Čo s potravinovým odpadom? Hlavné je predísť jeho vzniku (VIDEO) | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Ako riešiť potravinový odpad? Hlavné je predchádzať jeho vzniku, zhodli sa experti (VIDEO)

O riešeniach pre potravinový odpad v domácnostiach, zbere kuchynského odpadu a zákone o odpadoch diskutovali Zuzana Čachová, Martina Gaislová, Daniel Kleman a Alexandra Kollárik.

diskusia

Zľava: Zuzana Čachová, Daniel Kleman, Martina Gaislová a Alexandra Kollárik

Obchodný reťazec Tesco pod záštitou Svetového fond na ochranu prírody (WWF Slovensko) už po štvrtýkrát zorganizoval odbornú diskusiu pri okrúhlom stole k téme znižovania množstva potravinového odpadu.

Vo štvrtok 28. októbra 2021 v bratislavskej Mlynici diskutovali nielen zástupcovia reťazca, ale i štátnej a verejnej správy, európskych inštitúcií, ako aj odborníci z neziskového sektora.

Potravinový odpad je horúca téma

Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) odhaduje, že ročne sa v celom dodávateľskom reťazci, z farmy až na tanier, vyhodí 1,3 miliardy ton potravín. Podľa novej štúdie WWF ďalších 1,2 miliardy ton skončí ako odpad na farmách.

„Tieto čísla sú alarmujúce – nielen zo sociálneho a ekonomického hľadiska, ale aj z pohľadu zmien klímy, pretože potraviny, ktoré skončia ako odpad alebo strata, sú zodpovedné za viac ako 8 % globálnych emisií CO2. Preto je dôležité znižovať straty a plytvanie potravinami v celom dodávateľskom reťazci, nielen v maloobchode, ale i v spotrebe či na strane dodávateľov,“ uviedol Martin Kuruc, generálny riaditeľ Tesca na Slovensku.

Martin Kuruc | Foto: Odpady-portal.sk

V Slovenskom kontexte je problematika potravinového odpadu horúcou témou aj kvôli novej povinnosti, ktorá v tomto roku začala platiť pre väčšinu miest a obcí na Slovensku. Je ňou triedený zber kuchynského bioodpadu z domácností. A práve tejto téme bola venovaná aj značná časť diskusie štvorice odborníkov.

Experti načrtli riešenia

V diskusii na tému „Potravinový odpad v domácnostiach – nástroj, riešenia a skúsenosti. Zákon o odpadoch a zavedenie zberu kuchynského odpadu na Slovensku“ sa stretli:

  • Zuzana Čachová, expertka na odpady v Únii miest Slovenska a špecialistka na odpadové hospodárstvo mesta Trenčín,
  • Martina Gaislová, riaditeľka spoločnosti JRK Slovensko,
  • Daniel Kleman, vedúci Oddelenia životného prostredia na Magistráte hlavného mesta SR Bratislava
  • a Alexandra Kolarik, štatutárka občianskeho združenia Free Food.

Pozrite si záznam z diskusie.

Slovensko sa môže inšpirovať

Podľa Martiny Gaislovej, riaditeľky JRK, sa Slovensko môže inšpirovať zberom kuchynského bioodpadu tam, kde už funguje, napríklad v samosprávach Talianska, ale aj Rakúska či Veľkej Británie.

„Máme dve možnosti. Buď sa poučíme a uchopíme model, ktorý sa osvedčil v praxi, alebo budeme hľadať nejaký vlastný,“ uviedla M. Gaislová. Najvhodnejším riešením podľa skúseností JRK je implementovať taliansky model tak, ako už bol zavedený a osvedčený v praxi.

„V Taliansku dokážu vyzbierať 105 kg kuchynských odpadov na obyvateľa na rok,“ podotkla M. Gaislová s tým, že ak by podobné výsledky priniesol zber kuchynského odpadu aj na Slovensku, zo skládok by sa dokázalo odkloniť veľké množstvo odpadu.

„Ak raz existuje recept na jedlo, ktoré idem uvariť prvýkrát, nemala by som vymýšľať. Prvýkrát by som mala variť podľa receptu, ktorý je overený, ktorý už niekto predo mnou mnohokrát vyskúšal. Neskôr si môžem niečo upraviť podľa svojej chuti,“ priblížila riaditeľka JRK na príklade. 

Samosprávy vplývajú na obyvateľov

Ako uviedla Z. Čachová z Únie miest Slovenska, samosprávy sa usilujú klásť veľký dôraz na osvetu a vzdelávanie.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ani väčšie ZEVO kapacity by nemali brániť recyklácii odpadu

Ani väčšie ZEVO kapacity by nemali brániť recyklácii odpadu

Európska legislatíva nestanovuje iba recyklačné ciele, ale aj ciele znižovania skládkovania. A to sa bez energetického zhodnocovania nedosiahne, konštatujú experti.

Ako hodnotíte výsledky envirorezortu pod vedením Jána Budaja? (ANKETA)

Ako hodnotíte výsledky envirorezortu pod vedením Jána Budaja? (ANKETA)

Podľa väčšiny profesionálov z odpadového hospodárstva, ktorí reagovali na naše otázky, prevažovali počas pôsobenia ministra Jána Budaja vo funkcii negatívne výsledky nad pozitívnymi.

Opraviteľnosť zníži množstvo odpadu. Brzdia ju drahé náhradné diely, hovorí odborníčka

Opraviteľnosť zníži množstvo odpadu. Brzdia ju drahé náhradné diely, hovorí odborníčka

Špeciálne certifikáty majú pomôcť, aby sa na trhu presadilo viac opraviteľných výrobkov.