Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Editoriál. Behanie s hnedými kýblikmi je super, kým odpad nezačne smrdieť

Od roku 2023 sa má zaviesť povinná predúprava odpadu pred skládkovaním. Úvodník vyšiel v novembrovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2021/11.

Editoriál. Behanie s hnedými kýblikmi je super, kým odpad nezačne smrdieť

Ilustračné foto: Depositphotos

Zavedenie zberu bioodpadu z kuchýň domácností má znižovať množstvo zmesového odpadu v čiernych kontajneroch, ktorý končí na skládkach.

Keďže biologicky rozložiteľné smeti tvoria až takmer polovicu obsahu týchto nádob, prípadný úbytok by mohol byť významný. Možno až tak, že v niektorých obciach by mohli ľudia platiť za odpad menej. Aspoň taká je ideálna predstava.

Realita vyzerá podstatne inak. Ľudia triedia zanedbateľné minimum odpadu z kuchyne. Odhady o niekoľkých stovkách tisíc ton vytriedeného materiálu vyzerajú ako z krajiny zázrakov.

Pár mesiacov po spustení zberu sa čísla vytriedenosti pohybujú okolo 3 – 5 %, žiadnych 40 – 50 %, či ani len tretina. Ak budeme veľkí optimisti, zo skládok tak môže zmiznúť v najbližšom období nanajvýš tak 100 000 až 200 000 ton bioodpadu ročne.

Prečo iba toľko? Ak ešte nepatríte k tým, ktorí si vyhadzovanie a uchovávanie zvyškov ovocia, zeleniny, jedla či pokazených potravín neotestovali na vlastných zmysloch, vyskúšajte.

Pohľad na často zapáchajúce hnedé nádoby plné červov a vytekajúcej tekutiny na kontajneroviskách asi nepridáva nikomu na ochote zhŕňať osobitne zvyšky jedla a behať s hnedým kýblikom v rámci voľnočasových aktivít. Zvlášť na sídliskách. Niet veľmi divu, že v niektorých mestách ľudia až tak odmietajú tento druh aktivity, že spisujú petíciu proti takémuto spôsobu triedenia.

Iba na dokreslenie kontextu zberu kuchynského odpadu v globálnom meradle je dobré si povedať, že takýto zber nie je plošne zavedený v žiadnej krajine na svete. Áno, existuje pár miest v Taliansku, Rakúsku či Nemecku. Ale nikde to štát nestanovuje povinne pre všetky samosprávy, ako je to na Slovensku. A už vôbec neurčuje, do akej nádoby zbierať, či ako často vyvážať.

Ako ukazujú aj príklady z Rakúska, každý región a obec má iné podmienky na nakladanie s odpadom a samotné si určujú, čo a ako budú realizovať. Vrátane rozhodnutia, či vôbec zbierať samostatne odpad z kuchyne alebo akú časť bioodpadu.

Zber kompletného kuchynského odpadu, teda rastlinnej aj živočíšnej zložky, vôbec nie je bežnou praxou. Vidieť to aj na rozdielnych prístupoch samospráv na Slovensku. Niekde nechcú v hnedých nádobách vedľajšie živočíšne produkty ako mäso, vajcia, tuky či kosti. Inde to nie je problém. Práve táto časť spôsobuje nepríjemný zápach a vznik baktérií, červov v nádobách. Preto sa musí hygienizovať a špeciálne s ňou nakladať. To stojí ďalšie peniaze.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Akú budúcnosť má energetické využívanie odpadu? EE Club priniesol diskusiu expertov (VIDEO)

Akú budúcnosť má energetické využívanie odpadu? EE Club priniesol diskusiu expertov (VIDEO)

Pozvanie do diskusie prijali zástupcovia MŽP SR, advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland, ako aj predstavitelia spoločností ecorec Slovensko, ewia a MH Teplárenský holding.

V meste s výnimočným triedením sa pozreli do žltých nádob. Čo ukázala analýza? (GRAFY)

V meste s výnimočným triedením sa pozreli do žltých nádob. Čo ukázala analýza? (GRAFY)

Analýza okrem iného ukázala, akú časť obsahu žltých nádob tvoria PET fľaše a plechovky, ktoré budú od Nového roka spadať pod zálohovanie nápojových obalov.

Čo OZV očakávajú od ekomodulácie? A ako vnímajú odklad nového zákona? (ANKETA)

Čo OZV očakávajú od ekomodulácie? A ako vnímajú odklad nového zákona? (ANKETA)

Ekomodulácia by mala priniesť ľahšie recyklovateľné obaly, zhodujú sa zástupcovia piatich OZV. Potrebu legislatívnych zmien však vnímajú rôzne.