NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Akú budúcnosť má energetické využívanie odpadu? EE Club priniesol diskusiu expertov (VIDEO)

Pozvanie do diskusie prijali zástupcovia MŽP SR, advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland, ako aj predstavitelia spoločností ecorec Slovensko, ewia a MH Teplárenský holding.

EE Club

Diskusia EE Club v pondelok 8. novembra v Novej Cvernovke v Bratislave / Foto: Odpady-portal.sk

V súčasnosti sa na Slovensku odpad energeticky zhodnocuje v dvoch zaradeniach na energetické zhodnocovanie odpadov (ZEVO), ktoré prevádzkujú spoločnosti OLO v Bratislave a KOSIT Košiciach. Cementárne a vápenky zas spaľujú tuhé alternatívne palivá (TAP) vyrobené z odpadu, ktorými nahrádzajú uhlie.

Vo fáze zámerov sú taktiež nové ZEVO pri Trnave a pri Šali, ako aj energetické zhodnocovanie odpadov v štátnych teplárňach.

Aká je budúcnosť energetického zhodnocovania odpadov na Slovensku? Odpovede na túto otázku hľadala pätica expertov v rámci panelovej diskusie. 

V poradí 11. podujatie z cyklu prednášok EE Club sa uskutočnilo 8. novembra 2021 v Novej Cvernovke. Diskusiu zorganizovali denníky Odpady-portal.sk, Energie-portal.sk a Voda-portal.sk.

Publikum EE Clubu | Foto: Odpady-portal.sk

Panelistami diskusie boli:

 • Martin Maslák, poverený generálny riaditeľ Sekcie obehového hospodárstva Ministerstva životného prostredia SR,
 • Juraj Číž, riaditeľ ecorec Slovensko, 
 • Ladislav Halász, regional director ewia,
 • Annamária Tóthová, advokátka z advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland,
 • Marcel Vrátný, výrobný riaditeľ MH Teplárenský Holding.

Účastníci panelu diskutovali napríklad o tom, či si odklon odpadov zo skládok bude vyžadovať rozšírenie kapacít na energetické zhodnocovanie odpadov, aký potenciál má energetické využívanie odpadu v ZEVO, cementárňach a teplárňach, ale aj aké výzvy prinesie povinná úprava odpadov pred skládkovaním.

Záznam diskusie si môžete pozrieť vo videu. Fotografie z podujatia nájdete v galérii nižšie. Podkladové prezentácie panelistov, ktorí dali súhlas k ich zverejneniu, si môžete stiahnuť cez odkaz v závere článku.

Videozáznam diskusie

Fotogaléria

 
 

Zostáva vám 10% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
 • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (5)

