So systematickým analyzovaním odpadov začal tím NATUR-PACK už v roku 2018.
Je vrecový zber čistejší ako ten kontajnerový? Aká je čistota zberu v rámci jednotlivých samosprávnych krajov? Na tieto a ďalšie otázky ponúka odpoveď najnovšia štúdia zo 100 analýz triedeného zberu, ktorú zverejnila organizácia zodpovednosti výrobcov (OZV) NATUR-PACK (odkaz na celú štúdiu nájdete na konci článku).
NATUR-PACK v spomínanej štúdii okrem iného odpovedá na otázky, kde nachádzame najviac nečistôt v triedenom zbere, koľko nápojových obalov obsahoval triedený zber pred spustením zálohovania, či v triedenom zbere končia knihy, ale uvádza aj konkrétne príklady nesprávneho triedenia.
„Nejde o teoretický dokument postavený na odhadoch. Za každým grafom, za každou tabuľkou sú hodiny fyzických analýz v teréne počas celého roka a v každom počasí a ďalšie hodiny spojené so spracovaním výsledkov,“ uviedol riaditeľ OZV NATUR-PACK Michal Sebíň.
100 analýz a obrovské množstvá zanalyzovaného odpadu
NATUR-PACK aplikoval vlastnú metodiku v 19 mestách a dvoch obciach, v niektorých aj opakovane, keďže opakovaná analýza prináša pridanú hodnotu v možnostiach vyhodnocovania a overovania. Počas rokov 2018 až 2021 zrealizoval celkovo sto analýz.
V rámci uskutočnených analýz zmanipuloval 1 789 kusov zberných nádob vrátane jedného veľkokapacitného kontajnera (VKK). Po prepočítaní na objem zmanipuloval viac ako 704-tisíc litrov odpadov. Celkové množstvo odpadov z triedeného zberu pred výberom vzorky bolo vyše 38-tisíc kilogramov, z čoho viac ako tretina bola určená na priame analyzovanie. Súhrnná hmotnosť vytriedenej vzorky predstavovala viac ako 13 ton.
V článku sa dozviete:
- či je čistejší vrecový alebo kontajnerový zber,
- ako sa úroveň znečistenia zberných nádob líši v závislosti od druhu triedeného odpadu,
- aká je čistota zberu v rámci jednotlivých krajov,
- ako sa líšia úrovne znečistenia zberných nádob podľa krajov a podľa typu zástavby.
Z celkového počtu analýz, ktoré zrealizoval NATUR-PACK, je pomer analýz v individuálnej bytovej výstavbe (IBV) k analýzam v komplexnej bytovej výstavbe (KBV) približne 40:60.
Analýzy podľa OZV potvrdili, že výsledkom zberu prostredníctvom takzvaného door to door systému, čo je v praxi predovšetkým vrecový zber z rodinných domov, je podstatne čistejšie vytriedený odpad oproti kontajnerovému zberu.
NATUR-PACK zároveň pripomína, že pri niektorých komoditách je rozdiel v priemernej úrovni znečistenia v IBV a v KBV od 35 % až do 72 % v neprospech KBV.
Výnimku predstavuje len kombinovaný zber (kovy, kompozitné obaly na báze lepenky), v prípade ktorého bola úroveň znečistenia v KBV nižšia ako v IBV. „Príčinou môže byť aj tá skutočnosť, že kovy iné ako obaly, napríklad hrnce, poličky, vešiaky, sú vyhodnocované ako nečistota,“ vysvetľuje NATUR-PACK. U všetkých ostatných porovnaní však vychádza nižšie znečistenie v prospech adresného zberu v IBV.
V prípade papiera a lepenky bolo uskutočnených 21 analýz. Znečistenie v KBV bolo na úrovni skoro 15 % oproti ôsmim percentám v IBV.
Ešte výraznejší rozdiel môžeme sledovať pri porovnaní triedenia kombinovaného zberu plastov, kovových obalov a kompozitných obalov (okrem VKK). V rámci 27 analýz bolo zistené znečistenie v KBV na úrovni 26 %. V prípade IBV toto znečistenie dosahovalo necelých 16 %.
Ďalších 25 analýz bolo zameraných na triedený zber skla. Aj v tomto prípade znečistenie v KBV dosahovalo vyššiu úroveň – takmer 10 % oproti necelým trom percentám v IBV.
Veľké rozdiely v rámci krajov
Zostáva vám 37% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.