NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Ministerstvo chce nový EIA zákon, s prípravou sa však neponáhľa

Zákon o posudzovaní vplyvov na životné prostredie prejde zmenami. Termín predloženia sa odďaľuje.

Ministerstvo chce nový EIA zákon, s prípravou sa však neponáhľa

Foto: Photodune

Zákon o posudzovaní vplyvov na životné prostredie patrí ku kritickým faktorom stavu podnikateľského prostredia na Slovensku. Nové zámery podliehajú zdĺhavému a zložitému povoľovaciemu procesu úradov, ktoré často odrádzajú investorov od prinášania nových technológií na trh nielen v odpadovom hospodárstve.

Dĺžku trvania povoľovacej fázy nových investičných zámerov kritizuje aj Európska komisia. Predchádzajúca vláda sa už v roku 2018 zhodla na potrebe zjednodušenia procesu EIA s cieľom skrátiť lehoty a riešiť súvisiace prekážky vyplývajúce zo zákona. Uznesením zaviazala ministra životného prostredia pripraviť opatrenia na zlepšenie do konca roka 2019.

Aj súčasná vláda sa v programovom vyhlásení zaviazala k náprave a pripravuje nový zákon o posudzovaní vplyvov na životné prostredie. Napriek tomu, že ministerstvo o tomto zákone hovorí ako o jednej z priorít pre nasledujúce obdobie, termín na prípravu novej legislatívy si v nedávno schválenom materiáli vlády najskôr vôbec nestanovilo.

Skrátenie doby posudzovania na 150 dní

Ako jednu z legislatívnych priorít pre tento rok vníma nový zákon o EIA Michal Kiča, štátny tajomník envirorezortu. Myslí si, že naťahovanie procesu posudzovania však spôsobujú aj samotní investori.

“Za mnohé z týchto zdržaní môže aj nevhodná príprava projektovej dokumentácie zo strany navrhovateľov alebo snaha pretlačiť prostredníctvom posudzovania vplyvov na životné prostredie projekty, ktoré sú z environmentálneho hľadiska veľmi ťažko presaditeľné, no napriek tomu tá snaha je úporná a často sa realizuje aj na úkor životného prostredia,“ uviedol. Za väčší problém než zdržanie považuje skutočnosť, že procesom často prechádzajú aj sporné zámery.

Nový zákon má priniesť sprehľadnenie konaní zadefinovaním jasného a plynulého procesu s logicky nadväzujúcimi lehotami a úkonmi, synchronizáciou s paralelne prebiehajúcimi konaniami ako napríklad obstarávanie územnoplánovacej dokumentácie alebo synchronizáciou s požiadavkami vyplývajúcimi zo všeobecného predpisu o správnom konaní.

ECOREC

Ambíciou ministerstva vraj nie je trvanie na duplicite procesov. Na druhej strane to bude vyžadovať kvalitnejšiu projektovú dokumentáciu a prípravu zo strany navrhovateľa. Navrhovateľ by už nemal môcť hocikedy zmeniť návrhovú dokumentáciu.

Novela zákona má tiež riešiť častú prax zneužívania účasti verejnosti v procese posudzovania a prísť s opatreniami, ktoré tomu zabránia. Nový zákon má tiež skrátiť dĺžku procesu posudzovania. zo súčasného priemeru 270 dní pre povinné hodnotenie na úroveň 150 dní.

Ako Odpady-portal.sk už informoval, ministerstvo chcelo pôvodne návrh zákona predložiť do legislatívneho procesu v treťom kvartáli tohto roka.

Kritika EIA zákona

Komplikované posudzovanie vplyvov na životné prostredie dlhodobo kritizuje aj poslankyňa SaS Anna Zemanová. „Možno je priestor povedať si, že menšie zariadenia budú posudzované v rámci zisťovacieho konania.” Povinné posudzovanie vplyvov sa v súčasnosti týka mnohých menších zariadení, napríklad aj na energetické spracovanie jedného kilogramu odpadu.

Zdĺhavosť posudzovania vplyvov vyčítajú súčasnému zákonu aj investori z energetiky, ktorí požadujú okrem iného aj úpravu často nezmyselných limitných hodnôt. “Aby sa nemusela posudzovať napríklad elektráreň s výkonom 1 kW, čo je výkon slabšej rýchlovarnej kanvice.”

Apelujú na ministerstvo, aby vrátilo EIA pôvodný význam. “Posudzovať vplyv na životné prostredie, nie aby istí ľudia a skupiny mohli disponovať legálnym nástrojom na vydieranie investorov.”

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Domácnosti budú môcť využiť podporu na odstránenie eternitu zo striech, hlási MŽP

Domácnosti budú môcť využiť podporu na odstránenie eternitu zo striech, hlási MŽP

O jednom druhu podpory je už rozhodnuté. Envirorezort však pracuje aj na ďalšom mechanizme.

Reforma EIA viazne. MŽP odkladá nový zákon o posudzovaní vplyvov na životné prostredie

Reforma EIA viazne. MŽP odkladá nový zákon o posudzovaní vplyvov na životné prostredie

Novela patrila k najdôležitejším legislatívnym zámerom envirorezortu v roku 2021.

Eurokomisia si chce posvietiť na mikroplasty, navrhla niekoľko opatrení

Eurokomisia si chce posvietiť na mikroplasty, navrhla niekoľko opatrení

Únii chýba komplexný prístup k riešeniu znečistenia mikroplastmi, ktoré sú neúmyselne uvoľňované do životného prostredia. Komisia si posvieti na odery pneumatík, plastové pelety aj textílie.