NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Komentár. Zálohy a koronakríza. Keď vábivé nápady rozhodujú

Taoistickú múdrosť, že víťazstvo je začiatkom prehry, nikdy nezaškodí použiť aj pri rozhodovaní o vážnych krokoch.

Komentár. Zálohy a koronakríza. Keď vábivé nápady rozhodujú

Foto: Odpady-portal.sk

V časoch, kedy ministerstvo životného prostredia presadzovalo zavedenie zálohovania nápojových obalov, v spoločenskej rozprave ľudia ťažko dokázali porozumieť tomu, že aj keď je zavedenie zálohovania PET fliaš skvelý nápad, ktorý splní daný cieľ, tak by sme ho nemali zavádzať, pretože je to príliš drahé a má veľa ďalších negatívnych dôsledkov.

Ľudia to napriek tomu vo veľkom chceli. Vyžiadali si tento nákup „luxusnej povinnosti“ a každý oponent zálohovania sa pre nich stal spiatočníkom, hrdlorezom labutí, nepriateľom zemegule a priľahlých planét.

Zatvorenie krajiny a ekonomiky pri boji proti pandémii má veľmi podobné znaky.

Prináša okamžitý efekt, ktorý je merateľný menším počtom predčasných úmrtí. Všetko je tým pádom jasné a kto je proti, na toho tentoraz nevytiahneme "argument planétou", ale túz ešte emotívnejší – jeho vlastných rodičov a starých rodičov.

Po skončení predstavenia, keď budeme počítať škody, zvýšené predčasné úmrtia v dôsledku dvojmesačného vylihovania a prejedania sa budúcimi zásobami, zvýšené dane a nezamestnaných, však nečakajme, že príde k zázračnému uvedomeniu si chýb.

Stali sme sa totiž obeťou víťazstva nad koronavírusom, krátkozrakej a tvrdošijnej snahy vyhrávať za každú cenu. Aj za ekonomicky spálenú zem.

Z tejto chybnej cesty sa vedia vrátiť len odvážni a zodpovední, takže namiesto priznania si reality, že medián si už nemáme z čoho kúpiť, podobne ako zálohovanie nápojových obalov, je viac pravdepodobné, že o pár týždňov či mesiacov prídu na rad ďalšie ľúbivé nápady.

V rade populistov totiž stojí front politikov pripravených identifikovať ľuďom problém a ukázať prstom: na vine je to, že nie sme sebestační v produkcii banánov. Cudzie nechceme, svoje si nedáme.

Tak, ako to už v kríze chodí.

Radovan Kazda
Autor je spoluvlastníkom vydavateľstva denníka Odpady-portal.sk,
v súčasnosti poslancom NR SR.

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Cementárne spotrebujú státisíce ton paliva vyrobeného z odpadu, časť musia dovážať zo zahraničia

Cementárne spotrebujú státisíce ton paliva vyrobeného z odpadu, časť musia dovážať zo zahraničia

Slovenské cementárne a vápenky vlani spálili takmer 350 000 ton alternatívnych palív. Domáce kapacity na pokrytie tohto dopytu nestačia.

Ako a kam správne vyhodiť použité rúško a hygienické potreby? Pamätajte na tri zásady

Ako a kam správne vyhodiť použité rúško a hygienické potreby? Pamätajte na tri zásady

Nesprávne nakladanie s odpadom, ktorý je kontaminovaný koronavírusom COVID-19, môže spôsobiť sekundárny prenos ochorenia. Nadácia REDOX vyzýva ľudí, aby s odpadom nakladali zodpovedne.

Päť dobrých správ o triedenom zbere na Slovensku

Päť dobrých správ o triedenom zbere na Slovensku

Recyklácia odpadov je na vzostupe, triedený zber rastie a Slovensku sa darí plniť mnohé z recyklačných cieľov. Michal Sebíň, riaditeľ OZV NATUR-PACK, zhrnul päť povzbudivých správ o triedenom zbere.