpadov, tak čo s nimi? Šup a špľach všetok kuchynský bioodpad do záchoda. Kanalizácia znesie. Biologické znečistenie vôd utešene porastie, krysy budú mať čo jesť a ako šíriť ďalšie infekcie.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

PET kajak skončil svoju púť v recyklačnom podniku

PET kajak skončil svoju púť v recyklačnom podniku

Jedinečný dokumentárny film o putovaní PET kajaku bude prebiehať od 5. júna na webe spoločnosti NATUR-PACK pri príležitosti Svetového dňa životného prostredia.

Rozhovor. Bez zavedenia systému rozšírenej zodpovednosti má zber textilu neistú budúcnosť

Rozhovor. Bez zavedenia systému rozšírenej zodpovednosti má zber textilu neistú budúcnosť

Krajine chýba slovenská linka na triedenie slovenského textilného odpadu. Know-how máme, problémom je však nedostatok financií.

Richard Biznár: Slovensku chýba infraštruktúra na nebezpečný odpad

Richard Biznár: Slovensku chýba infraštruktúra na nebezpečný odpad

Na prelome rokov 2019/2020 sa mnohým, najmä priemyselným podnikom zvýšili ceny za spracovanie nebezpečných odpadov. Ing. Richard Biznár, konateľ Remko Sirník, hovorí o tom, prečo ceny za túto kategóriu odpadu rastú a aké sú ich perspektívy.