NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Komentár. Ministerstvo nezvláda problém kuchynského odpadu

Zber kuchynského odpadu sa rozbehol, no ministerstvo nedokáže zabezpečiť jeho lepšie využitie.

Radovan Kazda

Radovan Kazda | Foto: Odpady-portal.sk

Hneď po parlamentných voľbách v roku 2020 začalo nové vedenie ministerstva životného prostredia prezentovať ambiciózne plány v odpadovom hospodárstve. Ich výsledkom sa malo Slovensko dostať oveľa vyššie v predchádzaní vzniku odpadov, jeho triedení a recyklácii.

Pre prípad, že by to nevyšlo, nové vedenie viackrát zdôrazňovalo, že prevzalo rezort v katastrofálnom stave, alebo, ako povedal štátny tajomník Juraj Smatana, pred kolapsom.

Po dva a pol roku sa ukazuje, že prinajmenšom v odpadoch bola táto stratégia taktického ústupku pre nezdar nastavená dobre. Zber kuchynského odpadu je dobrým príkladom.

Triedime často zbytočne

Veľa miest a obcí má už niekoľko rokov zavedený systém zberu biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu (BRKO). Iné ho zavádzajú teraz a najmä Košice a Bratislava, ktoré mali doteraz výnimku, finišujú, pretože hraničný termín 1. januára sa nezadržateľne blíži.

Koncovka tohto zberu však zostáva nevyriešená.

Obce nemajú financie na hygienizátory, ktoré sú podmienkou ekologického využitia kuchynského odpadu. Ján Budaj preto už pred rokom avizoval, že jeho rezort pripraví vyhlášku, vďaka ktorej hygienizácia nebude potrebná.

“Pripravujeme vyhlášku pre obecné a mestské kompostárne, ktorú vydáme spolu s ministerstvom pôdohospodárstva. Cieľom bude dosiahnuť inštruktáže aj pre hrobľové zhodnocovanie biologického odpadu, kde nebude treba predhrievanie, nebude treba žiadnu energiu,“ povedal vlani minister.

Prešiel rok a envirorezort vyhlášku doteraz nepripravil.

Nestíhame, (ne)riešime

Podľa aktuálneho Programu odpadového hospodárstva má byť vyhláška predložená najneskôr do konca tohto roku. Mimochodom, ten istý dokument konštatuje, že Slovensko nemá dostatočné kapacity na zhodnocovanie kuchynského a reštauračného odpadu. Z približne len 30 kompostární, ktoré môžu zhodnocovať kuchynský a reštauračný odpad, mnohé z nich túto činnosť z rôznych dôvodov nevykonávajú, uvádza dokument.

Kuchynský odpad možno síce zhodnocovať aj v bioplynových staniciach, ale tie dokážu zhodnotiť len malú časť kuchynského odpadu. A rovnako čakajú na dotyčnú vyhlášku.

Keď sme sa vo februári 2022 zaujímali v denníku Odpady-portal.sk o prípravu vyhlášky, rezort ministra Budaja reagoval, že s predložením vyhlášky naďalej počíta do konca aktuálneho roka.

Na druhej strane ministerstvo pôdohospodárstva, ktoré malo na príprave vyhlášky spolupracovať, poukázalo na to, že hoci medzirezortná pracovná skupina sa z iniciatívy MŽP SR začala v tejto veci schádzať už na jeseň roku 2020, po dvoch mesiacoch prestala pracovať.

Ministerstvo teda nie je spôsobilé pripraviť včas vyhlášku, ktorá by mohla zásadným spôsobom zlacnieť a zvýšiť podiel zhodnotenia BRKO.

Najnovšie Budajov rezort už pripúšťa, že to nestihne. Dôvod? Ešte riešia “predchádzajúce úlohy”.

Podobné postupy, podobné chyby

Nad meškaním v príprave dôležitého predpisu sa dá prižmúriť oko, ak ide o výnimočnú alebo ojedinelú situáciu. V prípade kuchynského odpadu však neplatí ani jedno.

Zavádzanie plošného zberu BRKO sa dalo odložiť o rok, nakoľko smernica určuje spustenie zberu alebo triedenia pri zdroji až do 31. decembra 2023. Ak minister nemá kapacity na prípravu dôležitej legislatívy, tak si ich mal prednostne zabezpečiť.

A už vôbec nejde o ojedinelý prípad. Stačí spomenúť prípravu nového zákona o EIA alebo urýchlenie sprocesovania povoľovania tak, aby Slovensko stihlo začať úpravu odpadov pred skládkovaním v určenom termíne.

Slovensko buduje odpadové Potemkinove dediny a minister Ján Budaj nedokáže priznať, že to nezvláda.

Radovan Kazda
Autor je redaktorom denníkov
Energie-portal.sk/Odpady-portal.sk/Voda-portal.sk
a spolumajiteľom vydavateľstva.

/Akt. 28.10.2022 o 15:28: MŽP požiadalo o zverejnenie reakcie na komentár, ktorá bola publikovaná tu: https://www.odpady-portal.sk/Dokument/107079/kuchynsky-odpad-komentar-reakcia.aspx - pozn. red./

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (1)

  1. info@odpadovyhospodar.sk27.10.2022 (14:39)
    Súhlasím, jedno je dať niečo do zákona, iné je to aj reálne potom vykonávať a stihnúť. Pripájam aj link na môj včerajší BLOG k pánovi štátnemu tajomníkovi Jurajovi Smatanovi. https://www.odpadovyhospodar.sk/co-statny-tajomnik-smatana-nepovedal-spravne/

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Švajčiarsko odmietlo povinné zálohy za nápojové obaly

Švajčiarsko odmietlo povinné zálohy za nápojové obaly

Národná rada vo Švajčiarsku pri svojom hlasovaní dňa 17.4.2013 zamietla návrh na povinné zálohovanie obalov zo skla, hliníka a PET. Podľa jej názoru by to znamenal krok späť v súčasnom úspešnom systéme recyklácie týchto odpadov vo Švajčiarsku.

Ján Chovanec: ZEVO si poradí bez MBÚ linky, opačne to nejde

Ján Chovanec: ZEVO si poradí bez MBÚ linky, opačne to nejde

Ak chceme kapacity na úpravu odpadu, nemôžeme zabúdať na energetické zhodnotenie. Inak sa môže na Slovensku zopakovať slovinský scenár, upozorňuje zástupca odpadového priemyslu.

Najjednoduchšie MBÚ linky veľa benefitov neprinesú, vraví expert

Najjednoduchšie MBÚ linky veľa benefitov neprinesú, vraví expert

Komplexný systém úpravy odpadu je investične náročný, no je to najekologickejšie a prevádzkovo efektívne riešenie, myslí si P. Pajerchin z CEBZ.