OZV majú výrobcom vyrubovať recyklačné poplatky podľa nových pravidiel.
Všetci ju očakávajú, nikto ju ešte nevidel. Ekomodulácia sa má na Slovensku dostať do praxe už o necelé dva mesiace. Zatiaľ však okolo nej vládne ohlušujúce ticho.
Takýto stav pri zavádzaní nových legislatívnych povinností síce v kontexte slovenského odpadového hospodárstva, žiaľ, nepredstavuje žiadne nóvum, s ohľadom na robustnosť pripravovanej regulácie (a najmä očakávaní s ňou spojených), ide predsa len o prekvapivú okolnosť. Obzvlášť, ak vezmeme do úvahy húževnatosť, s akou sa štát pred dvoma rokmi rozhodol pre ekomoduláciu pripravovať pôdu.
Ministerstvo životného prostredia predvlani presadilo cenovú reguláciu triedeného zberu, teda určenie minimálnych sadzieb poplatkov za triedený zber a zhodnocovanie obalov a neobalových výrobkov vyhláškou č. 373 / 2015. Išlo pritom o jeden z najväčších zásahov do rozšírenej zodpovednosti výrobcov za uplynulé roky, pričom regulácia čelila kritike samotných výrobcov, ale aj obchodníkov, Protimonopolného úradu či Európskej komisie.
Iróniou je, že ministerstvo reguláciu tzv. recyklačných poplatkov neskôr označilo za dočasné riešenie, ktoré malo preklenúť čas do zavedenia ekomodulácie. Takto „získaný“ čas však prípravu ekomodulácie nikam neposunul. Obdobie, počas ktorého cenová regulácia triedeného zberu platila, rezort nevyužil na skoncipovanie nového systému ani na reformu toho súčasného – s pokrivkávajúcim odôvodnením, že štát musí počkať na usmernenie Európskej komisie.
Prešli dva roky. Výsledok? Cenová regulácia recyklačných poplatkov sa de facto skončila a ekomodulácia má od roku 2023 vstúpiť do praxe bez toho, aby ju upravovalo čokoľvek nad rámec dvoch stručných odkazov v zákone o odpadoch (v § 28 a § 105). Slovensko tak možno formálne plní požiadavku európskej legislatívy, ale inak o ekomodulácii nevieme na jeseň 2022 nič viac, než sme vedeli na jeseň 2022. A termín jej zavedenia nastavený zákonom o odpadoch sa zdá byť neúprosný.
Ekomodulácia sama o sebe v súčasnosti predstavuje skôr teoretický princíp, ktorý do dôsledkov zatiaľ neaplikoval do praxe žiaden štát EÚ. Niet divu. Ide o mimoriadne komplexný a ambiciózny koncept vyžadujúci rozsiahly regulačný rámec, ktorému, ak má byť braný vážne, musí predchádzať množstvo analýz. Takýto zámer pri praktickom uplatňovaní nevyhnutne narazí na úskalia spojené so snahou zhromažďovať všetky informácie do jedného centra a rozhodovať z neho o celom trhu. Ekomodulácia je veľké sústo.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.