 1. monikamedovicova@gmail.com10.11.2021 (11:14)
  Dobrý deň, chcem len poukázať na chybnú interpretáciu metánu a ekvivalentného CO2 pri skládkach v prípade prezentácie p. Halásza. Aj keď doterajšie slovenské skládky sú skutočne významným zdrojom metánu, avšak po prepočte na ekvivalentný CO2 v celkovom mixe skleníkových plynov sú oveľa väčšími zdrojmi energetika, priemysel, doprava a poľnohospodárstvo. Viď. zdroj www.shmu/emisie ako aj "Nízkouhlíková stratégia rozvoja SR do roku 2030"
 2. ladislav.halasz@ewia.sk 10.11.2021 (12:36)
  Dobry den pani Medovicova, Dakujem za komentar, na svojich slovach ze skladky su v SR najvýznamnejsším zdrojom metánu vsak trvam a povazujem ich za spravne. Opieram sa o udaje SMHU z Narodnej Inventarizacnej spravy 2021, https://ghg-inventory.shmu.sk/documents.php?download=795 str 12, tabulka ES2, emisie CH4 vyjadrene v kt eq. CO2: 1. Energy = 719 2. Industrial Processes = 1,43 3. Agriculture 1068 4. LULUCF = 24,50 5. WASTE = 1516 kt CO2 eq. Kategoria 5 zahrna cely sektor odpadov vratane emisi GHG z kompostovania a z cistenia odpadovych vod, aby som bol uplne presny pouzil som len udaj o emisach z kategorie 5.A co je skladkovanie odpadov, tab. 7.1 na strane 385 = 1122 kt COeq co je 34 % z celkovych emisii metanu v SR za rok 2019 (3304 kt CO2 eq). Presne tento udaj t.j. 34 %-ny podiel emisií GHG zo skladkovania publikovalo aj vcera MZP na svojej FB stranke: https://www.facebook.com/100064307274913/posts/256403793179861/?d=n Post vsak uz na stranke MZP nie je ale velmi rad Vam poslem screenshot.
 3. ladislav.halasz@ewia.sk 10.11.2021 (17:14)
  Doplnam link na post MZP ohladne emisii metanu: https://www.facebook.com/mzpsr/posts/257002866453287
 4. monikamedovicova@gmail.com11.11.2021 (16:34)
  Dobrý deň, máte pravdu čo sa týka emisií metánu - skládky predbiehajú všetky oblasti v hospodárstve. Vo Vašom grafe ste však miešali metán s CO2 a preto som na to upozornila. Stále trvám na tom, že pri prepočte na ekvivalentný CO2 - sú väčšími zdrojmi energetika, priemysel, poľnohospodárstvo a doprava o čom sú aj štatistiky emisií SHMÚ.
 5. ladislav.halasz@ewia.sk11.11.2021 (19:41)
  V mojom grafe som nic nemiesial, je uplne standardne, ze emisie akehokolvek sklenikoveho plynu, vratane metanu sa prepocitavaju na ekvivalentny CO2. Presne tak to mam aj uvedene v grafe na strane 14 a presne takým istým sposobom to uvadza aj SHMU vo svojej Narodnej inventarizacnej sprave, NIR 2021. Je uplne jedno ci porovnavame priamo emisie metanu alebo emisie metanu v ekvivalentoch CO2, stale su skladky odpadov tym najvacsim zdrojom metanu v SR: 44,89 kt CH4 = 1122 kt CO2eq. Statistiky SHMU su o emisiach sklenikovych plynov: CO2, CH4, N2O, HFCs, PFCs, SF6 a suhrne sa tieto emisie GHG vyjadruju v ekvivalentnych CO2. Nikde vo svojej prezentacii som netvrdil, ze skladky su najvacsim zdrojom sklenikovych plynov ale ze su najvacsim zdrojom metanu. Varovania vedcov o klucovej ulohe metanu, ktoru hra pri oteplovani planety je mozne najst napr: https://www.theguardian.com/environment/2021/aug/06/reduce-methane-or-face-climate-catastrophe-scientists-warn "Durwood Zaelke, prezident Inštitútu pre udržateľný rozvoj a vedúci hodnotiteľ IPCC, uviedol, že zníženie metánu je pravdepodobne jediným spôsobom, ako zabrániť nárastu teploty o 1,5 ° C nad úrovňou pred industrializáciou. Zníženie emisií metánu je najväčšou príležitosťou na spomalenie otepľovania do roku 2040" Verim, ze tento kriticky postoj k emisiam metanu bude prilezitostou aj pre re-start naseho odpadoveho hospodarstva, ktore je aj v 21. storoci zavisle na skladkach.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Názor. Treba zadefinovať textilný odpad. Kľúčové je opätovné použitie

Názor. Treba zadefinovať textilný odpad. Kľúčové je opätovné použitie

Nezbierajme z obcí iba špinavý textilný odpad pohádzaný v kontajneroch a po zemi, píše Miroslava Kuchárová.

Rozhodlo, ako obce a mestá triedia odpad. Envirofond rozdelil príspevky za rok 2023

Rozhodlo, ako obce a mestá triedia odpad. Envirofond rozdelil príspevky za rok 2023

Uspelo takmer 1 600 samospráv. Najväčšie sumy zinkasovali veľké mestá, tradične sa však darilo aj obciam so zberňami a výkupňami kovov.

Názor. Výsledky chemickej recyklácie zostávajú naďalej nepresvedčivé

Názor. Výsledky chemickej recyklácie zostávajú naďalej nepresvedčivé

Pyrolýza plastového odpadu nie je žiadnym zázrakom, ktorý vyrieši problémy s plastovým odpadom, píše Monika Medovičová zo združenia Priatelia Zeme – SPZ.

X
X
X
X