Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Integrované povoľovanie sa má zmeniť. Pribudnú nové povinnosti

Novela zákona má priniesť niekoľko dôležitých zmien.

komíny

Foto: Michael Canzi | Flickr (https://flic.kr/p/LPiFxK)

Novela zákona o integrovanej prevencii a kontrole znečisťovania životného prostredia, na ktorej aktuálne pracuje Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) má priniesť úpravu vzťahov medzi integrovaným povoľovaním, procesom EIA a stavebným povoľovaním. Zároveň má zachovať prístup verejnosti k informáciám o životnom prostredí vrátane možnosti ovplyvniť povoľovací proces, časovo obmedziť platnosť povolenia, pričom každá podstatná zmena bude mať za následok vydanie nového povolenia.

Na česko-slovenskej odbornej konferencii ENVIRO 2022 to uviedla Jana Vilímová z odboru integrovanej prevencie MŽP SR.

V článku sa dozviete:

  • z akých východísk vychádzalo MŽP pri príprave novely zákona o IPKZ,
  • aké tri hlavné ciele obsahuje,
  • aké zmeny vyplynuli z aplikačnej praxe,
  • ako sa zmenia podmienky povolení,
  • aké nové povinnosti pribudnú.

„Chcela by som zdôrazniť, že zatiaľ ide len o tézy. Môže sa teda stať, že mnohé z navrhovaných bodov nebudú vo finálnej verzii návrhu novely, alebo predpokladaná malá novela sa zmení na veľkú novelu a obsiahne už aj všetky zmeny, ktoré vyplynú zo zmeny legislatívy v tých oblastiach, ktoré s integrovaným povoľovaním bytostne súvisia,“ hovorí na úvod s tým, že v tomto prípade ide o nový zákon o EIA a nový zákon o výstavbe.

Pri príprave novely MŽP vychádzalo z niekoľkých východísk a princípov. Bol to v prvom rade Plán obnovy a odolnosti SR, ale aj aplikačná prax a potreba zjednotenia definícií z pohľadu národnej legislatívy a smernice o priemyselných emisiách.

Plán obnovy sa zameriava aj na oblasť priemyselných emisií. „Emisie treba znižovať čo najviac, ale asi každý chápe, že nemôžeme zničiť podnikateľské prostredie ako také, preto sme si pri príprave novely nevyberali všetky ciele, ktoré sú v pláne obnovy, pretože by to ani nebolo možné, ale sústredili sme sa len na tie vybrané ciele, ktoré môžeme nejakým spôsobom pretaviť už do textu návrhu novely zákona,“ zdôrazňuje J. Vilímová.

Jana VilímováJana Vilímová | Foto: Odpady-portal.sk

Tri hlavné ciele

Prvým cieľom, ktorý je zároveň aj najdiskutovanejším, je vyňatie stavebného povoľovania spod integrovaného povolenia, ako aj zriadenie samostatného stavebného odboru, ktorý bude ďalej vykonávať funkciu špeciálneho stavebného úradu.

Druhým cieľom novely je udržanie alebo zvýšenie aktuálnej úrovne účasti verejnosti na rozhodovaní a úrovne posudzovania vplyvov na životné prostredie. Tretím cieľom je vytvorenie efektívneho BAT centra na ministerstve.

MIM / ESONA

Prvý cieľ prináša závažné zmeny, lebo výrazne súvisí s nastavením celého systému povoľovacích orgánov a s tým, ktorý orgán bude zodpovedný za ktoré konanie, či jednotlivé konania budú zlúčené, a ak budú zlúčené, tak akým spôsobom. O pripravovaných zmenách v zákone o EIA sme podrobne informovali v tomto článku.

Podstatné je tiež to, ako bude vyzerať nová špecializovaná štátna správa. „Diskusia o týchto otázkach stále prebieha, teda ešte stále nevieme, aká bude finálna verzia,“ vysvetľuje J. Vilímová.

Už dnes sa však vie, že nový zákon o výstavbe predpokladá určité spojenie EIA a rozhodnutia o stavebnom zámere. „A tie stavby, ktoré podliehajú či už EIA, alebo integrovanému povoľovaniu, bude podľa zákona o výstavbe povoľovať špeciálny stavebný úrad, a tým bude nejaký orgán štátnej správy v pôsobnosti MŽP,“ dodáva.

Vznikne nové BAT centrum

 
 

Zostáva vám 68% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pripravujú závod na recykláciu zmiešaného plastového odpadu. Má vyrásť u susedov

Pripravujú závod na recykláciu zmiešaného plastového odpadu. Má vyrásť u susedov

Energetický koncern vsádza na chemickú recykláciu.

Ako funguje odpadové hospodárstvo v Spojenom kráľovstve?

Ako funguje odpadové hospodárstvo v Spojenom kráľovstve?

V krajine majú viac než stovku zariadení na materiálovú recykláciu odpadov.

Z vriec na odpad vyrábajú nové prepravné fólie

Z vriec na odpad vyrábajú nové prepravné fólie

Plastové vrecia sa doteraz menili na produkt nižšej kvality alebo končili v spaľovni. Nový recyklovaný obal bude drahší.

X
X
X
X