Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Komentár. Zálohy a koronakríza. Keď vábivé nápady rozhodujú

Taoistickú múdrosť, že víťazstvo je začiatkom prehry, nikdy nezaškodí použiť aj pri rozhodovaní o vážnych krokoch.

Komentár. Zálohy a koronakríza. Keď vábivé nápady rozhodujú

Foto: Odpady-portal.sk

V časoch, kedy ministerstvo životného prostredia presadzovalo zavedenie zálohovania nápojových obalov, v spoločenskej rozprave ľudia ťažko dokázali porozumieť tomu, že aj keď je zavedenie zálohovania PET fliaš skvelý nápad, ktorý splní daný cieľ, tak by sme ho nemali zavádzať, pretože je to príliš drahé a má veľa ďalších negatívnych dôsledkov.

Ľudia to napriek tomu vo veľkom chceli. Vyžiadali si tento nákup „luxusnej povinnosti“ a každý oponent zálohovania sa pre nich stal spiatočníkom, hrdlorezom labutí, nepriateľom zemegule a priľahlých planét.

Zatvorenie krajiny a ekonomiky pri boji proti pandémii má veľmi podobné znaky.

Prináša okamžitý efekt, ktorý je merateľný menším počtom predčasných úmrtí. Všetko je tým pádom jasné a kto je proti, na toho tentoraz nevytiahneme "argument planétou", ale túz ešte emotívnejší – jeho vlastných rodičov a starých rodičov.

Po skončení predstavenia, keď budeme počítať škody, zvýšené predčasné úmrtia v dôsledku dvojmesačného vylihovania a prejedania sa budúcimi zásobami, zvýšené dane a nezamestnaných, však nečakajme, že príde k zázračnému uvedomeniu si chýb.

Stali sme sa totiž obeťou víťazstva nad koronavírusom, krátkozrakej a tvrdošijnej snahy vyhrávať za každú cenu. Aj za ekonomicky spálenú zem.

Z tejto chybnej cesty sa vedia vrátiť len odvážni a zodpovední, takže namiesto priznania si reality, že medián si už nemáme z čoho kúpiť, podobne ako zálohovanie nápojových obalov, je viac pravdepodobné, že o pár týždňov či mesiacov prídu na rad ďalšie ľúbivé nápady.

V rade populistov totiž stojí front politikov pripravených identifikovať ľuďom problém a ukázať prstom: na vine je to, že nie sme sebestační v produkcii banánov. Cudzie nechceme, svoje si nedáme.

Tak, ako to už v kríze chodí.

Radovan Kazda
Autor je spoluvlastníkom vydavateľstva denníka Odpady-portal.sk,
v súčasnosti poslancom NR SR.

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

PET kajak skončil svoju púť v recyklačnom podniku

PET kajak skončil svoju púť v recyklačnom podniku

Jedinečný dokumentárny film o putovaní PET kajaku bude prebiehať od 5. júna na webe spoločnosti NATUR-PACK pri príležitosti Svetového dňa životného prostredia.

Rozhovor. Bez zavedenia systému rozšírenej zodpovednosti má zber textilu neistú budúcnosť

Rozhovor. Bez zavedenia systému rozšírenej zodpovednosti má zber textilu neistú budúcnosť

Krajine chýba slovenská linka na triedenie slovenského textilného odpadu. Know-how máme, problémom je však nedostatok financií.

Richard Biznár: Slovensku chýba infraštruktúra na nebezpečný odpad

Richard Biznár: Slovensku chýba infraštruktúra na nebezpečný odpad

Na prelome rokov 2019/2020 sa mnohým, najmä priemyselným podnikom zvýšili ceny za spracovanie nebezpečných odpadov. Ing. Richard Biznár, konateľ Remko Sirník, hovorí o tom, prečo ceny za túto kategóriu odpadu rastú a aké sú ich perspektívy.