NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Nový bioplast sa vyrába z odpadu, ktorý vzniká pri spracovaní dreva

Udržateľná alternatíva k bežným plastom na báze ropy by sa mohla zakladať na drevnom prášku, ktorý vzniká ako vedľajší produkt pri drevovýrobe a väčšinou nemá ďalšie využitie.

Nový bioplast sa vyrába z odpadu, ktorý vzniká pri spracovaní dreva

Foto: Pexels, Magda Ehlers

Kašovitá zmes z drevného prášku

Snahy o prechod z plastov na báze ropy na obnoviteľné a biologicky odbúrateľné alternatívy sú v posledných rokoch badateľné, no stále ide o komplikovaný proces. Výroba bioplastov môže zahŕňať toxické chemikálie, je nákladná a mechanická pevnosť takýchto plastov je často nedostatočná.

Vedci z Yale School of the Environment v novej štúdii tvrdia, že v tejto oblasti dospeli do prelomového bodu, a to pomocou vedľajších produktov, ktoré vznikajú pri spracovaní dreva. Ich postup by mohol byť cestou k výrobe odolnejších a udržateľnejších bioplastov.

V článku autori opisujú proces rozkladu pórovitej matrice prírodného dreva na kašovitú zmes. Výsledný materiál má vykazovať vysokú mechanickú pevnosť, odolnosť voči UV žiareniu a stabilne zadržiavať tekutiny.

Dá sa tiež recyklovať alebo bezpečne biodegradovať v prírodnom prostredí a v porovnaní s plastmi na báze ropy a inými biologicky odbúrateľnými plastmi má nižší dopad na životné prostredie.

„Veľa ľudí sa pokúšalo vyvinúť tieto druhy polymérov, ale z mechanického hľadiska nebol žiadny z pokusov dostatočne dobrý na to, aby nahradil plasty, ktoré v súčasnosti používame a ktoré sú väčšinou vyrobené z fosílnych palív,“ hovorí vedúca štúdie Yuan Yao.

„My sme vyvinuli priamy a jednoduchý výrobný proces, produktom ktorého sú plasty na báze biomasy z dreva, ktoré zároveň majú dobré mechanické vlastnosti,“ dodáva docentka Yao.

Plast je plne biologicky odbúrateľný 

Na vytvorenie kašovitej zmesi použili vedci drevný prášok, ktorý vzniká pri spracovaní v drevárskych podnikoch a ktorý sa zvyčajne likviduje ako odpad. Voľnú pórovitú štruktúru prášku rozložili pomocou biologicky odbúrateľného a recyklovateľného eutektického rozpúšťadla.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Rok 2020 – netradičný, ale v znamení úspechu

Rok 2020 – netradičný, ale v znamení úspechu

Rok 2020 bol pre organizáciu zodpovednosti výrobcov SEWA, a.s., opäť úspešný.

Problém s voľne pohodenými odpadkami pomôžu riešiť drony

Problém s voľne pohodenými odpadkami pomôžu riešiť drony

Bezpilotné lietadlá budú na juhu Veľkej Británie zbierať údaje o znečistení verejných priestorov, na základe ktorých mestá budú schopné strategicky umiestňovať smetné koše či prispôsobiť intervaly odvozu odpadu.

Populárne výklopné kontajnery dostali vylepšenie. Automatické vyklápanie

Populárne výklopné kontajnery dostali vylepšenie. Automatické vyklápanie

MEVA-SK uviedla na trh výklopné kontajnery ECO vybavené tlačidlom pre automatické uvoľnenie výklopného mechanizmu.