Nový predpis má určiť pravidlá pre spracovanie bioodpadu. Jeho príprava viazne.
Spracovatelia biologicky rozložiteľného odpadu (BRO), ktorí prevádzkujú kompostárne a bioplynové stanice na jeho zhodnocovanie, by sa mali riadiť novou vyhláškou. Vykonávací predpis má tiež určiť podmienky pre používanie výstupov z týchto zariadení, akými sú kompost či digestát.
Predstavitelia ministerstva životného prostredia hovoria o novej vyhláške už od jesene 2021 a jej príprava sa dostala aj do aktuálneho Programu odpadového hospodárstva (POH) na roky 2021 - 2025. Podľa neho by mal byť nový predpis na svete najneskôr do konca aktuálneho roka 2022, pričom zodpovednosť za jeho prípravu je na envirorezorte. Ten ho má pripraviť v spolupráci s ministerstvom pôdohospodárstva.
Medzirezortná pracovná skupina, ktorá mala na novej vyhláške pracovať, vznikla už v roku 2020. Po dvoch mesiacoch však prestala fungovať. Zisťovali sme, v akom štádiu sa dlho očakávaný materiál aktuálne nachádza a kedy ho vládne rezorty predstavia.
V článku sa dozviete:
- čo má nová vyhláška zmeniť oproti súčasnému stavu,
- ako vidí prípravu vyhlášky rezort životného prostredia,
- kde spolupráca uviazla podľa ministerstva pôdohospodárstva,
- kedy plánujú vyhlášku predstaviť,
- ako envirorezort vníma súčasný právny stav.
Chcú zmeniť podmienky pre zariadenia
Kompostárne a bioplynové stanice sa ako koncové zariadenia pre BRO dostali v odpadovom hospodárstve do centra pozornosti najmä v súvislosti so zavedením povinného triedeného zberu kuchynského bioodpadu z domácností v mestách a obciach. Ten už v súčasnosti musia mať zavedené všetky samosprávy s výnimkou Bratislavy a Košíc, ktoré tak musia urobiť najneskôr do konca roka 2022.
Foto: Odpady-portal.sk
Niektoré samosprávy však tvrdia, že pre vyzbieraný bioodpad chýbajú koncové zariadenia, v dôsledku čoho ho musia prevážať na dlhé vzdialenosti a celý systém sa tým predražuje.
Šéf envirorezortu Ján Budaj (OĽaNO) koncom minulého roka vyhlásil, že MŽP SR predstaví novú vyhlášku, ktorá mestám a obciam umožní kompostovať aj bez hygienizácie. Teda bez procesu, ktorý má na jednej strane zabezpečiť plnenie hygienických požiadaviek, no na druhej strane kompostovanie predražuje.
„Cieľom bude dosiahnuť inštruktáže aj pre hrobľové zhodnocovanie biologického odpadu, kde nebude treba predhrievanie, nebude treba žiadnu energiu,“ povedal J. Budaj. „Ak sa aj tieto najmenšie obce rozhodnú, že si budú robiť vlastný kompost a občania budú ochotní, podľa tejto metodiky si ho budú vedieť vyrábať.“
Minister Ján Budaj | Foto: Odpady-portal.sk
Ako vtedy minister ďalej spresnil, MŽP SR má na vyhláške pracovať s agrorezortom. „Pripravujeme vyhlášku pre obecné a mestské kompostárne, ktorú vydáme spolu s ministerstvom pôdohospodárstva,“ uviedol J. Budaj. Spoluprácu ministerstiev v tejto veci zároveň predpokladá aj aktuálny POH, podľa ktorého má byť nový predpis predložený do konca roka 2022.
Zostáva vám 51% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.